| Bendes a întrebat:

am si eu o intrebare in mare parte ce facem noi acum la scoala este ceva ce parinti nostri nici nu stiu despre ce ste vorba adica ei la mate au facut anumite probleme iar noi alte probleme total diferite arei faza noi de ce sa invatam lucruri pe care parinti nostri nu le-au facut si viata nu l-ea cerut asa ceva? Eu in mare parte la cateo lectie noua ma intreb si ma gandesc cu ce ma ajuta asta in viata de exemplu la matematica sa scot din paranteze (344; 5748)x{[(48574: x -102a1]}= cu ce ma ajuta in viata? Eu in mintea mea cred ca la scoala invat lucruri care ma ajuta in viata dar eu cred ca noi invatam aceste lucruri doar ca sa fie invatate si care nu ne folosesc la NIMIC voi ce ziceti?

1 răspuns:
| Azkadella a răspuns:

Tot ce inveti este folositor altfel nu le-ai mai face.Crezi ca profesorului ii convine sa stea toata ziua la scoala si sa tina piept unei clase ntregi sa predea totul si sa faca lucrari sa corecteze etyc doar ca sa le ai tu pe caiet? nu normal ca nu it folosesc la ceva.la romana ce inveti iti foloseste la facultatea de litere.la matematica iti foloseste la ase pentru ca daca vei lucra la banca o sa trebuiasca sa faci calcule peste calcule si atc o sa iti doresti sa ai caietul de mate din liceu si generala.Eu sunt va zecea si mie mi se par unele chestii nefolositoare dar se dovedesc a fi utile candva. Te pup