| Rėnnatta_Rený_1996 a întrebat:

Heii mamici, am un bebeu de 3 luni, e cam obraznicel. Doarme numai pe picioare leganat si nu ii bine deloc cand ies cu el cand mi-e lumea mai draga, hop incepe si plange! Cum as putea sa il dezvat de acest obicei? Si inca ceva, cand ies afara cu el si sta in landou plange mereu, nu ii place in landoul carutului, il pun in scoica doar pentru ca in landou plange, dar habar nu am de ce.

10 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Asta numesti obrasnic?
E un bebelus ce ai vrea sa faca? Si iti cante manele, asta e meseria de mama copii se cresc cu rabdare si sacrifici
Din ce ai descris tu ai in copil cuminte, sunt copii care au colici pana la 6 luni si plang non-stop, si noaptea
Cred ca la tine e problema nu ai rabdare cu cel mic
Are 3 luni e micut tine-l aproape de tine in port bebe

| Rėnnatta_Rený_1996 explică (pentru SilentRain):

Din pacate nu ai inteles ce am vrut sa zic. am vrut sa ma refer ca, cand il scot afara e cam obraznicel

| Lioana a răspuns:

Probabil ca copilasul vrea sa fie aproape de tine. Ar fi bine daca l-ai purta la piept intr-un port bebe.

| Rėnnatta_Rený_1996 explică (pentru Lioana):

Am avut un port bebe dar s-a rupt are 11 kg la 3 luni si e grosolan. pe mine nu ma deranjeaza asta ba chiar din contra as vrea sa il ia somnul in bratele mele la sanul meu decat sa adoarma pe picioare pentru ca mi-e frica sa nu ii se zguduie creierul cum am vazut lw internet si e urat asa sa doarma mereu pe picioare

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Rėnnatta_Rený_1996):

De fapt ai vrut sa spui ca e dolofan adica gras, ca grosolan inseamnă cu totul altceva si este un cuvînt peiorativ, consulta dictionarul inainte sa scrii asa prostii.

regis
| regis a răspuns:

Răspunsul e simplu: cum il înveți așa il ai. Nu avea el cum sa știe dinainte ca ii place legănat pe picioare sau ca nu ii place landoul. A observat ca daca plânge il legeni sau il muti din landou prin urmare nu face altceva decât sa îți explice asta exact cum a fost invatat.
Arata-i ca plânsul nu rezolva problema si nu va mai plânge.

| Rėnnatta_Rený_1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Raspunzi cu totul altceva. nu inteleg rolul tau aici

| Rėnnatta_Rený_1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cuvînt? Incearca sa stii sa scrii si dupa aceea ai voie sa ma crititci ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta aia, poate il doare stomacelu, si are colici, si al meu plangea. dar eu nu l-am invatat cu leganatu nici in ruptu capului, si nici suzeta. Rabdare multa. n-ai parinti sa ii intrebi sau ceva rude cu copii? E mult mai simplu, decat sa intrebi pe internet happy si cineva care s-a lovit de asta, mai ales din familie, iti va da un sfat onest happy

| Cduncfujndf a răspuns:

Nu îți fă griji de obiceiul ăsta, e încă mic... bucură-te acum cât poți de perioadele astea, că atunci când va crește, o să fie obraznic pe bune, adică conștient de asta.