| Cristian1964 a întrebat:

Va salut, am si eu o mica problema in leagatura cu un baiat, sa incep cu inceputul.
Fiica mea de 16 ani s-a indragostit de un baiat de 17 ani si din cate am observat sunt impreuna, pana acum nimic in neregula doar ca relatia lor a inceput prin mediul online. Pare ok baiatul, am vazut ca vorbesc la telefon din cand in cand mai mult din cate am reusit sa observ pe internet, asa problema mea este daca sa am incredere in fata mea sau sa incerc sa le stric relatia? In vara asta o sa mergem in vacanta in acelasi oras in care sta si acel baiat, asta ar fi prima relatie a fetei mele si nu prea stiu cum sa actionez la baietii din ziua de azi, imi puteti da un sfat ceva?

Răspuns Apreciat de Editori
| SkyPilot a răspuns:

Daca puteti avea incredere in fata, numai voi stiti. Daca este sincera cu voi si nu ati observat niciodata ca va minte, cred ca puteti avea incredere in ea. O fata de 16 ani la prima relatie nu se repede la sex.
Iarasi, daca baiatul pare politicos si pare ca o respecta, aveti un motiv in plus de incredere.
Cei care au avut relatii online va pot spune ca lucrurile pareau minunate de la distanta, dar cand cei doi s-au intalnit pentru prima data fata in fata, nu a existat niciun fel de atractie.
Incercati sa nu ii stricati relatia, pentru ca va stricati si voi relatia cu ea. Ati putea fi chiar deschisi sa il invitati si pe baiat in "sanul familiei" daca nu va deranjeaza acest lucru. Asa ii aveti sub ochi si in plus il cunoasteti mai bine.
Aici este ce se poate lua prin sarut:
- Rhinovirus (raceala)
- Virusul gripei.
- Virusul Epstein-Barr.
- Herpes de tip 1.
- Streptococi.
- hepatita B si C.
- Cytomegalovirus.
Studiile curente nu au stabilit ca HPV sau HIV s-ar putea lua prin sarut (acestea ar fi problemele cu adevarat serioase, impreuna cu o blenoragie care este ultrarezistenta la antibiotice).
Eu am o fata de 15 ani si una de 9 si am cascat ochii cu atentie.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ati putea incepe cu educatia sexuala, de care are sigur nevoie, ca astia mici sunt curiosi foc, ajungand mai devreme sau mai tarziu la sex.
Sotia trebuie sa lase rusinea si sa vorbeasca cu fata absolut tot ce trebuie sa stie si sa o convinga sa nu aiba sex niciodata fara prezervativ, ca o sarcina "se rezolva" in 10 minute la un ginecolog, dar SIDA, HPV, sifilis si alte boli cu transmitere sexuala, care-s in crestere continua, pentru ca mentalitatea tinerilor este sa nu foloseasca prezervative, crezand ca-i musca sau le micsoreaza penisul, putand lua si transmite, boli cu transmitere sexuala.
O relatie deschisa cu copilul, il face sa nu se ascunda si sa vina acasa cu burta mare.
Este socant cum toti credem ca avem copii foarte buni si cuminti si totusi, rata fetelor gravide este in continua crestere, din cauza parintilor care evita sa le faca educatie sexuala si sa le expuna clar, riscurile la care se supun.
Nu va culcati pe urechea ca copilul dvs nu stie cum se face sexul! Toti incearca asa ceva dupa cateva saptamani de relatie, chiar si cei mai rusinosi, tot ajung acolo, dupa cateva luni.
Deci, lasati rusinea la o parte si discutati serios cu fata, faceti-i educatie sexuala acum, inainte sa regretati.
Am 2 copii si le-am inceput educatia sexuala de pe la 12-13 ani, cand au inceput sa creasca si sa inteleaga ca-s diferiti unii de altii.
Va mai sfatuiesc sa tineti un ochi pe conversatiile online ale feteisi pe telefonul ei, dar fara sa stie, doar ca sa monitorizati aventurile si riscurile la care se spune.

| anonimg a răspuns:

