| Brendy2000 a întrebat:

Bună.
Acum 2 zile mi-am cumpărat un motan.Are 4 luni,l-am luat de la o femeie care il tinea numai in casă,până acum nu a mai ieșit afară, deci nu cred că are treabă cu pisicile și este in călduri.
Doarme cu mine in pat.
Problema este că de 2 zile, fix la aceeși oră se trezește și incepe să miaune.Credeți că este vorba de mama sa? Totuși are 4 luni, și este destul de mare.Eu cred că îi este dor de mama sa și vrea să fie alăptat.Dar in fiecare dimineață la ora 04:00-04:30 se trezește si incepe să miaune tare,incât nu pot să dorm nici eu,cât și familia mea.
Ce pot să fac? Ziua doarme toată ziua și mă mai joc așa cu el, dar nu mereu.Dar seara are un chef de joacă nebunesc și mereu ne jucăm seară (foarte mult).
Aștept niște păreri.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trece prin perioada de acomodare, ai răbdare cu el.
Pa, pa.

| thegatekeeper a răspuns:

Nu cred ca plange dupa mama sa. La 4 luni nu mai este alaptat, in general, asa ca problema poate fi alta: fie doreste sa se joace, fie sa manance. Am pisica si face acelasi lucru, pe la 4-5 dimineata ma trezeste fiindca vrea sa se joace. Pisicile sunt animale crepusculare, sunt active in special dimineata devreme si seara. Da-i ceva cu care sa se joace (eventual si putina mancare) si probabil se va potoli, iar peste maxim 2 ore se va culca la loc.

| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Pisicile sunt foarte alintate si rasfatate,dar tot au nevoie sa iasa afara,sa vada lumea. Poate motanelul tau vrea si el o gagica,ceva laughing
Da, este posibil sa vrea la mama lui, nu am de unde sa stiu asta, dar incearca sa il calmezi, sa il mangai si sa vada ca este in siguranta. Poti sa ii pregatesti seara o cutie cu lapte ca sa aiba se manance.
SucceS!

| Brendy2000 explică:

Efectiv incepe să miaune și nu-l mai pot opri! Nu il pot controla.
Cand incepe nu mai termină.I-am dat de mancare, m-am jucat cu el, l-am pus in pat langa mine să doarmă, nu vrea..incepe să miaune si nu se mai oprește.așa face timp de jumătate de oră-o oră.
Nu am ce să ii fac.

| Andreea625 a răspuns:

Femeia aia era pshiopata...Cum sa nu.l scoata deloc?! Du.l la veterinar poate are nevoie de vreo injectie, sau poate a ros dintr.o punga de plastic(si motanului meu i s.a intamplat) Oricum du.l la veterinar