| anonim_4396 a întrebat:

am o problema. Am un beagle cu varsta de 4 luni si jumatate si il tin in apartament. Partea proasta e cu iesitul afara... cand sunt acasa se cere afara, in schimb cand sunt la munca, 9 ore/ zi face mereu in casa, doar treaba mica. Cum as putea eu sa-l dezvat de acest obicei daca nu sunt in permanenta acasa? Multumesc...

21 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Foarte bine ca face, vrei sa se tina 9 ore, sa te trezesti ca face pietre la rinichi? Pune-i tavita.

| Paula2018 a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu am pus o intrebare normala, n-am nevoie de raspunsuri ironice! stiu cel putin 4 persoane care au caini si lucreaza la fel 9 ore si nu fac in casa, chiar daca nu ii scoate nimeni si culmea, nu stiu daca iti vine sa crezi, nici n-au pietre la rinichi!

| supadeceapa a răspuns (pentru Paula2018):

Nu e ironic, ti-am pus o intrebare. Saracii caini sad

| supadeceapa a răspuns (pentru Paula2018):

Atunci intreaba-i pe ei cum reusesc rolling on the floor

| Paula2018 a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu stiu ca alt rol are site-ul asta. Pacat de unii, care raspund numai pentru "top". Iti multumesc maxim pentru ajutor, mare folos aduci societatii.

| supadeceapa a răspuns (pentru Paula2018):

Ti-am zis sa-i pui tavita, ce-ti mai trebuie? laughing)))) Sa-ti vin acasa si sa-ti dresez cainele?

| Paula2018 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu, n-am nevoie sa te cunosc personal. Multumesc pentru sfat!

| supadeceapa a răspuns (pentru Paula2018):

Cu placere, pentru isterie recomand ceai de tei.

| Paula2018 a răspuns (pentru supadeceapa):

Sau... prostii si prostimea decapitata. Ideal ceai.

| supadeceapa a răspuns (pentru Paula2018):

Vrei sa mori asa tanara? sad Las ca bei un ceiuc si-ti revii

| Paula2018 a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu ca eu, dar altii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Beagle-ul nu e caine de tinut in apartament.

| Paula2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vaaai, nu stiam. Culmea, medicul mi-a zis ca atata timp cat il plimb mult si are spatiu si loc de joaca e ok.

| anonim_4396 explică (pentru Paula2018):

Vaaaai, ce figuri in tine, ti se pare ca-l plimbi suficient din moment ce ti se pisa in casa?

| Paula2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat imi permite timpul. De la 5-7 dimineata, de la 6-7 + inca 2 ore seara. Da, consider ca e suficient.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i mai comenta, ca imediat sare si ne mananca, nu vezi ce privire si comentarii are rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Paula2018):

Cum crezi, eu nu as chinui un caine asa. Un caine mic isi face nevoie o data la 3-4 ore. Fa-i un tarc cu nisip si tine-l acolo cand esti plecata.

| mihaicelsfant a răspuns:

9 ore. nu prea ai cum. am avut beagle e greu sal dresezilaughing

| Paula2018 a răspuns:

Si as face mai bine daca l-as vinde? Ideea e ca aproximativ 4 luni o sa mai fie asa si pe urma nu mai ramane singura 9 ore, dar ma gandeam ca poate exista o varianta miraculoasa. Multumesc oricum.

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Nu prea am ce sa faci. Sa știi ca 9 ore sunt destul de multe. Ca si noi, au si ei nevoi. Nu poate sa tina atat.si eu sunt in aceeași situație. Câinele nu face daca sunt acasă, el cere, e conștient ca nu e bine daca face in casa. Dar daca tu nu esti acasă cui cere? Trebuie sa i iei un pampers pentru câini (se pune pe parchet) sau o tăviță cu nisip ca la pisici, pui pe balcon si il inveti acolo

| Paula2018 a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Am incercat cu alea ce se lipesc pe parchet dar le mamanca laughing)off...