| Anonima123476273 a întrebat:

Hei. am o problema cam foarte mare. tatal meu real ( sunt in grija altora, dar tot sunt fiica lui ) a venit in casa la mine si a facut ditamai scandalul. " Nu pot sa-mi vizitez fiica? " sau " Ba, pe cine injuri tu? " Mama reala a divortat de tatal real. Eu vreau sa scap de calvarul asta! straight face Maine am fost chemata la Protectia Copilului. Parintii adoptivi vorbesc de niste tigani " tiganii iau fata " si imi este chiar foarte frica! Scriu tremurand! Vreau sa dispara din viata mea tatal real! Imi este foarte frica! Vreau sa fie decazut din dreptulile parantesti... sa fiu adoptata! Imi e frica! Parintii acum se cearta! AJUTATI-MA! E SERIOS! MAMA (adoptiva) VREA SA PLECE!

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie frica, este tatal tau biologic, iti vrea binele insa nu stie exact cum.Multi parinti,din anumite motive:ignoranta, egoism, incultura, iubire orbeasca/necunoasterea semnificatiei de iubire, etc.se comporta intr-un mod irational.Probabil asa se comporta si inainte, dar acum acest comportament este alimentat de grija de a nu te mai vedea.Nu a stiut cum sa te creasca pana acum, probabil nu va sti niciodata cum sa o faca, dar asta nu inseamna ca nu te iubeste si nu sufera la gandul ca vei avea alti arinti.II este greu, doar ca nu stie cum sa isi exprime aceste sentimente si face ce stie mai bine(ca de altfel multi tati):scandal.Incearca sa aplanezi situatia; poti sa ramai cu parintii adoptivi dar sa optezi pentru o adoptie deschisa, adica tatal tau sa aiba drept de vizita.Nu trebuie sa ii intorci spatele tatalui tau oricat de rau ar parea acesta.Succes.

9 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, nimeni nu ar trebui sa treaca prin asa ceva. Daca vrei sa ramai cu parintii adoptivi, cred ca trebuie sa aduci argumente si dovezi ca prezenta parintilor biologici iti face rau. Incearca sa inregistrezi o cearta intre parintii biologici si cei adoptivi. Sau depune o plangere la politie impotriva tatalui tau real.

| Anonima123476273 explică (pentru callie2):

Sa depun plangere? Am uitat sa spun ca tatal real e fratele mamei adoptive. straight face

| Mikhtarian a răspuns:

Tu ai ultimul cuvant.
Le spui, nu vreau sa raman cu tata, si s-a facutwinking
SPui ca e rau, ca vorbeste urat.

| Anonima123476273 explică (pentru Mikhtarian):

Eu stau cu parintii adoptivi. Dar inca nu m-au adoptat oficial... ei zic ca trebuie sa umblam prin tribunale si alea. Am doar 12 ani. La 18 ani pot alege eu cu cine sa raman. Si mai este pana atunci, dar eu nu mai suport!

| Mikhtarian a răspuns (pentru Anonima123476273):

Inteleg,dar si la 12 ai un cuvant de zis.
Or sa te intrebe cu cine alegi,cel mai probabil
Nu inteleg, esti adoptata? Daca da, au acte, cum sa te ia inapoi? Numai, te-a dat.ce sa mai vrea de la tine?

| Anonima123476273 explică (pentru Mikhtarian):

Nu sunt adoptata cu acte si din astea... nici eu nu prea inteleg. Stiu doar ca sunt in grija lor... trebuie sa semneze parintii reali ca sa ma poata adopta ( stiu eu )

| Mikhtarian a răspuns (pentru Anonima123476273):

Ce situatie incurcata,atunci, parintii tai ai, adica si tatal tau mai ales, are drepturi asupra ta, din pacate pentru tine.

| Anonima123476273 explică (pentru Mikhtarian):

Dar tata real nu poate fii decazut din drepturi? Adica sa fiu nepoata lui si el unchiul meu? big grin

| Mikhtarian a răspuns (pentru Anonima123476273):

Poate,dar nu poate sa fie unchiul, tot tatal ramane.