| răspundtot a întrebat:

Când ar trebui să explicăm celor mici că există și băieți circumciși? Când eram la grădiniță am descoperit că un coleg de-al meu era circumcis, zicea că a fost tăiat, nu știam pe vremea aia ce și de ce, m-am panicat și am început să alerg de frică să nu pățesc la fel. M-am lovit cu capul de un perete așa m-am oprit. În acest context, când și cum ar trebui să ne educăm copiii că unii sunt circumciși ca să nu fie șocați? Aștept răspunsuri sincere dar fără jigniri sau răspunsuri psihologice, cei care lucrează cu cei mici

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai degraba iti educi copiii ca nu e ok sa va uitati unul la puta altuia...

| răspundtot explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, corect dar când și cum, să nu fiu nici prea direct să nu-l traumatizez

| FreddieM a răspuns:

Da, iata ca sunt si cazuri de acest tip. Nu ar fi rea ideea. Nu ar fi singurul caz in care cei mici pot ramane impresionati, e doar un aspect necunoscut lor, de aceea ar fi bine sa-I obisnuim in maniera educativa despre diversitatea lumii care-i inconjoara, nu doar sa-i manipulam spre o unica directie cum vor parintii limitati. Educatie, intelegere, acceptare.
O zi buna

| răspundtot explică (pentru FreddieM):

Poți da te rog puțin mai multe detalii? Efectiv cum fac, când...

| Apokales a răspuns (pentru răspundtot):

Cred ca la 12 ani sau atunci cand trebuie sa ii faci educatie sexuala. La gradinita nu e normal sa ii spui ce si cum.

| FreddieM a răspuns (pentru răspundtot):

Un parinte istet gaseste el o modalitate non invaziva, sub forma de joaca sau chiar amuzanta sa descrie copilului aspectele vietii care-l inconjoara. Fii sigur ca nu ramane socat. Mai bine ii explici tu decat sa ramana marcat negativ sau chiar traumatizat daca va descoperi singur. Ce e asa de greu sa-i spui chiar la 5 anisori, ca penisul este un parte a corpului si nu o rusine si ca o are toata lumea, si ca poarte avea si alt aspect? Banuiesc ca nu ai copii dar sper sa-ti amintesti cand vei avea de spusele mele. Il ajuti enorm.
O zi buna

| răspundtot explică (pentru FreddieM):

Aștept un nepoțel și nu vreau să treacă prin ce-am trecut eu. Răspunsul tău mă ajută. Mulțumesc!

Bula
| Bula a răspuns:

Problemele de natura sexuala (si nu numai) pot fi puse de copii la orice varsta, cand se intalnesc cu ceva nou.
Ca parinte sau educator trebuie sa-i dai copilului un raspuns plauzibil, pe intelesul lui.
Trebuie, totodata sa NU MINTI, fiindca copilul te va putea depista si vei deveni un mincinos in ochii lui!
Cel mai bine este sa dai o explicatie simpla, la nivelul intelegerii lui, care se va putea dezvolta cand inainteaza cu varsta.

| FreddieM a răspuns (pentru răspundtot):

De exemplu, ii poti povesti ca,, uite ce a patit unchiul tau cand era de varsta ta" si cu ocazia povestii, ii si explici ca diferentele pot exista intre copii dar si intre adulti.
La fel cam in toate cazurile, doar ca se va schimba etapa de varsta, se pot aborda subiecte ca religia, culoarea pielii si orientare sexuala.
Daca se va intampina cu oricare di acele situatii care deja i-au fost explicate sau inserite in memoria lui, nu ar ramane surprins, si si-ar dezvolta altfel capacitatile de percepe lumea si mediul in care traieste.

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să le spuneti ca unii copiii au penisuri diferite. Nu trebuie explicat la vârsta lor de operații si boli.

| JicaContra a răspuns:

Ce face copilul tau?!?
e deja urolog?!?
cate penisuri crezi tu ca vede el?!?
GEEZAZ!