| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Sportul creste imunitatea? Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

NU.Sportul iti mentine musculatura in forma,sau cum se spune tonus muscular,atat tot,in rest nu are a face cu alte sisteme,mai ales cu sistemul imunitar.
Sistemul imunitar este ala cu care te nasti,nul poti invata mai mult decat stie ori poate,nu il poti antrena,nu il poti mari,ori sa ii cresti tu prin alte metode performantele.

Este ca si cum ai spune,tu faci sport si te faci mai frumos,sau o sa devii zmeu din povesti laughing nici pomeneala.
Cum te nasti asa ramai cu ce ai la momentu asta.
Ai vazut,auzit ca sportivii nu se imbolnavesc,ca toti sunt zmei,ori ca mai stiu eu ce?
Eu am vazut,auzit ca mai toti au probleme laughing pentru ca sportul,mai ales ala de perormanta nu ajuta organismul,ba dimpotriva il supune la sters,la efort foarte mare, ceea ce face sa il uzeze, deci nici vorba de a creste ceva bun.

Omu este facut sa faca exact ce face un om obisnuit, iar ca performante, alergatu este ceva natural, dar mai multe nu ajuta.Sa ridici greutati,sa faci gimastica si alte chestii de genul asta,astea nu sunt in firea speciei noastre,omul n-a fost construit sa se contorsioneze,sa ridice greutati f mari si mai stiu eu ce muschii sasi creasca,de zici ca e deja animal nu mai e om.

Toate chestiile astea nu te ajuta,astea de fapt iti uzeaza organismul,sistemele,cat esti tanar e ok,dar cand treci de o varsta deja incepi sa scartii rau laughing
Comparativ cu oamenii care nu fac sport,sportivii is mai bolnavi,aia ce stau pe sant la barfa,care fac muscare normala,is mai sanatosi ca cei care fac mai ales sport de performanta.

Asa o alergare pe distante scurte pentru om,este bun,dar nu iti creste nimic,decat iti tine musculatura antrenata,sau in forma cum zic oamenii.
Cine spune altceva sa arate, vad unia spun ca iti creste imunitatea, intreaba pe aia sa arate, sa explice cum?

Asa sa dai doara din gura e usor, dar cand afirmi ceva e bun sa si arati ca e ste asa cum spui.
Ce am spus eu mai sus poti observa si tu in viata de zi cu zi, deci nu trebuie sa iti arat eu ceva.

| TheStrategist a răspuns (pentru relian):

Sportul îți îmbunătățește imunitatea, ar trebui să te mai informezi în legătură cu subiectul ăsta. Sunt studii făcute.

| TheStrategist a răspuns (pentru relian):

Dai că răspunsul meu e nefolositor și eronat fără motiv. Te deranjează faptul că nu sunt de aceeași părere cu tine.

| relian a răspuns (pentru TheStrategist):

Nu ma deranjeaza ca ai alta parere,chiar m,a bucur ca cineva este de alta parere.
Dar c ad faci o afirmatie ar fi bun sa si explici de ce este cum spui.
Am dat raspunsul tau nefolositor pentru ca tu ai evaluat raspunsul meu ca nefolositor si eronat,ceea ce este total gresit.

Vrei sa arati ceva arata aici,nu evalua ca nu esti in masura.
Plus de asta evaluand un raspuns a cuiva,fara ca tu macar sa rasp[unzi celui care a pus inttrebarea este total deplasat,de aia indiferent ce ai spus este eronat si nefolositor.

Arata celui care intreaba,raspunde aluia la intrebare,nu te apuca sa faci tu evaluari pe raspunsurile altora ok?

Daca totusi te bagi, atunci inainte sa evaluezi ceva, explica tu, iar daca explici si este bine, dupa da [oti sa faci si evaluari.
E clar, ai priceput cum sta treaba?

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Da, creste imunitatea.

| Crackman a răspuns:

Munca, sportul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sportul și un stil de viață sănătos.
Da.

| TheStrategist a răspuns:

Intr-un studiu publicat in anul 2019 s-a demonstrat ca exericitul fizic moderat-viguros, cu o durata de pana la 60 minute imbunatateste functionarea sistemului imun care duce la o scadere a imbolnavirilor in sezonul rece. De asemenea exercitiile moderate pe termen lung duc la o scadere a riscului de imbolnaviri. Intr-un alt studiu publicat intr-o revista medicala celebra s-a facut un studiu pe femei care au mers timp de jumatate de ora in continuu timp de 1 an, iar la final s-a facut o comparatie cu femei sedentare si s-a ajuns la concluzia ca persoanele active au avut, in medie, un numar de raceli la jumatate fata de persoanele non-active. Atunci cand s-a studiat fenomenul mai in profunzime s-a ajuns la concluzia ca sportul stimuleaza celulele albe din sange (leucocite) care lupta impotriva infectiilor. Intr-un alt studiu s-a demonstrat ca persoanele de 65 de ani care fac miscare, au un numar de celule imune comparativ cu persoane din categoria de varsta 30-40.

