| 0333 a întrebat:

Cum sa imi invat fiul sa se apere si sa nu sa se teama de bataie? Fiul meu este in clasa a 3-a si m-am saturat sa aud cum ia cu picioarele in fund si chiar am vazul cum il imbrancesc iar el sta si nu le da la moaca, el sta si rabda batjocura. El a spus ca se teme sa se bata, se teme de lovituri, de durere si mai bine cineva sa ii dea un picior in fund

21 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

El nu trebuie sa se apere, ci trebuie sa fie aparat. Iar daca prostii de profesori nu il apara, atunci parintii trebuie sa o faca. El trebuie sa stie pe acei copii care ii fac rau. Sa ii scrie pe hartie. Dai in judecata scoala, profesorul si pe parintii acelor copii.
Iar cand se intampla un astfel de incident, il pui pe copil sa te sune, iar tu te duci direct in clasa cu politia (ca singur nu poti intra). Anunti acei copii ca data viitoare nu vor mai intra pe portile scolii fara sa fie pedepsiti. Si te asiguri ca notele lor la purtare vor fi scazute cu doua puncte.
Un copil nu trebuie sa se invete sa se bata.

| 0333 explică (pentru anonimg):

Da chiar poate oare sa se amestece politia daca el nu ia bataie asa ca sa plinga si nu ia lovituri? el nu a plins nicioadata nu a fost cu hainele murdare niciodata nicio urma nimic nu a avut vinataie zgirietura nu la trintin nimeni jos pursimplu il mai imbrincesc si a spus ca mai ia cate un picior in fund eu nu stiam nimic dar el mi-a spus ca din clasa a 1-a tine minte ca mai ia cu piciorul in fund si a spus ca de cateva ori iau luat caciula si au uruncato de la unul la altul

| anonimg a răspuns (pentru 0333):

Poliția este obligată să vină atunci când este chemată. Trebuie doar ca fiul tău să te cheme atunci când se întâmplă un astfel de incident. Bullywing-ul trebuie să dispară. La fel și copiii care îl practică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e el mai vulnerabil da și aia îs prosti nu au ce face altceva decât sa se ia de el mereu. Înscriețil la karate, kickbox, BJJ... îl va afecta psihic serios bullying ul. Decât sa plângă mama lui mai bine mama lor de sălbatici, pana nu ia masuri îl va umili mereu

| Dana1999 a răspuns:

Mi a spus mie un părinte cum si a învățat băiatul sa se apere si sa nu i mai fie teama. L a învățat pe băiat ca si ceilalti băieți, ca și el, sunt oameni, le este frică si ii doare, plâng. A trebuit să vină peste ei la scoala sa i sperie putin sa i arate asta băiatului ca sa vada ca si lor le e frica de ceva sau cineva.

| 0333 explică (pentru Dana1999):

El a spus ca ii este frica de ceva dureros de ceva care se plinga

| Dana1999 a răspuns (pentru 0333):

Frica asta e la toată lumea. Toti ne ferim de cutite sau sa ne dam cu capul de ceva

| 0333 explică (pentru Dana1999):

Ei folosesc agresiune verbala fata de el rid de el il ofenseaza isi bat joc verbal de el dar mai folosesc uneori si agresiune fizica pot sal mai imbrinceasca sau cu piciorul in fund el in genere este obijduit si batjocorit si nu folosesc numai agresiune fizica fata de el ei si il rid il iau peste picior il jignesc vorbesc necuviincios cu el pentru ca el este cineva mai slab au mai fost cateva cazuri cand iau luat caciula

| 0333 explică (pentru Dana1999):

Ei cand vreau pot sa se agate de el

| 0333 explică (pentru Dana1999):

Pentru ca el este cine mai slab si mai vulnerabil eu nu am stiut de asa ceva pana nu am vazut cu ochii mei de 2 ori cum un coleg de al lui la imbrincit apoi mi-a spus si el ca se iau de el cand vreau

| 0333 explică (pentru Dana1999):

Eu in genere as vrea sal invat sa nu fie jertfa ca ei sa il ia in bataie de joc

| adeluna a răspuns:

Fiul tau se va apara atunci cand va simti, cand va fi convins ca merita sa fie aparat. Ca e suficient de important si bun pentru a fi respectat. Un copil la 9 ani este inca un copil. Oh, atat de copil! Are nevoie sa simta ca nu e singur pe lume, ca macar pentru parinti conteaza suficient de mult pentru a fi luat in serios cand are o problema. Si ajutat. Si prozejat ca si cum ar fi cel mai pretios lucru de pe pamant. Daca paraintii nu cred ca merita sa fie luat in serios si respectat, el de ce ar face-o? Mai are mult timp pentru a invata sa fie autonom si independent. Intervenind acum si aparandu-l nu l-ai invata sa fie vesnic dependent de tine si protectia ta. Ci i-ai modela cum arata grija, dragostea, respectul. Cum un barbat adevarat nu lasa pe nimeni sa se ia de familia lui.

| YoULoVeAnGeL a răspuns:

Am si eu un frate mai mic, tot pe clasa a III-a. S a intamplat in anii trecuti sa avem aceleasi probleme cu el. Am incercat sa ii explic, eu, ca violenta niciodata nu va fi ceva bun. Sau de durata. In schimb, teoria asta cu educatul in asa fel incat sa nu fie copilul in sine violent, sa raspunda decat in momentul in care se vede atacat, nu prea da roade. La modul ca un copil bland de fel, ni va raspunde niciodata cu rautate. Indiferent ca e sau nu "provocat". Ceea ce fac alti copiii mi se pare total deplasat, sunt salbatici, si prosti! Altceva n am ce sa zic!

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Recomand kickbox. Ajuta mult la increderea de sine.

Foarte important ofera-i afectiune, are nevoie. Este "scuturat" in toate partile fie ca acasa sa gaseasca linistea si afectiunea de care are nevoie.

Intreaba-l daca ar vrea sa fie mutat in alta clasa, sa scape de rautaciosi pentru ca are nevoie de asta, dar doar daca doreste el asta.

Cand iesi cu baietii in oras scoate-l si pe el, mandreste-te cu el dar sa auda si el.
Invata-l cum se comporta un barbat dar prin puterea exemplului, nu il forta si pune intrebari stupide de ce nu face asta si cealalta si de ce nu e asa, pai cum sa faca daca el nu a vazut nicaieri asta?

Spor!

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru CuvantulLuiPetru):

Nu exista asa ceva! Poti sa l muti unde vrei tu! Nu exista clasa in care sa nu fie cineva rautacios sau sa nu aiba ceva de zis la adresa altora. Generatia din zilele noastre e extrem de dezvoltata in sens negativ. Ei stiu de invidie, de frustrari, de bani. pai in 2000 eram imbracati in pantaloni din raiat. si hanorace de 20 lei. Azi astia sunt cu figuri... firme. telefoane smechere. Despre ce vorbim?

| 33226633 a răspuns:

Vorbiti dumneavostra cu invatatorii cu copiii aceia si cu parintii copiilor fiindca copilasul dumneavoastra de unul singur nu va putea rezolva problema este micut si nestiutor, singura care poate rezolva problema sunteti chiar dumneavoastra.

| 0333 explică (pentru 33226633):

Da eu din partea pot sa ma duc sa vorbesc si sa rezolv problemele lui si chiar asta si am sa fac dar vreau sa-l fac sa nu fie fricos, sa nu fie cineva mai slab ca cineva sa socoata ca trebuie sal obijduiasca si sa nu fie tinta hartuirilor, eu de 2 ori am vazut cum un coleg de al lui la imbrincit iar eu l-am intrebat de ce nu ii da vreo una la moaca iar el a spus ca se teme de bataie si ca asa ceva nu e prima data ca cineva sa il imbrinceasca si mia mai spus ca a fost de cateva ori cum altii iau luat caciula si au aruncato de la unul la altul apoi iau aruncoto jos,mi-a spus ca cineva poate din nimic sa se apropie si sa se anine de el,a spus ca il iau peste picior rid de el si il ofenseaza, si a mai spus ca mai ia si cu piciorul in fund iar el a spus ca se teme de bataie, de zgarieturi, de vanataie, eu o sa ma duc si o sa vorbesc cu ei dar pursimplu ar vrea sal invat sa nu fie cineva mai slab, eu nu am stiut de nimic ca isi bat joc de el pana nu am vazut cu ochii mei si diam mi-a spus si el

| 0333 explică (pentru 33226633):

Eu cu ochii mei am vazut cum il imbrancesc

| 0333 explică (pentru 33226633):

Eu sunt tatal lui si vreau sa fac barbat din el

| 0333 explică (pentru 0333):

Si in genere comportamentul lui si caracterul lui este de jertfa si el chiar seamana a jertfa

| quiza a răspuns:

Să practice un sport! Îl va disciplina înainte de toate și îl va face mai competitiv, dar și mai empatic cu colegii de la antrenamente sau echipa.