| elenacat a întrebat:

Intrebare pentru oameni in varsta: vreau sa stiu ceva de curiozitate, daca ma nasteam la parinti in ani 70 sau 80, si presupunem ca erau oameni normali din Romania, cum reactionau daca ii facem probleme asa cum am facut eu la ai mei (nu invatam si ma obrazniceam la ei) cum reactionau?

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe vremea aia se facea educatie cu pedepse severe sau bataie, dar pana se ajungea acolo erai culeasa de pe strada de Militie (asa se chema Politia pe vremea aceea) si parintii iti erau chemati la sediul Militiei unde erau mustrati si primeau amenda ca nu te supravegheaza.

Acasa primeai o mama de bataie sora cu moartea, de la taica-tu, ca nu era deloc bine sa fie facut de rusine si sa sa ajunga pe acolo pentru tine.
Discotecile erau deschise numai sambata si duminica, cateva ore si nu se intra acolo decat cu buletin peste 18 ani.
Cerintele unui copil razgaiat nu existau, ca se facea educatie serioasa atat la scoala cat si acasa.
De asta avea grija partidul comunist, sa pedepseasca atat parintii cat si copii lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te băteau.
Apoi te disciplina statul dacă ei nu reuseau.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai fi fost probabil batuta si pedepsita. Dar nimic grav, pentru ca si in perioada aia erau copii rebeli, iar parintii tot nu reuseau sa-i stapaneasca, cu tot cu bataie.

| Wr3nch a răspuns:

Majoritatea erau crescuti cu dictonul ''bataia e rupta din rai.'' Primeai probabil curele pana te apucai sa inveti.

| gabicoo a răspuns:

Primeai o cafteală bună și te linișteai rapid.

| Hyperion7 a răspuns:

Te ardeau pe ruglaughing

| mastadont a răspuns:

Pe atunci pedeapsa corporală era mult mai acceptată de societate, eu am crescut prin anii 90 2000 și mi-o luam frecvent de la ai mei, ba chiar și de la cunoscuți dacă făceam năzdrăvănii și le furam perele din curte. Înainte de anii 90 chiar și profesorii aplicau frecvent lovituri în palmă pentru a menține disciplina.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Si mergea din parti. In 1-4 si-au luat bataie LA GREU doi colegi. In clasa a sasea au ramas repetenti amindoi datorita absentelor. Intr-un final n-au ajuns deloc rau, unul e mecanic auto, celalalt s-a pensionat din armata romana pe caz de boala (ceva relativ nasol, desprindere de cornee a avut) si cred ca amindoi o duc mai bine ca mine. Sau nu cu mult mai rau. happy

| mastadont a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mda nu zice nimeni că a funcționat, dar așa era societatea pe atunci și bătaia era o normalitate. Ca și după primele bombe nucleare când oamenii nu cunoșteau pericolele radiației și purtau nori în formă de ciupercă drept accesorii, iar ceasurile cu material radioactiv erau la mare căutare...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Era tolerata, e o aberatie sa zici ca era normalitate!

| Standt a răspuns:

In primul rand, primeai o educatie in asa fel incat invatai si nu te obrazniceai. Copiilor de atunci le era rusine si de oamenii din sat, sau de pe strada lor.
Dar daca o faceai (cum ai facut) o si luai! Si nu parintii erau cei condamnati, ci tot tu pentru ca ai gresit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Standt):

Primeai pe mama draq...

| LisaJulie a răspuns:

Probabil luau nuiaua si mai culcai si in curte happy

| ClaRa91 a răspuns:

Aveau o curea acei parinti si nu ezitau sa o foloseasca.

| NarcisCorneliu a răspuns:

Daca nu te conformai de buna voie, erai "ocrotit" de dansii, prin pedepse corporale, ori de profesori, nu era existenta atata "toleranta" si polemica pentru lenevire, bataia reprezentand un factor-cheie.

| elenacat explică:

Wow chiar asa? si cum puteau copii sa se mai uite in ochii parintilor dupa aia? adica imi este greu sa imi imaginez asa ceva

| MistarGoGu a răspuns (pentru elenacat):

Dulceata fa un mic experiment... fa rost de o curea stai singura in camera ta da jos chiloteii si trage-ti la nivel mediu vreo 4 curele peste fundu gol! Daca nu poti singura roagă o prietena de varsta apropiata SA TE " AJUTE " Asa vei experimenta PE VIU " minunatele " senzatii trăite de 80 % din copii României in anii 50, 60, 70 &&& 2024 INCLUSIV.

| elenacat explică:

Din pacate nu am inteles punctu tau, ca nu era asa de sever?

| elenacat explică:

Oamni, si daca primeam de la tata si tot nu ii faceam ce spune, atunci ce mai avea sa faca?

| MistarGoGu a răspuns (pentru elenacat):

Scoala de Corecție! vorbea cu un Militian dădea spaga un cartus de Kent *( țigări din vremurile alea ) iti aranja tovarasu Militian un dosar penal pentru furt, vagabondaj sau parazitism social si frumușel "aterizai " la Scoala de Corecție unde iti blestemai zilele

| Lici_Paca_ a răspuns:

Cu exceptia "curelei", nu stiau ce metoda sa foloseasca sa te determine sa inveti sau cel putin sa ai un comportament decent. "Vorbele bune" erau, - Ma faci de ras - O sa rada lumea de mine/de tine. Pare-se ca la vremea aia erau extrem de stresati desi bani aveau, gaze ieftine, electricitatea ieftina, care de la tara exista.....etc.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Lici_Paca_):

Poate prin 70 ca de la începutul lui 80 gaze cam rarutz,, curent nexam. Ce folos aveau banii cand stăteau stiva in sifonier sau pe carnetele de CEC. Pentru o Dacie asteptai cu lunile ca albeai la par, pentru Aro trebuia sa fi mare scula la Miliție, SECU, fotbalist de top sau fruntas de partid ca altfel NU APUCAI... ce naiba puteai cumpara?
I