Exercitiile ajuta pe termen scurt sistemul imun sa isi imbunatateasca activitatea de aparare.
Studiile arata o relatie invers proportionala intre exercitiile moderate si numarul de imbolnaviri.
Miscarea are un efect antiinflamator mediat prin multiple cai.
Exercitiile efectuate in mod regulat intarzie modificarile aparute odata cu varsta in functionarea sistemului imun.
Toate aceste dovezi sunt clare si nu pot fi contrazise. Desi suntem in plin sezon gripal si sub amentitarea coronavirusului, cea mai buna tactica este sa ne intarim sistemul imunitar cat mai mult cu putinta. Cum putem face asta? Prin cat mai multa miscare. Astfel, atunci cand corpul nostru va intra in contact cu diversi agenti patogeni se va putea apara singur si daca ne vom imbolnavi vom face forme mult mai usoare de boala.
Eu zic că e o dovadă destul de clară. Tu pe ce bază spui ceea ce spui? Cât de mult te-ai informat?

| relian a răspuns (pentru TheStrategist):

Povesti,aia cu revistele lor nu ttreb sa faca si ei bani.Inca odoata iti zic, tu poti sa gandesti singur?

Acum contrazic si revistele de unde ai citit. Spui la un mom dat sau ce ai tradus tu ca s-a observat ca persoanele care faceau exercitii fizice aveau mai multe celule albe? Nu ai scris asa, ai scris fraza dar banui ca asta voiai sa scrii. stai sa aduc fraza.

"Intr-un alt studiu s-a demonstrat ca persoanele de 65 de ani care fac miscare, au un numar de celule imune comparativ cu persoane din categoria de varsta 30-40."

Ce ai vrut sa spui aici? Au un nr de celule imune comparativ etc... au nr de celule mai cum?

Mai mare banui asa este? Daca asta ai vrut sa spui, desi ar trebuie sa astept sa raspunzi, apoi sa continui eu. daca erm live ar fi fost bine.Asa daca eu acum continui si o sa arata ca aia bat gardu, o sa apari tu cu ceva, o sa o dai cotita ssi o sa spui ca nu era vorba de numar mai mare laughing
Ok sa zicem ca asa au vrut aia sa Zica ca persoanele ce faceau exercitii aveau mai multe celule albe.

Studiu ala probabil e facut din 9 sute toamna, cand aia habar nu aveau ces cu celulele astea.Desi unia baga car fi 2019 eu nu cred asa ceva.

Mergi tu personal la orice doctor din lumea asta si intreaba asa? Daca numarul de celule alebe,celule rosii,trombocite si alte elemente din sange este mai mare decat trebuie,este normal?

Te asigur ca un nr mare de celule de oricare tip este daunator pentru organism.
Du-te si fa singur analize de sange si o sa vezi cu ochii tai, toate elementele din sange trebuie sa se afle intr-un anume nr, bine intre, nu-i batut in cuie, pentru ca difera de fiecare persoana in parte.

Deci ce zic aia bat campii.Ce fac astia cu coivid cu vaccinurile la fel este total gresit,
Sa mentii un nr ridicat de celule albe este daunator, mai ales pe termen lung.
3 doze de vacin deja te duce lejer la 1 an in care corpul tau colcaie d e anticorpi,lucru asta este daunator,intreaba orice medic.

Studiile alea is facute probabil sa arate si aia ca au si ei ceva activitate.
Nu ai cum face studii pe om si stii de ce? Omul nu este animal laughing omul este cea mai bolnava specie de pe planeta,omul ca si populatie este specia cu cea mai mare diferenta de la un individ la altul.
Pricepi ce zic?
Adica omul pentru ca se ajuta,isi ajuta semenii,pastreaza in populatie toate defectele,toate rahaturile,de aia suntem asa de difewriti ca si rezistenta,de aia unia sunt ok,altii racesc la prima ploaie,altii nau nici pe dracu si etc.

