| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu daca am doar 3 luni de munca pot beneficia de prenatal daca raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Conform dispozitiilor art.98, alin.4 din Legea nr. 19/2000- privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, poti beneficia de concediu pre si post natal daca ai realizata in munca o vechime minima de 10 luni, in ultimele 12 luni anterioare datei de nastere a copilului. Daca ai aceasta vechime, poti beneficia si de concediul pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani.

3 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Daca ramai insarcinata acum si cu 3 luni pe care le ai de munca, poti benficia de prenatal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Îmi pare rău de tine, dar nu te poți bucura de concediu prenatal cu doar 3 luni de muncă.
Este nevoie să lucrezi 12 luni consecutiv (ai dreptul și la concediul de odihnă după 9 luni de muncă tot neîntrerupt).
Bebeu trebuie să aștepte cîte luni pentru a nu întâmpina dificultăți.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca am doar 8 luni de munca pot beneficia de prenatal?