| Dana2103 a întrebat:

Hai sa ajutam cat mai multe persoane de aici, va rog, acordati un timp nevoiasilor de aici

https://suicid.wordpress.com/

"Supravietuitorii" din noi ar putea sa-i ajute si pe cei care ajung in situatia asta si nu sunt intelesi si sustinuti in niciun fel.
Se stie ca in toti exista acel "ucigas" care cand nu incearca sa ucida pe sine, incearca sa-i ucida pe altii.
Ce parere aveti de cazul lui Daniel l?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ii putem ajuta mai usor daca isi fac cont aici, cei care vor sa supravetuiasca cu adevarat lupta pentru viata lor.
Si eu si multi altii de aici suntem incercati de viata prin diferite intamplari sau diferite boli si cred ca ii putem ajuta sau sustine moral.
Pe de alta parte orice persoana cu depresie pe care eu am vazut-o aici cu ganduri suicidale am incercat sa o ajut, asa ca apelati cu incredere ca eu va ajut si sunt si altii mai inteligenti ca mine care va vindeca cu puterea vorbelor.
Oamenii astia sunt retrasi, uitati de societate, nu au prieteni in general, au avut sau au in copilarie umilinte si abuzuri -vobesc de cei care nu au doar depresie ci si alte forme mai complicate sau chiar ganduri negre de sinucidere...
Dar pe fiecare topic deschis am observat ca exista persoane bune la suflet cat si jeguri care fac indemnuri de genul "si de ce nu o faci", "daca o faceai nu scriai", iata ca e o greseala unii dintre viitorii sinucigasi doresc sa vada daca mai exista o farama de omenire in persoane straine, altii o fac doar sa iasa in evidenta (astia-s cei care latra dar nu musca) altii scriu si dupa aceea duc planul la bun sfarsit...cine suntem noi sa judecam si sa-i bagam pe toti in aceeasi oala cu cei care latra si nu musca, si chiar de ar fi asa, dovada de bun simt si civilizatie cand dai un raspuns arata ca esti om, iar multi dintre utilizatorii de intrenet sau de pe TPU numai oameni nu sunt.

| Dana2103 explică (pentru Simpatic):

Pe TPU nu au ce cauta. Acolo e sectie speciala. Se modereaza orice raspuns. Aici poate comenta oricine orice

| Holiday a răspuns:

Daniel nu poate fi ajutat de noi, trebuie sa mearga la psihiatru direct. E pur si simplu cu capul.