| 2008anonim2008 a întrebat:

Familia mea, dar mai ales mama se confrunta cu o problema. De la o vreme, fratele meu mai mic in varsta de 1 an si 10 luni, se culca foarte tarziu. Oricat s-ar chinui mama sau eu sau oricine sa il culce nu reuseste pana pe la 11.30-12.00 ceea ce este foarte deranjant deoarece toata familia mea se trezeste de dimineata la ora 6 (copilul bineînțeles ca ramane sub grija unui adult), de mama nu mai zic, se trezeste la 6, munceste toată ziua (munca fizica) iar apoi se intoarce acasa unde nu se poate culca decat pe la 12. Sa nu intelegeti ca cel mic plange sau ceva, nu, el pana la ora aia rade si are chef de joaca. Ce l-ar putea face sa adoarma mai repede?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Copilul are foarte multa energie, iar seara nu poate adormi. Cel mai sigur este sa discutati cu medicul de familie care va propune un program. De exemplu: copilul se va trezi mai devreme, va avea activitati in cursul zilei care sa il oboseasca, va manca la anumite ore si va evita alimentele care pot contribui la cresterea energiei etc. In niciun caz nu trebuie administrate somnifere, asa sunt copilasii, au energie si sunt foarte curiosi.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa i se schimbe progarmul copilasului!
In primul rand, scularea trebuei sa fie la aceeasi ora cu adultii, ca el se culca foarte tarziu, dareste lasat sa doarma mult peste zi, d e aceea are atata energie ziua si seara tarziu.
Deci, scularea la ora 6 dimineata, odata cu toata lumea.
Peste zi, dormit cate 1 ora si sub nici o forma sa nu mai fie culcat dupa ora 3 dupa amiaza, ca la ora 9 sa fie atat de obosit, inca sa adorama.
Cine se ocupa de bebe, probabil il lasa sa doarma mult in timpul zilei ca sa scape de el sid e aceea nu doarme noaptea.

| 2008anonim2008 explică (pentru Violleta2022):

Copilul doarme pana la 8 sau 9 si 2 ore la pranz

| Violleta2022 a răspuns (pentru 2008anonim2008):

Nici nu ma mir de ce va tine pe toti trezi!
Copilul trebuie pus in pat la ora 9 seara, cel mai tarziu si
indiferent daca adorame sau nu, trebuie sculat la ora 6 dimineata si tinut treaz pana la 12 ziua, cand mananca si adoarme de pranz.
Daca se scoala la 2 sau 3 dupa amiaza, este perfect, deoarece la ora 9 seara este din nou obosit si adoarme.
Sub nici o forma nu trebuei lasat sa doarma mai tarziu de 7-7 dimineata, de aceea nu va lasa noaptea sa dormiti, ca toate orele sunt decalate si el are chef de joaca.

| Mayar a răspuns:

Copilul ar trebui obosit mai tare
Sunt pe internet tot felul de solutii. Pe Youtube la supernanny iarasi ai sanse sa afli multe lucruri utile.
De regula, trebuie sa ii obosesti bine: te joci cu ei, ii duci pe afara, ii plimbi, se tarasc pe jos, etc, dupa care o sa le fie somn. Insa trebuie obositi si mentinut un nou program cu ore fixe.
La emisiunea supernanny stiu ca erau multe astfel de probleme si le rezolva foarte repede si usor. cauta acolo

| Anonim99876 a răspuns:

Schimba-i programul, daca are atata energie nu-l puneti pe zi la somn, de exemplu, daca se trezestea ora 18-19, e normal sa nu adoarma, are 2ani, e imposibil sa stea treaz o zi intreaga, fă' cum ti-am zis si o sa vezi ca adoarme mai devreme. Seară bună!