| anonim_4396 a întrebat:

1.Cum ar fi sa se desfiinteze toate religiile?
2. De ce exista oameni destepti care cred in Dumnezeu?
3. Aceasta intrebare cu nr 3 e pentru voi religiosilor! Imaginati-va ca aveti o fiica care e scolara. Acum imaginati-va ca intr-o zi cineva o prinde si o violeaza si o tine intr-un beci timp de vreo luna de zile. In acest timp el o tortureaza in cele mai groaznice moduri, ii da putina mancare si putina apa, nu o lasa sa doarma suficient si o maltrateaza. Ii taie din degete, ii tunde parul pana la chelie, ii face tatuaje cu semnul 666 si cu satan pe aproape tot corpul, ii smulge unghiile si ii face semne cu biciul pe abdomen. Ba chiar ii si scoate ochii intr-un final.
Acum, imaginati-va ca infractorul e prins si se pare ca fiica dumneavoastra a supravietuit, insa va dati seama ca va fi lezata pe viata pentru ce s-a intamplat. In instanta aflati ca violatorul a facut aceste lucruri pentru ca a fost controlat de dracu, dar acum a iesit din aceasta,, transa" si acum ii pare rau pentru ce a facut si ca nici macar nu e vina lui, ci a lui dracu pentru ca el l-a influentat.
Iar acum imaginati-va ca(prin absurd) sunteti intrebat daca il iertati pe acel infractor. Daca il iertati, el va primi doar dosar penal, iar daca nu il iertati el va fi executat, sentinta fiind moartea.
Ce ziceti? Il iertati pe cel ce v-a gresit?

17 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

1. Dacă religia ar dispărea ar fi un motiv de harță mai puțin.

2. Pentru că așa e construit creierul uman, pe lângă rațiune avem și emoții. Acestea ne influențează conceptele despre viață. Credința în Dumnezeu e un răspuns la frică și nesiguranța de pe orice plan. Gândul de-a te protejat de-o forță divină te măgulește oricât de absurd e asta.
3. Nu, nu aș ierta un un psihopat cu tulburare bipolară.

| mentholinks a răspuns:

1.Nu stiu, nu-mi pasa.
2.E treaba lor.
3. Daca fiica mea il iarta il iert si eu daca nu, nu.

| xerxes1 a răspuns:

2. De ce exista oameni destepti care cred in Dumnezeu?
Partial destepti.
Nu te poti numi destept si sa crezi in serpi sau magari vorbitori in acelasi timp.

| SofiaTeodorescu a răspuns (pentru xerxes1):

Ei si eu pot sa spun ca nu te poti numi destept daca crezi ca te tragi din maimuta (tinand cont ca nu te tragi din maimuta ci ai un stramos comun).Si probabil exista un credincios care are cunostinte mai multe decat ai tu si in mai multe domenii.

| xerxes1 a răspuns (pentru SofiaTeodorescu):

Nu am afirmat niciodata ca ne tragem din maimute iar inteligenta este de mai multe feluri.
Biblia este un simplu test de inteligenta pe care se vede clar ca nu l-ai trecut.
Du-te si cauta niste pietre sa arunci cu ele in mine ca asa va invata rahatul vostru de religie.

| Superior a răspuns:

1. Foarte bine, spre exemplu islamismul e boala curata.
2. Pentru ca Dumnezeu e un raspuns logic si ADEVARAT la diferite enigme. Acei oameni la cat de destepti au fost au reusit sa-l descopere.
3. Nu l-as ierta, dar intr-o masura l-as ierta. Nu dau detalii.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Superior):

1. Fals. Islamul este o religie abrahamica la fel ca si crestinismul. Daca una dintre ele este "boala curata" atunci si cealalta este prin extensie.

2. Dumnezeu nu este un raspuns ci un pretext pentru oameni slabi, razboaie religioase, sfada si prostie medievala. De aceea romanii construiesc catedrale in secolul al XXI-lea cand altii le construiau in secolul al XIV-lea.
3. Habar n-ai ce vorbesti.

| Superior a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ce esti daca nu ateu dragule?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Superior):

Este clar ca nu sunt "dragul" tau! laughing)
Eu nu pun etichete si nici nu vreau. Identitatea este legata de mult mai multe lucruri, religia este doar o frantura, o penibila umbra. Cei care incearca sa-si defineasca viata doar prin religie pierd o mare parte din ea.
Stiam ca nu esti in stare sa comentezi la restul, in consecinta, cand nu poti ataca argumentele, incepi sa aberezi.
Dar nu-ti face griji, va sustin prigoana intelectuala laughing)

| Superior a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ahaaaaa

| Mclaren12 a răspuns:

1. Atat timp cat omul are viata privata, asta n-o sa se intample pentru ca oricine isi poate practica religia in propria intimitate.

