| alexcuamare123 a întrebat:

Hey TPU, vreau sa stiu de la ce varsta copiii/bebelusii pot vorbi coerent.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de copilas.
Unii vorbesc coerent de la 2-3 ani, altii dupa 5
Unii copii incep sa vorbeasca de la 6-7 luni, cuvinte simple: ma-ma, da-da, pa-pa, apa... si daca vorbesti coerent cu ei, ajung la 2 ani sa vorbeasc clar si corect.

6 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

2-3 sau chiar si 4 ani
Depinde de fiecare copil/bebelus. Pe la 1an jumate max 2 incep sa spuna doar niste cuvinte "mama", "tata" etc. Iar apoi pe parcurs vor vorbi.

| SilentRain a răspuns:

Cam 2 anii (am întâlnit și caz în care avea mai puțin de 2 anii )
La fel cum au zis aia de mai sus, unii mai târziu

| Catrice a răspuns:

Da fix bebeluși o sa vezi vorbind ca în filme laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Anonimul151):

Un baiat, la un an si jumatate, spunea 14 strofe din Luceafarul.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Copiii încep a vorbi undeva de la 1 și jumătate - doi ani.

| Zuzu1991 a răspuns:

7-8 ani cel putin, cand incep sa inteleaga, pana atunci cu toate ca pot vorbi, coerenta nu e o chestie la care sa te astepti