Cei doi tineri au nevoie de cartea "Iubește inteligent": https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Nu trebuie să cauți să-i desparti; se vor despărți singuri, pentru că relațiile adolescentine nu rezistă. Și pe cât de mult se iubesc la început, pe atât de mult se vor urâ la despărțire.
Relațiile făcute fără scopul căsătoriei vor eșua.
Nu căuta să-i desparti ca să nu te urască mai târziu, și ca să nu li se pare că din vina ta s-au despărțit. Cartea recomandată le va putea deschide ochii amândurora; să o citească împreună.
Poți să le arăți mesajul acesta. Dacă nu vor crede acum că ceea ce spun este adevărat, vor crede mai târziu. Dar ei trebuie să știe -că ceea ce spun este adevărat- mai înainte ca să se întâmple. Pentru că atunci când se va întâmpla să creadă.
Orice despărțire afectează capacitatea inimii de a mai iubi pe cineva după aceea. Vor dori să iubească dar nu vor mai putea să o facă ca la început. Și la final când își fiecare își va găsi un partener pe viață și se vor căsători după ani buni de suferință, după multe decepții, se vor trezi că nu mai au sentimente, și nu mai pot să iubească partenerul cu care fiecare își va trăi restul zilelor.
Arată-le mesajul acesta pentru ca ei să fie scutiți de suferință, și chiar de moarte. Pentru că sunt unii tineri care se sinucid din dragoste. Tinerii suferă mai mult decât adulții, deoarece adolescenții se bazează numai pe sentimente fără rațiune. Ei confundă sentimentele cu dragostea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui să-și dea ea seama că relație virtuală înseamna...laughing) un c ă c a t

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E destul de mare, nu trebuie sa-ti faci griji, mai ales ca totul e virtual, lol. Pana vara urmatoare poate se si despart laughing Relatiile la varsta asta nu tin.

Sa nu trimita nuduri in care i se vede fața, atat.

| flixbuster a răspuns:

Foarte trist ce scrii. E trist sa nu ai incredere in copilul pe care l-ai crescut (nu spui daca l-ai crescut tu, presupun eu). E trist sa crezi ca ai vreun drept sa intervii brutal in viata sentimentala a copilului tau ("sa le stric relatia").

Iti zic eu exact ce sa faci: iti inveti copilul de bine (cum se gestioneaza corect o relatie sentimentala si sexuala), il lasi sa traiasca propriile experiente si cand va suferi (ca va suferi cu siguranta) vei fi langa el sa il sprijini (nu sa ii iei capul daca va gresi).

Altfel, baietii din ziua de azi vor ce vor baietii de cand lumea: sa tufa (ideal fete, mai nasol daca tot baieti). Tu ce voiai la 17 ani?

La final, pe scurt: rolul tau ideal este unul de suport, in fundal - sfatuitor de taina si umar de plans. In rest, esti invizibil - ciocu' mic si joc de glezne.

| Ara997 a răspuns:

Bun de stiut!

| Ara997 a răspuns (pentru flixbuster):

Finalul este genial!

| ruddy a răspuns:

In primul rand mi se pare unpic cam aiurea daca abia acum ii prima ei relatie. Cel mai bine ii sa il cunoaste si dvs pe acel baiat, si daca vi se pare inregula sa continuie. Daca nu o sa o lasati, atunci ori o sa inceapa sa va minta pentru a face ce vrea ea/ ori o sa ii fie frica pe vitor sa interactioneze cu baieti

| Lioana a răspuns:

Adica relatia lor e la distanta si dvs va faceti griji? Cum ar fi daca baiatul ar fi din acelasi oras cu dvs?
Asta nu e relatie. Relatie e cand tinerii se saruta, se tin de mana, petrec timp impreuna. Relatiile la distanta nu tin de obicei. Baiatul acela in realitate poate ca vorbeste si cu alte fete, ca n-o fi stand el doar cu relatia de pe internet. Dar daca ii e fidel fiicei dvs, cinste lui. Ar fi bine sa incercati sa-l cunoasteti, sa vedeti ce gen de baiat e si cam ce are in cap. Bineinteles ca trebuie sa discutati si cu fiica dvs in acest sens si sa o invatati unele lucruri, cum ar fi: ce vor baietii de la o relatie si cum se poate termina totul iar ea sa ramana cu inima franta.

