| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre o persoană care ține la alte persoane, le ajută când e cazul, dar și profită de ele și încearcă să le folosească cât de mult poate?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Boss manipulator?
E plina tara de ei.
N-am nici o parere, ambii (patronul & sclavul) fac asta de bunavoie.
Unii sclavi chiar se lauda ca sunt preferati de boss. O buna parte din ei.

4 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

În general, este important să fim empatici și să avem grijă de ceilalți, dar nu este acceptabil să profităm sau să ne folosim de alții într-un mod egoist sau necorect. Dacă o persoană încearcă să profită de alții și să îi folosească cât de mult poate, acest lucru poate arăta o manieră nerespectuoasă de a trata oamenii și poate duce la relații negative și tensionate. Este important să fim respectuoși față de ceilalți și să îi tratăm cu respect, indiferent de ceea ce facem pentru ei sau împreună cu ei

| stef87 a răspuns:

In mod normal, o persoana care doreste binele celorlalti, ar realiza ca ceea ce face poate afecta integritatea morala si sau fizica a celorlalti si s-ar opri.

Deci ori sunt acte inconstiente, nedorite, ori faptele bune de la inceput sunt doar o metoda de manipulare pentru ca apoi sa profite de sensibilitatea celor la care "tine" - ar tinde spre narcisism, doar ca narcisistii nu se gandesc la binele tau ci doar la binele lor, asa ca mai degraba spre ceva mult mai adanc pshiho.

| Emma30555 a răspuns:

Persoana respectiva crede ca i se cuvine, nu considera ca le folosește, are impresia ca dacă a ajutat trebuie la rândul lor sa îl ajute. De aici rezulta ca acea persoana nu ajuta decât dacă știe ca poate avea la rândul lui niște avantaje.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Am destule persoane de genul în cercul meu de amici și cunoștințe. Sunt obișnuit de mult timp cu un astfel de comportament și nu mă deranjează prea mult.