| mysterious1 a întrebat:

1. A saptea zi din saptamana este sambata? Daca da :
2. De ce nu se mai tine Sabatul in ziua a saptea?
Multi crestini din Ronania tin duminica, cine le-a dat acesta porunca sa faca acest"transfer"? Nici unde in Biblie nu am gasit lucrul acesta.

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Calendarele s-au tot schimbat, s-au adaptat. Crezi ca saptamana, asa cum e randuita azi, este aceeasi cu cea de acum zece mii de ani?

| Dismally a răspuns:

1. Depinde de regiune, pentru unii este a saptea zi sambata pentru altii duminica este a saptea zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceput n-a fost asa.
In Biblia ortodoxa sta scris :http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=16
cu privire la adevarata zi de odihna.
Aschimba ceea ce Dumnezeu, a fixat, contravine Bibliei, care spune :Şi eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărţi: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;
19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărţii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieţii şi din cetatea sfântă şi de la cele scrise în cartea aceasta(Apocalipsa 22/18-19 biblia ortodoxa)Da ziua adevarata de odihna este Sambata, il pot dovedi cu argumente din biblia ortodoxa....Schimbarea zilei de odihna, a fostprofetizata/prevestita cu mult inainte de a a avea loc aceasta schimbare, iar aceasta schimbare a fost facuta implicit de biserica catolica care va juca un rol important si in timpul de pe urma cu privire la acest aspect.
Dumnezeu va trage la raspundere pe toti cei care s-au incumetat/au avut,, tupeul''(cum spunem noi)sa intervina in in a schimba cerintele Sale, dupa bunul plac al omului.
Stiu ca sunt lucruri poate greu de inteles pentru unii, insa nimeni, inclusiv eu, nu avem dreptul sa schimbam ceea ce este fixat de Dumnezeu.
Va multumesc

| AdiTorrent7 a răspuns:

Stii locul din Noul Testament in care se spune ca Vechiul testament este ceva depasit, invechit si chiar 'mort'?
Tu despre ceva mort intrebi acum? (Legea Veche).

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Sambata a fost data doar evreilor. Eu sunt evreu? Tu esti evreu?

| mysterious1 explică (pentru AdiTorrent7):

Nu sunt evreu...dar intru-nu fel religia am primit-o de la evrei, daca pot sa spun asa, iar pastrarea zilei de odihna sau Sabatul se afla in cele 10 porunci.

| mysterious1 explică (pentru AdiTorrent7):

Cele zece porunci se afla in Legea Veche! CE? Acum vrei sa zici ca nu mai trebuie respectate?

| Lucică1998 a răspuns:

Ziua a 7-ea este Sâmbăta dar noi creștinii nu ținem sabatul, acesta fiind dat evreilor in legea veche(Vechiul Testament), noi ținem duminica pentru ca in prima zi a săptămânii a înviat Isus Hristos.

| mysterious1 explică (pentru Lucică1998):

Am auzit varianta asta...dar ce nu inteleg eu: de ce Duminica? Cum am zis nici unde in Biblie, (in Noul Testament daca vrei) nu gasesti nici un verset sau o porunca in care noi crestini sa tina Duminica...Pavel avea obiceiul sa predice de sabat ceilalti apostoli dar nici unu nu a zis ca dupa invierea lui Isus noul sabat se va tinea Duminica.

| Lucică1998 a răspuns (pentru mysterious1):

Nu, nu scrie ca trebuie sa ținem Duminica in mod special, dar noi o facem pentru a ne aminti de ce a făcut Hristos pentru noi, la fel cum nicăieri in Biblie nu scrie ca trebuie sa ținem Craciunul si Paștele, dar noi totuși o facem din motivele mai sus amintite.

| Lucică1998 a răspuns (pentru mysterious1):

Desigur când m-am referit la cele doua sărbători m-a gândeam la ce ar trebui sa însemne ele pentru noi nu ce au devenit(cea mai bună metodă sa faci/pierzi bani)

| mysterious1 explică (pentru Lucică1998):

Bine dar cu se face ca a patra porunca spune sa iti aduci aminte de ziua de odihna si s-a o cinstesti...si noi o schimbam ca asa vrem noi.

| Lucică1998 a răspuns (pentru mysterious1):

Noi nu am schimbat Porunca, dar spune sa cinstesti ziua de odihna, nu se referă neaparat la sâmbătă si noi împlinim porunca, doar ca cinstim duminica pentru ca are o importantă mai mare pentru creștini. In cultura evreilor sâmbăta era mai importantă, nu numai datorita evenimentelor de la creație, dar cam toate sărbătorile lor erau in zilele de sabat, inclusiv cea mai importantă si anume "Paștele".

| mysterious1 explică (pentru Lucică1998):

Se refera la a saptea zi! In ultim zi s-a odihnit si Dumnezeu...iar porunca a fost data inaintea tuturor sarbatorilor...pe atunci nu se stia de sabate