| LoVance0000 a întrebat:

O intrebare pentru mămici.E incorect modul in care am actionat in a-mi apara fiica de un copil mai mic decat ea? Acest copil a lovit-o o data.A plans, am tacut, a 2 a data iar a lovit-o, a 3 a oara la fel si desigur ca nu i-au vazut decat 2 copii mai mari.Am mers sa o iau din acel loc de joaca mic de la un McDonald si i-am tras usor in jos urechea.A facut un mic scandal tatal copilului, eu nu-s cu scandalul dar i-am spus sa se uite putin la fiica mea in ce hal a plans.M-a facut cum m-a facut ..Eu nu am mai avut problema ca pe fata mea sa o loveasca un copil, sa vina sa-mi zica, a venit.Dar am tacut si la a 2 a masa era tatăl baiatului dar nu a actionat cu nimic.(cu siguranta a auzit ca baiatul cu tricou negru).Am gresit eu?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica ai pus mana pe copilul alcuiva si l-ai tras de urechi?
Logic si indubitabil ca ai gresit.

| LoVance0000 explică (pentru suntserios):

Doar mi am intins mana si l am tras usor de o ureche.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Despre ce virste discutam aici? Tu pana acum nu ai invatat copilul ca daca o deranjeaza careva undeva sa plece, mai ales daca e unul mic care efectiv nu intelege?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LoVance0000):

Mi se pare inadmisibil sa te atingi de copilul altcuiva

| Camelia25 a răspuns:

Da, ați greșit, nu aveți voie să atingeți copilul nimănui. Ar fi trebuit sa vorbiți cu copilul agresiv, să-i explicați că nu-i bine sa bata, s-au sa va adresați direct tatălui său

| LoVance0000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Parea ca are 3 ani. daca a fost lasat la un loc de joaca! Tatal lui mi-a zis ca are 2 ani. Fata mea are 4. I am zis dar daca nu era decat locul mic unde se putea distra ca de obicei cand mai mergeam acolo.A lovit o cu picioarele si cu mainile.Era mai departe un alt loc de joaca doar ca si a dorit mult sa mearga acolo pentru ca ii face placere.Ea i-a zis sa o lase in pace desigur.Era intunecat locul de joaca!

| LoVance0000 explică (pentru suntserios):

Crede ma ca nu ma ating de copii nici daca de draguti ce sunt, asa cum se ating altii de copila mea

| Yurisa a răspuns:

Da, ai gresit. Nu te atingi de copilul altcuiva. Cel mult il certai sanatos pe celalalt copil, dar nu il atingi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LoVance0000):

De copila ta s-a atins alt copil nu alt matur. O mare diferenta.

| LoVance0000 explică (pentru Camelia25):

Tatăl părea indiferent deşi..cum am mai scris mai sus a auzit o cu siguranță pe copila mea cand a venit 1 dată sa mi zică că a lovit o baiatul in negru

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LoVance0000):

Mdah, deci nu aveai ce discuta cu el. Nici trasul de urechi si altele nu functioneaza la varsta aia. Astia foarte mici nici nu ar trebui lasati singuri la locul de joaca - sub 4 ani, mai ales.

| ynexistenta a răspuns:

Hai k sunteti culmea, ce mare lucru i-a facut ca l-a tras un pic de ureche, eu am un baiat d 3 ani si stiu cat de obraznic poate fi.aia e...parintii lui trebuiau sa-l certe cand a vazut ca da in fetita, e vina parintilor ca e obraznic copilul. oricum n-a patit nimic asa ca n-ai facut niciun rau!

| christine99 a răspuns:

Si la locul de joaca trebuie sa supraveghezi copilul de la distanta, la fata ta sa-i spui ca nu trebuie sa fie lovita de altcineva si faptul ca ti-a zis si nu ai facut nimic prima data e rau, trebuie sa faci ceva, in general sa-i faci observatii parintelui si copilului celalalt, trebuie gasita o solutie si sa actionezi oricum ar fi, daca acel copil a batut pe altul in locul de joaca, sigur nu e prima data. Eu zic ca nu ai gresit, dimpotriva ai facut un lucru bun atata timp cat ai atentionat parintii de comportament nepotrivit al copilului lor.

| amandaflory a răspuns:

