| Live4Ride a întrebat:

Salutare. Prietena mea este insarcinata si in mai face 1 an la locul de munca si 8 luni de sarcina. Daca nu va mai putea lucra din aprilie ( la 7 luni de sarcina ) va putea beneficia de prenatal? Multumim.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru concediul de maternitate (prenatal si postnatal) este destul un stagiu de cotizare de numai 1 luna din ultimele 12 luni anterioare intrarii in concediu.
De asemenea va putea beneficia si de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului, dupa terminarea concediului de maternitate.

| darrio2007 a răspuns:

Da.

| elyfel a răspuns:

Da poate sa beneficieze trebuie sa se duca la medic si sa ceara concediul prenatal

| Live4Ride explică:

Din cate stiu trebuie sa ai 12 luni neîntrerupte la actualul loc de munca in momentul nasterii, altfel nu beneficiesti de alocatia de 600 lei si cea de 200...