| cristianaaaa24555 a întrebat:

Este normal ca mama mea sa-mi pună cameră de supravegheat in camera mea? Si de fiecare data când o intreb de ce imi raspunde "Doar vreau sa te stiu in siguranță" Și de fiecare dată când îi spun ca ma deranjează si ma face să mă simt inconfortabil incepe să țipe la mine? Am nevoie de parerea voastra daca eu am greșit sau ea.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

De obicei sunt de partea părinților dar asta mi se pare absurd și despotic.

Mama ta e ceea ce se numește "a control freak".

Orice om are nevoie de intimitate.

Oare ea ce părere ar fi avut daca bunica ta ar fi procedat la fel? Stupid...

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca sunt motive sa fie ingrijoarata si tu esti in pericol, da, este ok ca doar este pentru siguranta si protectia ta.
Doar daca vrei sa faci prostii sau ceva ilegal ai motive sa refuzi, dar daca esti o fata cuminte si silitoare artunci nu ai avea motive sa te opui, dimpotriva.
Nu vad nici un motiv pentru care te-ar deranja... poate de aceea pune si camera video, ca sa nu mai intre peste tine sa te deranjeze, putand sa te vada tot timpul pe camera.

| cristianaaaa24555 explică (pentru Violleta2022):

Sunt o fata cuminte si n as avea de ce sa fac prosti. doar ca nu-mi place să mă vadă când mă schimb sau când am și eu intimitățile mele. sa vorbesc la telefon sau cand mai aduc o prietenă la mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristianaaaa24555):

Stai linistita ca nu se va uita cand te schimbi, ca de vazut cu pasarica goala te stie foarte bine, ca doar ea te-a facut si spalata pana acum cativa ani, dar va vrea sa stie ce faci tu in camera si cu cine esti, de aceea are nevoie sa te supravegheze, ca si vorbitul ala la telefon trebuie suprevegheat, sa fie decent, nu cu barbati care se dau drept baietasi ca s ate atraga si sa te fure sau sa-ti faca de petrecanie.
Apoi, prietena ta daca vine, ce crezi tu ca ar putea discuta cu tine, atat de secret ca mama ta sa nu stie?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e deloc normal

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Absurditate. Când țipă la tine, lasă-o să urle până își consumă corzile vocale, ca să nu mai poată urla, și spune-i din nou același lucru, că ai nevoie de intimitate la tine în cameră.

| dullcat a răspuns:

Nu e normal, dar nici nu ai oferit detalii.In caz ca esti o adolescenta obisnuita, decizia mamei e deplasata.Dar in cazul in care apelezi la autovatamare, eu cred ca e justificat.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu, nu e normal. Pune si tu o camera de filmat in dormitorul ei si vezi cum se simte.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ai o Mamă anormală.
Tot ce poți face este să nu devi ca ea.

| adryang78 a răspuns:

Nu dai prea multe amănunte.
Cum s-a ajuns aici? Locuiți la casă, sau la parterul unui bloc? Poate intra cineva pe fereastră, eventual? Ai făcut vreo prostie care a determinat-o să facă asta? Dacă da, e normal să-și facă griji. Dacă nu, e cam deplasat.

| AdrianFoanga a răspuns:

A gresit. Eu puneam camere d-alea mici de nu le vedeai.

| Kozi a răspuns:

Stai la casa? Cartierul cum este?
Mama te protejeaza. De ce te deranjeaza daca nu faci nimic anormal?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Kozi):

Si cand se schimba in camera ei ce trebuie sa faca? Sa ceara permisiune de la maicasa sa nu se uite pe camera atunci? Se numeste intimitate. E ca si cum ai pune camere de luat vederi in baie. In baie si in camera ta, faci lucruri intime si personale. Si in plus asta cu protectia si statul la parter e vrajeala. Se gasesc metode mult mai ingenioase decat sa pui camera de luat vederi in dormitorul unei persoane.

| Holiday a răspuns (pentru Kozi):

"De ce te deranjeaza daca nu faci nimic anormal?"

De exemplu, sa te masturbezi nu e anormal, ci anormal e sa stea maica-ta sa se uite.
Un lucru e cert: maica-sa e dusa cu capul, daca s-a gandit sa instaleze camera acolo.

| Kozi a răspuns (pentru Holiday):

Anormalul a devenit normal si invers.
E fata. De ce sa se masturbeze?
Fetele nu au acele nevoi ca baietii.

| Holiday a răspuns (pentru Kozi):

Da, da, sigur nu au...laughing De unde ai scos asta?!

| dullcat a răspuns (pentru Kozi):

Fetele nu au aceleasi nevoi ca baietii? Pe asta de unde ai scos-o?
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| mariamarin2006 a răspuns:

Nu mi se pare ok, dar nu știu ce ai putea face. Știi unde sunt camerele? Dacă ajungi la ele poți să le pui o șosetă sau un tricou și atunci nu se mai vede nimic. E foarte riscant să facă asta, având în vedere că se pot sparge parolele și se pot ajunge și alți prădători să vadă ce se filmează.
Sper că te-am ajutat!

| cristianaaaa24555 explică:

Stau acasa singura si mama vine in fiecare zi sa mi faca strictul necesar, nu ma aflu in niciun pericol. mamei mele doar îi este frica sa nu plec de acasă sau să nu fac alte prosti. si sa intru in mai multe amanunte parintii mei sunt divortati mama mea sta la iubitul ei si cu tatal meu nu mai niciun contact. pe langa ca acasa la noi e casa impânzită de camere de supraveghere. este una si pe hol unde bate direct la usă la mine si una langa casă care bate la geamul meu si ea practic poate sa vada si uneori sa audă ce fac in cameră.