| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani. Stau cu bunicii de la varsta de 5-6 ani pentru ca parintii mei au plecat in strainatate. Imi place scoala. Nu ma ocup cu fumatul, bautul si tot ce tine de un anturaj prost. AM avut o relatie de un an in care totul a fost bine si frumos. Dar parintilor mei nu le convenea diferenta de varsta. El avand 18 ani. Eu am continuat relatia pe ascuns dar am observat ca nu mai mergea nimic inte noi. Am renuntat, am terminat anul scolar cu o medie de exceptie si am decis sa ma duc la ei in vacanta in strainatate. Ei nu ma vazusera atunci de 2 ani. Ajunsesem cu bine si tata facea planuri pentru Duminica ca sa mergem cu prietenii lui. Am zis ca mie mi-e indiferent unde vom merge. Am ajuns in locul respectiv in care era un baiat cu 2 familii. Am inceput sa ne cunoastem toti dar eu si cu baiatul respectiv nu prea vorbeam. A fost dragoste la prima vedere. Dupa ce s-a terminat ziua am incercat sa il caut pe retelele de socializare. Oricum nu imi faceam sanse. Dupa 1 luna de relaxare a terebuit sa vin in tara, am inceput scoala totul bine si frumos. Am intrat pe Facebook si vad ca primesc cerere de la el. I-am dat accept si mi0a trimis mesaj ..Am inceput sa vorbim, la un moment dat imi zice ca el ma cauta zilnic pe Facebook dar nu ma gasea. Si ca nu ii vine sa creada ca vorbeste cu mine. Si ca incerca sa dea de mine dar nu a reusit. A vrut sa mearga la parintii mei sa ii intrebe de mine. Pur si simplu ne-am indragostit unul de altul... Am incredere in el. Dar problema vine acum. Mama si cu tata nu sunt de acord cu el cu siguranta. Ei vor baiatul acela care sa aiba varsta mea. Care sa aiba bani. Eu vreau pe cineva care sa ma respecte si sa ma iubeasca. Am 15 ani. La 9 trebuie sa fiu in casa. Nu am voie sa am niciun iubit, macar amic pe care sa il tin de mana. Daca vorbesc cu un coleg pe Facebook sau colega imi verifica telefonul sa vada ce " barfim " Prietenul meu si parintii mei sunt din aceeasi localitate. Toata lumea a aflat de noi doar ei nu. Vreau si eu putina libertate, incerc sa le castig increderea, dar in zadar. Va rog da-ti-mi ceva sfaturi.

7 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Nu cred ca e vorba de situatia materiala a baiatului, ci ca inca esti,, prea tanara,, si cum e si normal parintii vor sa te protejeze.

| AliGab a răspuns:

Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa ai grija cu baietii mai mari decat tine. Inveti? iei note mari? Nu te incurci in anturaje? ...bravo tie, o faci pentru tine, nu pentru parinti. Cat despre parinti nu este vorba ca nu au incredere in tine, insa fetele de liceu sunt usor manipulabile (stiu cum gandeam si eu in liceu fata de acum cand am o varsta de 2 ori si mai mare decat a ta) iar parintii tai vor sa te fereasca de ce este mai rau. Asculta-ti parintii si pe bunici ca momentan ei sunt singurele persoane care-ti vor binele neconditionat, iar de baieti sa tot ai timp dupa ce termini liceul. Succes in toate cele bune si spor la scoala happy

| Rembledon a răspuns (pentru AliGab):

Inteleg ca au incredere in mine. Si ca e este frica sa nu patesc ceva. Am renuntat la acel baiat pentru ca nu era intr-un anturaj destul de bun si nu le prea convinea. dar ei vor pe cineva de bani gata. Nu conteaza sa ma simt eu bine.

| AliGab a răspuns (pentru Rembledon):

Mai bine ai rabdare in ceea ce priveste baietii pana dupa BAC, dupa care, daca ai peste 18 ani, alegerile iti apartin. Eu as spune sa nu iti mai faci atatea probleme nici in ceea ce priveste baietii, dar nici a parintilor tai despre ce vor si cum vor. Este bine acum tu sa iti vezi de scoala, si cand vei fi majora, vei alege ce vei dori si din punct de vedere al carierea (daca sa faci sau nu o facultate si in ce domeniu) si din punct de vedere al barbatilor (ca doar nu vei fi cu cineva doar pentru ca spun parintii daca tie nu iti place sa fii cu el). Numai ca cineva imi spunea odata "rabdare, rabdare si iar rabdare" si avea dreptate happy
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Relatiile nu merita la varsta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am 15 ani dar nu-mi sta gandul la iubiti. Inteleg ca-l iubesti si iti dau libertate totala, doar sa ai grija.

| n1n1o a răspuns:

Buna, nu-ti inlatura familia pentru o relatie (pentru moment) ai 15 ani, parerea mea, nu sta in relatii lungi incearca sa profiti cat mai mult de copilarie (adolescenta e ceam mai frumoasa, cerede-ma stiu ce vorbesc big grin)