2. Sunt oameni indoctrinati de mici cu dogme crestine dar care prin anumite metode si-au dezvoltat inteligenta (citit, experienta de viata etc.)
Daca esti prea habotnic, poti sa devii tu cat de inteligent te duce creierul ca la basmele crestine n-o sa poti renunta de vreme ce ele se leaga de subconstient si tu cu tot cu inteligenta ta habar n-ai o iota despre cum poti influenta subconstientul cuiva astfel incat sa actioneze asupra constienului.

3. Nu, nu merita iertat.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

1. Pentru mine nu exista nici acum religii, doar mitologii.

2. Nu exista oameni destepti care cred in Dumnezeu (cel putin nu varianta biblica). Ar fi un nonsens.

3. Nu sunt credincios deci nu pot fi ipocrit. Ergo, nu iti pot raspunde la intrebare.

| TronHD a răspuns:

1 Nu se v.a intampla asta dar sa zicem ca se v.a intampla...deci ar fi o rascoala totala deoarece cineva v.a vrea sa creeze el o religie si nu doar unul ci toti vor vrea ca toti sa creada doar in ce spun ei!

2. Pentru ca Stiinta a declarat si a Demonstrat ca biblia spune adevarul, si tot ce e scris in Ea se v.a intampla!

3. Atata timp cat esti crestin si cunosti pe Dumnezeu si stii ce poate face Satana normal ca voi ierta acel om deoarece a fost controlat de o putere pe care nu o putea controla, in schimb daca esti ateu (nu am nimic cu acesti oameni, ateu inseamna sa nu crezi in nimic) nu il vor ierta deoarece ei nu cred in nimic!

| SG1995 a răspuns (pentru TronHD):

Asta înseamnă că asumi faptul că Satan și Dumnezeu au doar puterea pe care tu le-o dai, adică dacă sunt ateu nu mă afectează diavolul. (Și nu, nu-s ateu).

| anonim_4396 explică (pentru TronHD):

Pai si daca acel om era nebun si de fapt satan nu ii zisese nimic...

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru TronHD):

1. Este fals ce ai spus. Ne indreptam, datorita globalizarii, spre o religie unica sau uniformizarea ei.

2. Nu a demonstrat nimeni asa ceva. Ori minti ca sa te afli in treaba sau asa ai visat. Unde sunt aceste declaratii? Cine le-a facut? "Stiinta" este o tiganca vrajitoare din Craiova care da cu ghiocul?

3. Ateu inseamna sa nu crezi in aberatii cu zei. Esti gresit informat si cel mult te faci vinovat de ignoranta.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

1.Haos.
2.Pentru ca multi oameniiiiii cred ca ne tragem din maimute, nu nu ne tragem avem un stramos comun dar spre deosebire de maimute am evoluat dentitia s-a schimbat, corpul, comportamenul s-a schimbat care da a fost asemanator cu al lor etc, dar na multi care se numesc ei desteptaciuni cred ca ne tragem din maimute De ce sa nu zicem ca ne tragem din vacute ca si ele dau lapte puilor lor din "țâțe" sau cu cainele ca si el se f*** se c*** etc. Teoria Big Ban -nu cred ca asa ceva ar putea sa deosebeasca sexele sau sentimentele. Cercetatoriiiii(multi iii ca is multi) afirma ca da Dumnezeu exista.Stii cum e tu nu iti vezi mintea dar totus stii ca exista.Plus pentru multe evenimente din Biblie sunt dovezi palpabile.
3. Dumnezeu ti-a dat capacitatea de a alege intre bine si rau, daca faci rau e alegerea ta nu vina lui Satana, da il ierti dar fiecare plateste pentru greselile lui "Cel care încalcă Legea divină păcătuieşte şi va suporta consecinţele unei vieţi care-i va aduce suferinţă", cand mergi la preot si te spovedesti pentru a te ierte divinitatea in care crezi trebuie sa primesti o pedeapsa in sensul o rugaciune o zi de post daca vrei te ti de asta daca nu nu.