Pt ca sa tinut in polulatie dea lungul istoriei toate defectele,toate slabiciunile,sau transmis mai departe.
De aia teste pe om is nesemnificiative,ce test sa faci?
Tu poate ca ai toate sistemele in regula,altii poate ca nu le au,deci nu poti testa,nu poti compara,cand compari ceva trebuie ca ambii sau toti sa fie cam pe acolo cu toate.

Animalele salbatice, alea da, acolo poti compara, acolo poti face teste, pentru ca ele sunt la fel ca si fizic ca si genetic, au aceleasi specificatii.
La om este daca vrei cum ai compara o masina noua cu una veche de 20 de ani laughing chiar daca ambii oamenii au aceiasi varsta,ei genetic is diferiti,is diferiti ma refer ca putere,ca piese cat de bune sunt etc.

Prin sport doara iti mentii musculatura,s,au toti muischii in conditii bune.
De fapt omu este fabriciat sa alerge,deci alergatu este ceva ok,restul de sporturi is daunatoare,gimnastica si alte rahaturi haltere,sporturi la care supui coprul la tensiuni f mari este daunator.
Alergatu este sportul sau miscarea care iti foloseste orice muschi,il misca,atat ai nevoie,sa tii muschii asa mai in forma.
dar asta nu-ti imbunatateste tie sistemul imunitar.
Este ca si cum ai zice gata am pus cauciucri noi la masina si motorul e praf laughing te astepti ca ala o sa mearga struna.

Exact asa functioneza si ceva viu,ceva viu tot o masina estew,doara ca se repara,se intretine singura.
Restu cu ce studii si povesti vin aia,tu nu vezi ca se contrazic uni pe altii.
Unia zic ca da face bine, altii zic ca nu s-a dovedit nimic.

Deci eu spun ce spun pe baza logica, pe baza a ce am vazut, pe baza a ceea ce am invatat la scoala si nu la una generala la una de nivel superior.
Stiu f bine ca un organ fabricat tine nu de miscarea ce o faci, tine de proiect, iar proiectul este genetic.Mai zic din experienta proprie, eu nu fac miscare de ani buni, nu am mai facut miscare nu mai tiu minte de cati ani si ma simt excelent laughing dar aia cu studii nu mai ia pe mine sa faca studii.

Ai vazut NASA cum a facut studii? A facut studiu pe 2 gemeni, ambii stand pe Pamant in aceleasi conditii, apoi au trimis pe unu din ei in spatiu, apoi cand a revnit ia comparat iar.
Nici studiu ala nu-i 100% daer e mai aproape de adevar.

Eu cand citesc ceva mai si rumeg, stau si ma gandesc, stai ca aici e ceva neclar, masa cum am vazut doara asa citind nitel din ce ai aratat.
Nr crescut de celule in sange arata ca ceva nu-i in regula.Intreaba pe cine vrei tu.
Asta nu-i de la mine, dar e si logic.De ce toate trebuie sa se afle in nr cat a fost proiectat organismul?
Logic pentru ca numarul ala asigura o buna functionare a acelui organism.
Daca tu aglomerizi soseaua atunci teraficu incetinsnte,nu mai ajunge ala cu laptele l; a timp,tu pierz sa maninci,ori astepti si nu mai ajungi la job la timp etc.
Asa e si in interior,mai multe celule allbe impiedica celule rosii si alte organite sa ajunga la timp unde au nevoie,la celuel sa le duca oxigen,mancare.
Cand esti bolnav de aia te simti slabit,pentru ca traficu este ingreunat,celulele rosii nu ami ajung la timp,atunci te simti slabit,tocmai ca pierzi energie si nu mai esti aprovizionat la timp.
De aia doctorul cand esti bolnav zice stai la pat,nu fa efort,sa nu pierzi energie.
Celule albe is fac treaba,eleimina ce a intrat,dar ingreuneaza si restul de activiotati.
Dar dupa cesi fac treaba gata revii la normal,celule albe revin si ele l; a nr ala mai mic, tu iti revii.

