| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Cum iti dai seama daca ai fost scris in cartea vietii sau nu?
2. Cum afli daca ai fost sters din cartea vietii?
3. Patesti ceva la judecata daca nu ai facut nimic cu viata ta si ai batut pasul pe loc? Vei fi iertat pentru asta ca nu ai facut nimic cu viata ta si ca ai trait numai pentru tine: mancare, bautura, c+urve, tigari, sarmale, pacanele, plimbari prin lume, friptura, somn, datorii la intretinere?

Vreau raspunsuri sincere fara mistouri.

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ce scrie in Cartea Vietii deoarece asta este la Dumnezeu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauți cartea vieții și vezi acolo ce scrie. Vezi ca dacă nu o găsești s-ar putea sa fie inventată

| anonimg a răspuns:

Un om scris în Cartea Vieții este sigur că numele lui este în ea. Un astfel de om iubește pe Dumnezeu, și se simte iubit de El; adică are o relație cu Dumnezeu chiar dacă acest om încă mai păcătuiește.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă vrei răspunsuri fără miștouri, nu mai pune întrebări care imploră oamenii să facă mișto de tine.

Dar uitându-mă pe profilul tău, realizez că ăsta este singurul tip de întrebări de care ești capabil.

| Furnicuta000 a răspuns:

Iti dai seama ca numai raspunsuri sincere o sa primesti.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Marius, chiar te preocupa ceea ce întrebi sau faci mișto de cei care, sincer își doresc sa te ajute? Si in același timp chiar si de Dumnezeu. Eu daca am dorit răspuns la întrebările mele am citit Biblia si Dumnezeu a scris-o in așa fel încât fiecare care o citește se vede unde se afla. Nu mai continua cu astfel de întrebări sa nu te faci vinovat ca iei Numele Domnului Dumnezeu in desert. In Geneza capitolul 20 vei afla raspuns la cele 10 porunci si daca ești interesat de mântuire, afla ca in Apocalisa sta scris: " Aici este răbdarea sfintilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu, si credință lui Isus". Apoc.14/12
La fel in Apoc.12/17 :" Si balaurul, maniat pe femeie, s-a dus sa facă război cu rămășiță seminției ei, care păzesc poruncile lui Dumnezeu si tin mărturia lui Isus Hristos.Citește Biblia.Studiu binecuvântat!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu fac misto eu doar intreb pentru mine.

| Dalmore a răspuns:

Tu sigur ai fost șters că nu pari de pe planeta asta.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Dalmore):

Nu ma ajuti de loc.

| AndreiMSV a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Are dreptate dacă stai să te gândești. laughing

| Digikey a răspuns:

Pana si popii au tablete si tu vrei ca zeul sa scrie in carte?

| Sonia822 a răspuns:

Cartea vietii din ce religie? Vrei sa spui `` sa fii inscris in cartea vietii``?

| Algo098 a răspuns:

Fantezia e fantezie, iar realitatea e ceea ce se vede. Pentru tot ce faci esti rasplatit cat traiesti. Dupa ce ai murit totul s-a terminat.

| Raducons a răspuns:

Platesti pe pamant faptul ca stai pe banii la altii si te certi mereu cu printii, cred ca e o pedeapsa in rest nu iti face griji de judecata de pe urma.Fiecare om are sau a avut sansa sa aiba un viitor dar nu a actionat cand o trebubit,Eu zic sa faci de acum inainte ceva altfel nu iti poti face o familie, cine crezi ca o sa te accepte fara nimic, iti zic eu ca nimeni, plus ca o sa fii desconsiderat de toti de parca ai mancat de pe masa lor, cam asa sunt si eu numai ca fara tigari si c+urve

| sayWhaaat a răspuns:

Eu zic sa lasi bliblia putin, si sa pui mana pe niste manuale de limba romana din clasele gimnaziale.

| GicaGigekGica a răspuns:

1. Nu poti sa stii, dar daca il urmezi pe Dumnezeu vei fi scris in cartea vietii. Cand mori cartea vietii tale se inchide si nu o sa mai fie deschisa pana la judecata de apoi. Daca ai un singur pacat, esti pierdut.
2. Ai raspunsul mai sus, oricine pacatuieste dar poate fi iertat.
3. Ajungi in iad

| xeum a răspuns:

Sarmalele si friptura ieee tot mancare dragule, intrebarea iee destul de cretina.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru xeum):

Bine uita de intrebarea numarul 3 vreau raspunsuri pentru 1 si 2.

| alex598 a răspuns:

Ca sa primesti viata vesnica presupune o relatie intre tine si Dumnezeu (vezi Ioan 17:3). Ca si cu o persoana reala relatia o pierzi cand incetezi sa mai interactionezi cu persoana cu care esti in relatie. Ca sa iti raspund la intrebarea a treia: cel mai bun exemplu este in pilda talantilor. Acolo este vorba despre trei oameni care au primit diferite sume de talanti. Doi dintre ei au investit talantii si au facut profit iar celalalt a ingropat talantul. Asta semnifica faptul ca unii isi vor folosi talentele si darurile si circumstantele pe care le-au primit de la Dumnezeu pentru a ajuta la imparatia lui Dumnezeu iar altii nu o vor face. In pilda, cel din irma om a fost mustrat de cel care le-a dat oamenilor talantii si a fost trimis afara "unde este plansetul si scrasnirea dintilor".