| JetBlueJet a întrebat:

De ce mama mea, bunica si restul din familie nu inteleg ca de oricat de mult timp ar fi mama cu cineva eu nu il pot considera tata?
-Este cu persoana respectiva de aproape 15 ani iar eu nu ii pot spune si nu i-am zis niciodata "tata"-Mereu imi spun mie si surorii mele caci "Tata nu e ala care te face, e ala care te creste" si ma enerveaza -

23 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai de ce trebuie sa inteleaga restul familiei asta?

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Pai tot spun ca ar fi frumos sa-i zic tata.
Doar ca eu nu vreau pur si simplu.
.Si vreau sa-i fac sa inteleaga ca eu nu vreau sa-i zic tata. Tata e doar unul, la fel ca si mama.Si absolut nimic nu-i poate inlocui.
:3

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Pana la urma nu pot sa te schimbe, sau alegerea ta. Continua sa ii spui cum ii ziceai si pana acum. Parintii nu au ce sa iti faca. Ma rog, familia.

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

*Scuze de greseli laughing
Da deja ma enerveaza.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

"Noi sa fim sanatosi" laughing

| UnBroken2016 a răspuns:

Tu cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu i-am zis niciodata "tata".Nu mi-a reprosat asta niciodata, posibil, mamei sa-i fi zis ceva, insa mama m-a inteles.

| JetBlueJet explică (pentru UnBroken2016):

De ce ma intrebi?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Eram curios daca sunt doar basini de adolescent. Revenind, ce zic ai tai au dreptate. Cine te creste e tatal tau nu cine te face. Evident cel care te face se numeste tata biologic dar doar atat. Ala care iti da de mancare se numeste parinte, nu ala care a dat 2 minute din fund ca sa te faca. Aia oricine poate sa o faca. Sa se scoale in fiecare dimineata sa mearga la munca sa iti dea tie de mancare, aia nu toti o pot face. Problema ta ca nu vrei sa ii zici asa, dar nu ar trebui sa te enerveze asta.

| Alexaela a răspuns:

Daca mama ta este cu el de 15 ani poate a vazut ceva special la el. Il iubeste si nimic nu este mai deosebit decat dragostea lor. Acceptale relatia si incearca sa il consideri ca un tata chiar daca nu este sange din sângele tau.
Sper ca te am ajutat!

| AnneMariaa a răspuns:

Nici eu nu as putea face asta, dar daca ii arati respectul necesar eu cred ca este indeajuns.Nu-l fa sa se simta prost sau in plus, totusi e langa voi. Eu una asa as proceda,

Răspuns utilizator avertizat
| AnneMariaa a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Eu am TATA, dar n-am mama sad M-am gandit si eu odata ca poate tata imi va aduce o alta "mama" dar din fericire nu, si daca s-ar fi intamplat as proceda cum ti-am spus mai sus big grin

| JetBlueJet explică (pentru chiftelutacrocanta):

Pai din cate stiu, acum tatal meu natural este la sat.Acolo unde l-a cunoscut mama mea prima data.
*Dar ca sa intelegi mai bine toata "povestea" ar trebui sa ti-o spun pe toata.Si este cam "tragica". sad

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este adevarat ca, parinte este cel care te creste, nu cel care procreaza...
Dar daca tu nu simti sa zici Tata, inseamna ca nici respectivul nu si-a dat interesul sa se considere parinte!
Daca tu crezi ca acest om merita respect, atunci poarta-i respect, pama la urma, te respecti pe tine.
O seara buna happy

| Lola05 a răspuns:

Așa este, au dreptate, nu e tată cel care te face (doar din punct de vedere biologic), ci cel care te crește.
Totuși, dacă tu nu ai ajuns să simți că vrei să îi spui tată, nu îi spune. Și mama îmi sugerează să-i spun soacră-mii "mamă", dar eu pur și simplu nu pot! Nu pot și pace, și nu pentru că nu mă iubește sau mai știu eu... Chiar are multă grijă de mine și mă tratează ca pe un copil al ei. Dar nu pot să-i spun mamă și punct.
Oricum ar fi, să-l respecți pe omul acesta, pentru că nu oricine reușește să accepte copiii unei femei ca și cum ar fi ai lui. E de admirat ce face acest om, poate nu vei reuși să-i zici tată, dar fă-l să se simtă iubit și apreciat. Pentru că merită...

| KodrutZ a răspuns (pentru JetBlueJet):

Eu nu vad treaba decit ca un moft. Tu nici macar nu ti-l aduci aminte pe tatal biologic si o faci pe printesa pretentioasa cu asta care e, de facto, taica-tu. Nu zic ca nu e posibil ca familia sa fie pe linga si pe el sa nu il doara prea tare de treaba asta, dar... chiar daca nu il afecteaza in mod deosebit, atitudinea ta poate fi descrisa printr-un singur cuvint. Nesimtire.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Este o chestiune care te priveste pe tine si persoana din fata ta nu a neamurilor sau a cartierului. Trebuie sa le explici ca asa ai convenit cu acest domn care e in viata voastra, ca il respecti suficient si asta e suficient, nu are pretentii si poate chiar nu-si doreste el sa-i spui tata numai de ochii lumii. Stiu e munca de lamurire dar scapi de chin, la un moment trebuie sa inteleaga toti. Ce ar fi sa-ti spuna cineva ca el are pretentii sa-i spui lu' bunic-tu -Bai? Exact asa trebuie sa pui problema.

| Holiday a răspuns:

Ei na, zi-i in continuare Gigel, sau cum ii zici tu, daca nu au inteles inca faptul ca nu ii poti zice "tata", deja au o problema ei.
Ia situatia in care mama ta s-ar fi despartit de nenea asta acum cinci ani si se cupla cu altu. Atunci dupa ei trebuia sa le zici "tata" amandurora, ca pana la urma si asta avusese grija de tine 10 ani, si astalalt cel putin cinci.
Si asa ajungeai cu trei tati...o prostie, nu?
Pana la urma evident ca "tata" e doar cel care te-a procreat, restul-s sotul/iubitul/prietenul/concubinul mamei.
Daca cresteai la orfelinat trebuia sa le zici la toti aia de acolo "mama" si "tata", ca pana la urma ei te cresteau, si eventual si statului? Sa fim seriosi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta are dreptate...De facut poate sa te faca orice handicapat,ce-i asa greu sa dai ca surdu-n clopot? A fi parinte inseamna a acorda sprijin material,financiar, psihologic copilului. Daca tatal tau vitreg o facut astea, apai poti sa-i zici tata. Pariez ca n-o sa-ti placa ce ti-am zis, dar nu-mi pasa, m-am plictisit si eu de mine sad

| Harley18 a răspuns:

Pana la urma data viata a luat intorsatura asta trebuie sa-o accepti stiu ca iti este foarte greu... il poti vizita pe tatal tau natural daca asta te face sa te simti mai bine... Gandeste-te ca si mama si domnul asta muncesc pentru tine, viata e nedereapta uneori. Ceea ce nu poate fi schimbat trebuie acceptat, peste cativa ani iti poti gasi un iubit si sa te retragi din toata povestea asta. Sau lupta sa mergi la tatal tau.

| Lioana a răspuns:

Spune-ne ceva despre tatal tau adevarat! Te intalnesti cu el? Iti face cadouri? Te iubeste?
Dar cu partenerul mamei tale care se vrea tatal tau adoptiv cum te intelegi?