Nu va suparati doamna ca va spun desi ca eu nu sunt inca o mama si am doar 15 ani, ar fi fost o gresiala chiar daca copil-ul acela era al dumniavoastra si mai ales daca nu, eu sper ca pe fata voastra nu o tratati tot asa cand mai greseste. eu cred ca o mama trebui sa fie destul de matura ca sa inteleaga ca acest copil pedepsit fizic de tine a vrut doar atentie de la fata ta si a cerut atentia in fel-u lui...nu sunt sigura ca a invatat ceva de la pedeapsa voastra.

| LoVance0000 explică (pentru amandaflory):

Daca a lovit o cu picioarele si cu mainile... Daca nu a luat o atitudine tatal copilului... Daca lasam asa si doar o luam de acolo, copilul meu cum m ar fi vazut.Am citit multe despre psihologia copilului ca mi place si sincer cand am mers de acolo fetita mea mi-a multumit ca am aparat o! Mi a pupat mana

| LoVance0000 explică (pentru amandaflory):

Si cum nu sti care a fost forța de tragere a lobului urechi."Pedeapsa" cum o numesti tu a fost aproape nulă deoarece nu ma cunosti. Desi am fost suparată nu înseamna ca actionez cu forță!

| HenryPericol a răspuns:

Teoretic nu ai avea voie sa pui mana pe copilul altuia.
Tatăl respectiv va putea da în judecata și era mai grav, alte belele.
Noi trebuie sa învățat sa rezolvam totul cu vorba buna sau mai urâtă, dar bătaie în cazuri foarte extreme.

| mihai69 a răspuns:

Da, ai greșit. Nu ești îndreptățită să te atingi de copilul altcuiva, nici ca să-ți aperi propriul copil. Vrei să îți protejezi fiica? fii mai atentă cu cine și cum se joacă, cheam-o imediat la tine dacă sunt semne de pericol și în cel mai rău caz, te pui între ea și agresor dar NU îl atingi! Nu ai absolut niciun drept.
Trebuie să vorbești fie cu personalul care ar fi trebuit să supravegheze locul de joacă, fie (în lipsa acestora) direct cu însoțitorii (părinții) acelui copil să nu îl mai lase de capul lui și să-l educe cum trebuie.

| BravoJohn69 a răspuns:

Nu eu îl băteam cu bâta și ii puneam o bila de plastic in gura sa mascheze țipetele

| shu7e a răspuns:

Nu sunt mamica dar sunt tatic.
Ai actionat gresit neavand voie sa atungi un copil cu scopul de al agresa. Si nu vorbesc aici de carti sau de politically righ. Gandeste-te doar cum te0-ai simti tu daca cineva ar fi facut acelasi gest cu fata ta. Stiu fata ta nu ar fi facut ce a facut baietelul ala dar fiecare interpretam diferit lucrurile si ne indreptatim.
Si tatal coplului a gresit dar asta nu e grija ta.
Intrebarea e cum iti educi fiica? Nu te cunosc si nici nu vreau sa te judec. Dar poate ar trebui sa o inveti sa fie un pic mai independenta, sa invete sa se descurce in diferite circumstante. Si sa nu crezi ca e prea devreme ca nu e.
Inteleg ca nu esti o persoana rea, ca nu ai facut asta cu rautate si ura si cu toate astea acum ai remuscari insa ce a fost a fost si de aici trebuie sa iei doar lectia. Insa eu m-as focusa mai mult pe educatia copilului meu. Noi tot am trecut prin asta, si respectivii ne erau vecini, si nu reactionau deloc. asa ca ne-am invatat fata sa se apere (si era cam la aceeasi varsta - in jur de 3 ani). Atunci, in sfarsit au reactionat si parintii respectivului baietel (tot baietel era si probabil ca parintilor li se parea ca asa trebuie sa fie baietii) si baietelul a invatat ca o poate primi inapoi si n-am mai avut probleme. Am procedat corect? Conform cartiilor (unora) probabil ca nu insa nu stiam ce altceva sa mai facem in situatia respectiva.
Mult succes

| LoVance0000 explică (pentru shu7e):

O sa lucram atunci la aceasta lectie si vom vedea raspunsul pe parcurs.Doar ca inca fata mea nu are simtul pericolului.Se teme doar de caini cateodata, depinde.Multumesc de sfat! A mea mamă nu mi poate da sfaturi sau ceva ca are problemele ei.O zi frumoasa!

| Numeexistent a răspuns:

Nu merita sa le dai bataie la amandoi si lu tasu si lu fisu