| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat despre dragostesad deci sa incep cu inceputul.
1.)un baiat mai mic ca mine cu 4 ani ma place,si eu i-am spus ca am o problema cu varsta,dar el nu ma intelege,si nu vrea sa renunte,iar eu nu stiu ce sa fac, sa inteleaga ca nu se poate.
2.)un alt baiat mai mare ca mine cu un an imi zice ca ma iubeste, si il cunosc de 2 saptamani, si nu prea il plac...
3.)un alt baiat mai mic cu un an decat mine,mi-a zis ca ma place,iar eu l-am cam refuzat,iar acum el tot imi da semne neintelese ca tot m-ar placea,dar observ ca se uita la alta, si o aproba mereu in ce spune ea... oare sa ma faca geloasa?
4.)un alt baiat mai mare cu un an jumate decat mine,imi spune ca,crede ca s-a indragostit,mi-a povestit despre iubitele lui,si despre o fata care ii place lui(mi-a aratat-o).Si cand l-am intrebat daca fata stie, el a zis ca da.Si oarecum m-a facut sa cred ca eu as fi "fata" aceea.Nu stiu ce sa mai cred, sunt confuza.Am nevoie de un sfat.PS:Am 20 de ani.Iar baieti sunt de la mine din oras(Buftea)

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu zic ca mai intai sa iti faci un viitor si apoi relatii de felul acesta. Cand vei fi pregatita de casatorie, de-abia atunci poti incepe sa cauti.
Oricum ar fi, mai intai cunoaste caracterul unui baiat si apoi ii vei cere prietenia; niciodata invers.
"Dragostea adolescentna e ca dragostea unui catelus; mai tarziu amandoi vor avea o viata de caine." Dragostea este una matura si nicidecum adolescentina. Dragostea nu e oarba, ci doar pasiunea.

| mada1820 a răspuns (pentru anonimg):

Serios? Scuza-ma ca imi permit sa te contrzic insa cunosc extrem de multe persoane care si-au facut relatii in adolescenta si au ajuns sa locuiasca impreuna, sa isi intemeieze o familie, sa faca copii.In concluzie nu toti adolescentii se limiteaza la o aventura si atat.

| anonimg a răspuns (pentru mada1820):

Relatiile din adolescenta nu sunt o asigurare ca mai tarziu va avea loc casatoria. relatiile acestea sunt exact ca la bingo sau loto: daca se nimereste bine, daca nu, "are balta peste". Tinerii se joaca singuri cu inimile lor pentru ca ei nu au control asupra inimilor lor; ei nu cunosc ce este dragostea. Se joaca cu ea, si, pentru ca nu experienta se ranesc singuri. Ei confunda pasiunea cu dragostea. Ai vazut indragostiti care sunt certati sau s-au despartit dupa timp? Iti spun un secret: tinerii acestia nu s-au iubit niciodata; ei au fost imbatati de spiritul pasiunii, si cand aceasta din urma s-a evaporat ei s-au trezit la realitate -realitate ca de-abia atunci au vazut ce caracter are partenerul pe care si l-au ales. Pai iubirea nu e oarba; daca un om iubeste pe altul il iubeste asa cum este -cu defectele lui de caracter. Ba inca Biblia spune ca dragostea nu se cearta, nu se manie, nu se gandeste la sine; ci sufera totul, crede totul, nadajduieste totul.