E logic, astea nu-s de la mine, sunt de la aioa care au studiat, is din carti de la universitati.
Deci eu pe baza asta zic, nu pe ce scrie intr-o revista.

| TheStrategist a răspuns (pentru relian):

Ce cărți de la universități? Știi vreo carte bună pe tema asta?

| relian a răspuns (pentru TheStrategist):

Eu intru pe la univiversitatile de aici din america, pe websitele lor, aia posteaza acolo studii, lucrari etc.
Din carti este ce am invatat eu.Am ceva carti dar le am in RO.Am carti de nivel superior de microbiologie, aia am facut si eu la scoala, am de genetica, aia nu cred ca vrei sa o citesti laughing este f compliciata si f groasa, zici cas 7 carti intruna a fost cred ca printre c ele mai grele examene pentru mine.
Aici unde stau am o carte de la colegiu de anatomie, pfff frate pai sa vezi ce carti au astia laughing pai de aia stiu astia mai bine ca romanii, explica asa mura in gura, iti arata sui poze laughing eu ce zic pe aici nu le scot mai s tiu eu de unde.Nu retin ceva daca sursa nu-i cat mai sigura.
De exemplu sa verific ceva legat de anticorpi am cautat si am gasit de la 2 universitati ceva informatii,nu mai stiu,parca de la Harvard, apoi am gasit ceva pe la Cornell, si nu mai stiu.

Eu caut ceva pe google si miaduce balamuc, apoi ma uit dupa o sursa de la o universitate ceva.
Bine eu cas aici e f simplu, imi aduce surse de aici. Bine de exemplu cartile din RO sau si din alte tari de nivel superior, is scrise tot dupa astea americane.am verificat, pentru ca europenii nu se mai ocupa cu cine stie ce cercetari, rar mai vezi cate unu ratacit.

Descizi o carte la bibliografie si acolo vezi d e unde s-a inspirat ala cea tiparito.
Am avut carti de astea balamuc aici, dar is in engleza, e greu cand nu este in limba ta laughing plus termeni tehnici sa stai sa cauti.Pe asta de anatomie am pastrat-o ca mai ma uit cand vreau sa stiu ceva.

In afara de astea ma bazez si pe logica, pe faptul ca orice organism viu este o masinarie, deci totu functioneaza ca o masina, ce trebuie sa stii este ce p[iese sunt si ce fac fiecare.

Cum am scris si pe aici, te mai uiti si ce spun uni medici.Pai daca ala spune stai in pat, tu trebuie sa stai in pat, apoi sa te gandesti de ce? Treb sa afli de ce s-a stai in pat.Astea nu lea citit de nicaeri, is de la mine laughing
Alt exemplu.Nu o sa gasaesti in nici o carte sa zica ca anticorpii nu au ochi,nu au miros,nu aud, no sa gasesti in carti ca ei patruleaza la intimplare, asta trebuie sa deduci, pentru ca de fapt exact asa se intampla.

Americanii zic ceva dar nu asa simplu cum zic eu, folosesc teremeni tehnici.
Iara cu anticorpii aia is cam in ceata mai toti, Ce am zis am gasit in doua surse unia au zis ca ei ar detecta un corp strain dupa 2-3 zile, altii dupa nu stiu cate 18 ore,deci nimic batut in cuie.

Cestia asta cu sportul ca nu stiu ce creste,pai cum sa creasca,de ar fi asa toti am fi strong,am face sport si gata rezolvam multe probleme.
Celule albe sunt fabricate in fabrica,ca faci tu miscare aia nu le face pe ele mai puternice ori mai mari,ele sunt fabricate dupa tipare batutre in cuie, dupa programu cu care esti nascut nu dupa cat sport faci, ori daca faci ori nu sport.
Singurul organ care se mareste facand miscare este muschiul, se mareste, se umfla, restul de organe raman asa cum is din fabrica.De sisteme si alte organite microscopice nici pomeneala.

Comparatia aia ce am zis ca nu se poate,aia eu am spus de la mine.Dar poti gasi asta si spusa de alti,adica ca specia umana este cea mai bolnava,pentru ca noi neam ajutat,unu daca se nastea cu un defect,cu un sistem slab,organ slab, noi oamenii il ajutam, ala facea copii ducea mai departe, si asa am ajuns astazi aici, de aia suntem diferiti ca si putere, ca si rezistenta etc.Pt ca unia au sistemele slabe altii mai tari,fiecare cu cea mostenit de la aia defecti laughing

Astia jegurile astea de guvernanti vine sa te oblige sa faci rahaturi,dsar sa vie sa oblige pe aia cu defecte sa nu faca copii nu vine,vai aia au drepturi,pai ce eu nu am drept sa nu fac vaccin?

Dar normal asa ar fi, se naste cineva cu defecte trebuie sterilizat, nu sunt sal eliminam dar sa nu faca urmasi, doara asa incepem sa ne revenim ca specie.
Face cineva asa? ia cineva vreo masura? Nimeni, nici macar aia dictatori, nici comunistii macar nau luat masura asta.