| EcceHomo a răspuns (pentru Ara997):

Ai dreptate, şi eu i-am admirat jocul de glezne.happy

| Ara997 a răspuns (pentru EcceHomo):

Sa vezi cum o sa-l admiram noi pe al tau...
acum fie vb si eu sunt parinte si am emotii pe aceeas tema. vb f mult cu copilul meu, ii povestesc din exemple despre altii etc, si bune si rele, inclusiv din experienta mea. ( fosta-i bade.).
asa fel incat sa si faca o idee despre viata, cat sa aiba si cat sa nu aiba incredere, e bun sa-l verifice ea pe baiat daca e serios etc. si voi la fel (oleaca mai discret)
HINT: pe Facebook pozele care -l intereseaza, grupurile carora apartine, prietenii care i are, rezultatele scolare, forumuri, ask-ul, sunt o gramada de metode de verificat un copil, ce e de capul lui.

| HelpingHands a răspuns:

Cunosc un cuplu care s-a format tot așa, la distanță și acum sunt căsătoriți și au doi copii. Dacă se iubesc foarte mult, poate să fie ceva cât se poate de serios. Spuneți-ii fetei să se abțină de la relații sexuale până la vârsta de 18 ani, când va fi suficient de dezvoltată pentru așa ceva. Dar, în orice caz, informați-o că fără prezervativ e posibil să rămână însărcinată, și e prea mică pentru așa ceva. Un cuplu ar trebui să înceapă activitatea sexuală când se simt în stare să aibă grijă de un copil, adică după 18 ani. O fi sexul frumos, dar nu e o joacă. Sexul presupune maturizare și responsabilitate. Mult timp sexul a reprezentat fundamentul căsătoriei, acum sexul a ajuns o sursă de plăcere și nimic mai mult. Ideal este să ai relații sexuale cu cineva care te iubește și vrea să-și petreacă viața alături de tine, nu cu cineva care azi e, mâine nu mai e, și nu vei reprezenta pentru acea persoană decât o aventură fără valoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi mi-e greu sa cred ca un adult a scris asta, daca chiar esti tatal fetei, esti degeaba happy ma indoiesc totusi. Dupa formulari si cum pui problema, cred ca esti vreun pusti care s-a indragostit de cineva, si ti, e frica de ta-su, si vrei sa vezi cum ar reactiona un tata happy

| Donsavas a răspuns:

Fiica dvs de 16 ani are dreptul la o viata sexuala si amoroasă inca de la 15.
Din pacate,nu toti asteapta varsta majoratului pentru a fi responsabili. Fata dvs deocamdata socializeaza online,nimic iesit din comun. Cand se vor întâlni, vor face ce fac toti adolescentii normali. Parerea mea e că ați greși dacă ați interveni în relația lor, nu asa se procedează. Asta înseamnă că nu aveți ceva mai bun de facut iar educația copilului se face inca din copilăria acestuia, nu acum. Ce puteti face in situatia in care eșuează este să mergeți cu ea la psiholog. Nimic mai mult. Nu poti izola un copil, sa l bați sau alte lucruri.

| sunmetal11 a răspuns:

Pai daca tot spui ca la vara veti merge in orasul din care e baiatul,fa cunostinta cu el, si a doua zi invita-l la o cafea, la un pescuit, doar voi 2, ia-l subtil la intrebari, pune-i intrebari capcana si nu vorbi cu el despre posibila relatie pe care ar putea-o avea cu fiica-ta, tinerii se sperie de angajamente! ia-l pe dupa cires, vorba aia! si-ai sa vezi ce-i poate capu'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsu e usor si scurt: nu va bateti capu cu ce nu aveti aproape. Inteleg eu ca relatia lor este pe internet si el este din alt oras, si urmeaza sa-l cunoasteti? Relatie, nu este pe internet, doar glume sunt pe internet. Nu ar avea rost sa dau idei negative. Dar incredere, are ea in cineva cu care vorbeste pe internet? Ei s-au cunoscut inainte?
Baietii in "zilele de azi" au alte fete reale, le neglijeaza sa vorbeasca cu fete virtuale necunoscute.