="Tinerilor, de asemenea li se permite să-şi urmeze propria cale. De-abia ajung la vârsta adolescenţei şi îi vezi deja alături de fetiţe de vârsta lor, pe care le conduc acasă, unde continuă cu intimităţi. Iar părinţii sunt atât de orbiţi în ceea ce priveşte indulgenţa şi afecţiunea greşită faţă de copiii lor, încât nu îndrăznesc să urmeze un curs hotărât pentru a face o schimbare şi a-şi ţine în frâu prea grăbiţii lor copii în acest veac grăbit."
="Un tânăr care nu a trecut de vârsta adolescenţei are o judecată slabă în ce priveşte potrivirea cu o persoană tot atât de tânără ca şi el, care să-i devină tovarăşă de viaţă. După ce judecata lor a devenit mai matură, ei se văd legaţi pe viaţă unul de celălalt şi poate cu totul nepregătiţi pentru a se face fericiţi unul pe celălalt. Apoi, în loc să aibă o existenţă bună, încep învinuirile, spărturile se lărgesc până ce se instalează indiferenţa şi neglijenţa unuia faţă de celălalt. Pentru ei nu există nimic sacru în cuvântul "cămin". Însăşi atmosfera este otrăvită de cuvinte lipsite de iubire şi reproşuri amare."
="Grăbiţi-vă încet. Doar puţini sunt aceia care au vederi corecte cu privire la căsătorie. Mulţi cred că aceasta înseamnă dobândirea fericirii absolute; însă, dacă ar cunoaşte cel puţin un sfert din durerile celor legaţi prin votul căsătoriei - cu lanţuri pe care ei nu pot şi nu îndrăznesc să le rupă, nu ar fi surprinşi că scriu aceste lucruri. Căsătoria este, în majoritatea cazurilor, un jug exasperant. Sunt unii care sunt legaţi, dar nu se potrivesc. Cărţile cerurilor sunt împovărate de suferinţele, ticăloşiile şi abuzurile care se ascund sub mantia căsătoriei. Iată de ce aş dori să-i avertizez pe tinerii care se află la vârsta căsătoriei să se grăbească încet în alegerea tovarăşului de viaţă. Cărarea vieţii de căsătorie poate părea frumoasă şi plină de fericire; însă de ce să fiţi şi voi dezamăgiţi aşa cum au fost alte mii de persoane până acum?"
="Tinerii acţionează prea mult din impuls. Ei nu trebuie să se destăinuie prea uşor şi nici să fie captivaţi prea repede de înfăţişarea exterioară, atrăgătoare, a iubitului. Curtenia, aşa cum se desfăşoară în acest veac, este un plan de înşelăciuni şi ipocrizie, în care este implicat mai mult vrăjmaşul decât Domnul. Bunul simţ natural este necesar aici mai mult decât în orice alt lucru; însă adevărul este că nu prea există."
="Căsătoriile imature sunt răspunzătoare pentru multe dintre relele care există astăzi. Printr-o căsătorie întemeiată prea devreme în viaţă nu se susţine nici sănătatea fizică, nici tăria mintală. În general, în acest subiect, raţiunea este prea puţin folosită. Mulţi tineri acţionează din impuls. Acest pas, care îi afectează în mod serios spre bine sau spre rău, fiind o binecuvântare sau un blestem pe toată durata vieţii, este prea adesea făcut în grabă, sub impulsul sentimentelor."

| gelu1970 a răspuns:

Ai auzit proverbul : "alegi, alegi, pana culegi"? asta o sa patesti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Degeaba unii spun că vârsta nu contează, în cazul ăsta contează.

Tu deja ţi-ai început viaţa sexuală presupun, în timp ce aceşti băieţi încă bat cu lingura în geam şi se joacă în nisip.
Niciunul nu te place, niciunul nu e suficient de matur pentru a vrea o relaţie serioasă cu tine, e o banală atracţie. Ignoră-i pe toţi şi cautăţi unul de vârsta ta, asta dacă nu cumva vrei să îi creşti pe puştanii ăştia 3.
Iar cât despre cel cu un an mai mare decât tine, dacă ţi-a şi arătat despre ce fată e vorba, sigur nu eşti tu.

| ZambetDeGheata a răspuns:

1) o sa inteleaga o data ce mai creste
2)nu te poate iubi dupa 2 saptamani!
3) e posibil sa vrea sa te faca geloasa dar sigur inca te place
4) asta chiar nu stiu laughing

da cautata mai esti

| Catalin-Ovidiu_Scutariu_1974 a răspuns:

Eu te intreb: tie iti place de careva dintre ei?!

| Mary1000 a răspuns (pentru Catalin-Ovidiu_Scutariu_1974):

Asta e problema ca nu-mi dau seamasad

| Catalin-Ovidiu_Scutariu_1974 a răspuns (pentru Mary1000):

Atunci cu siguranta raspunsul este NU..cand iti place cineva nu trebuie sa stai sa te gandesti prea mult.o stii, o simti.o sa iti dai sema singura de asta cand va aparea baiatul potrivit.

| Mary1000 a răspuns (pentru Catalin-Ovidiu_Scutariu_1974):

Multumescbig grin oarecum ai dreptate!

| Catalin-Ovidiu_Scutariu_1974 a răspuns:

Si inca ceva..nu este neaparat o regula si este doar parerea mea..baiatul ar trebui sa fie mai mare decat fata.