| Matafaracratima a întrebat:

Deci nu imi mai suport familia.

Sora mea e prima pe lista.Are 19 ani. Tot timpul ea si cu mama se iau de mine. De fiecare data cand ma cert cu sor'mea mama sare cu gura pe mine, chiar daca a fost sor'mea cea care a inceput. Ceea ce ma enerveaza cel ma mult este ca mama se ia tot timpul dupa ea, tot timpul o favorizeaza.Deci ea incepe sa ma injure sa ma faca in toate felurile si eu ii zic si eu inapoi normal, mama spune ca eu am inceput pentru ca numai gura mea se aude si nu stiu ce.Tot timpul primeste ceea ce vrea. A stat singura un an dupa care s-a mutat din nou cu noi.Nici o data nu ma intreaba cand ia ceva si tot timpul imi rascoleste prin lucruri.

A doua pe lista e mama. Orice as face tipa la mine.De exemplu : O data am intrat in casa si mi-am lasat ghiozdanul la usa, pe jos, ca sa imi pun geaca in cuier. Ea incepe sa tipe ca e a saptea oara cand imi zice sa nu imi mai las ghiozdanul la usa, cand ea nu mi-a zis nici o data asa ceva pentru ca de obicei nu imi las lucrurile acolo.
De fiecare data cand suntem noi 3 eu sor'mea si cu mama, ele isi bat joc de mine, de orice zic, si daca cumva ma contrazic cu una ambele incep sa tipe si sa ma jigneasca, spunandu-mi ca eu ar trebui sa imi revizuiesc comportamentul, cand eu nici macar nu tip.

Cu tatal meu vitreg nu am nimic in afara de faptul ca tot timpul intra la mine in camera cand eu nu sunt acasa, imi cauta prin genti, prin truse, prin sertare si rascoleste tot. Tot timpul ii spune mamei mele ce il deranjeaza si nu vine la mine direct.

Mai am 2 ani si pot sa plec de aici slava cerului.
Stiu ca ei ma hranesc si ca stau sub acoperisul lor, dar pur si simplu simt ca toti sunt impotriva mea.Ce ar trebui sa fac. Am incercat deja sa vorbesc cu ele dar tot timpul ma iau in gluma si rad de ceea ce zic. Nici o data nu ma iau serios.

5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Sa nu te mai necajesti atat, raspunsul l-ai dat singura-mai ai doi ani si pleci de-acasa.Atunci lucururile vor sta altfel, o sa vezi.Acum esti cea mai mica-calul de bataie- si toate se sparg in capul tau.Pacat ca mama se comporta imatur si nu-si da seama ca e manipulata de sora ta mai mare. Tatal tau...nu e tatal tau, face ce crede ca e mai bine, sa te observe sa nu cumva s-o iei pe cai gresite, nu i-o lua in nume de rau, sigur e pus de mama ta sa faca asta.Cred ca in ansamblu toti trei tin la tine, dar nu constientizeaza ca tot ce fac se rasfrage asupra ta atat de dramatic, ca esti asaltata de jocul lor uneori exagerat de sarcastic.Numai bine draguta domnisoara, capul sus, pieptu-naine si gandul la patrie! Nu te lasa, chiar serios spun asta...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Aici poţi găsi câteva sfaturi utile: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011126

| τττ a răspuns:

Bună.
Discută cu ele, și spune-le ce ai pe suflet.Fi deschisă.Convinge-ți toată familia să mergeți la un psiholog,ca să clarificați situația. Păcat că mama ta nu-și dă seama că e manipulată de sora ta. Încearcă să te apropii atunci de tatăl tău. Poate nu e tatăl natural, dar la rândul lui, face parte din familie. Spune-i să discute el cu mama ta, în caz că pe tine nu te ascultă.
Te înțeleg perfect în ce situație ești, dar nu mai pune la suflet.Cum a zis @Pisicelll, încearcă noi activități. Dacă părinții și sora nu sunt înțelegători, fă-ți prieteni.Sau de ce nu, rudele tale?
Pa, pa.

| AndyLavy a răspuns:

Aiurea.Dar nu prea ai ce sa faci, decat sa nu mai pui la suflet prostiile pe care ti le spune mama si mai ales sora ta. ignora-le. si in plus nu le mai da motiv sa se ia de tine. fa-ti un grup de prieteni ceva, activitati extrascolare, sau ceva ce iti place tie si te relaxeaza cu care sa iti petreci majoritatea timpului. si in ceea ce priveste camera... le poti face si tu acelasi lucru, macar o data sa vada cum e. ca de luat de tine oricum se ia din orice.pe tatal tau vitreg nu il inteleg sincer, adica de ce ti-ar umbla mereu prin haine? el cum se intelege cu sora ta? nu poti face cumva o alianta cu el impotriva surorii tale, ca mamei tale in niciun caz nu ai cum.

| Littleman11 a răspuns:

Salut! Au doamne nu am eu asemenea mama si sora ca le educam pe amandoua in primul rand cheie la camera ta nu ai?
cand ai plecat o incui. cand esti acasa stai la tine in camera daca te deranjeaza careva afara si gata nene. Prea iti bati tu capu si esti bun cu ele ar merita batute direct.