| Rox1234 a întrebat:

1.Ce trebuie sa facă creștinii în fața oamenilor?
2. Care este îndemnul învățăturii lui Hristos adăugată legii vechi?
3.Care sunt cele 3 fapte bune practica în viata crestinului in mod discret.
4. Cum este structurata rugaciunea Domneasca si cine a rostit-o prima data?
5.Care este rolul lui Dumnezeu in viata oamenilor privind faptele lor.
6.Cum trebuie facuta rugaciunea pentru ca ea sa fie auzita de Dumnezeu si implinita.
7.In ce consta "regula de aur'?
8.Cum trebuie aplicata invatatura Mantuitorului Iisus pentru ca aceasta sa se mantuiasca. Enumerati cateva din aceste fapte.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

1. Crestinii trebuie sa reflecte in fata oamenilor caracterul Lui Iisus Hristos, dand dovada de mila si bunatate in relatiile cu semenii.
2. ``Va dau o porunca noua: sa va iubiti unii pe altii; cum v-am iubit Eu, asa sa va iubiti si voi unii pe altii.
Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii." Ioan 13.34-35
3. Exemple practice date de Iisus: ``Dar Eu va spun: sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt. Oricui vrea sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa. Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua. `` Matei 5.39-41
4. Rugaciunea domneasca, dupa cum ii spune si numele, a fost data de Domnul Iisus: `` Iata, dar, cum trebuie sa va rugati: "Tatal nostru care esti in ceruri! Sfinteasca-se Numele Tau; vie Imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in cer si pe pamant. Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi; si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri; si nu ne duce in ispita, ci izbaveste-ne de cel rau. Caci a Ta este Imparatia si puterea si slava in veci. Amin!" Matei 6.9-13
5. Rolul Lui Dumnezeu este de a fi un exemplu pentru noi:``Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit. `` Matei 5.48
6. ``şi orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul. Dacă veţi cere ceva în Numele Meu, voi face." Ioan 14: 13, 14
7. ``Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel; caci in aceasta este cuprinsa Legea si Prorocii.`` Matei 7.12
8. La ultima intrebare depinde de tine sa raspunzi cum o sa pui in aplicare in viata ta aceste invataturi happy
Sper ca te-am ajutat.

| Rox1234 explică (pentru Nilsson):

Multumesc mult

6 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

1.Religia ar trebui interzisa prin lege.
2. Daca era ceva de capul dumnezeului biblic le-ar fi explicat supusilor cum sa faca penicilina din mucegai si sa-si dezinfecteze ranile si ar fi salvat sute de milioane de vieti.

| iurii75 a răspuns:

Mdaaaa! happy
Nu era mai rezonabil să le pui aparte?
Prea multe la un loc. Sau e tema de acasă la religie? laughing

| Rox1234 explică (pentru iurii75):

Buna happy da e tema de acasa la religie si cum nu am fost la ora pentru ca am avut o activitate am avut nevoie de putina inspiratie happy

| VelaJohnny a răspuns:

Gasesti in Biblie raspunsurile, cu siguranta si profesorul de religie si-a predat lectiile, sau a dat indicatii unde se gasesc. In orice caz, lenea spune multe. Spre exemplu, la 4, 6, 7 puteai cauta pe google.

| Rox1234 explică (pentru VelaJohnny):

Buna happy cu siguranta le gasesc, dar nu am timp ca in cateva zile sa ma apuc a cauta intr-o Biblie cu peste 1000 de pagini pentru a gasi raspunsurile la intrebari happy Da, a predat lectiile si a dat indicatii dar eu nu am fost la orele de religie pentru ca am fost la alte activitati cuprinse in cadrul scolii. Plus ca nu mi strica putina inspiratiewinking