| anonim_4396 a întrebat:

1.Dacă cineva își vinde (cu cuvinte )sufletul diavolului și îi pare rău și vrea să iasă din asta, se mai poate întoarce la Dumnezeu?
2.În Biblie zice că Cain s-a împreunat cu nevasta sa. Întrebarea e : cine a fost nevasta? Au fost doar Adam, Eva și Cain.

50 răspunsuri:
| BlackOldSun a răspuns:

Atunci cand iti folosesti gandirea critica si iti pui intrebarile corecte realizezi destul de usor ce bullshit e Biblia si orice scriere de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlackOldSun):

Scrie tu o carte de peste 1000 de pagini

| christine99 a răspuns (pentru anonim_4396):

O carte de 1000 de pagini care repeta acelasi lucru in diferite moduri, biblia a fost scrisa de mai multi oameni, nu de unul singur si Dumnezeu e atot-puternic(cel mai puternic) dar a avut nevoie de niste muritori sa-i transmita mesajul, cu cat o iei mai mult la puricat cu atat devine mai ridicol laughing

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sti ce inseamna sa-ti vinzi sufletul sau iei totul literalmente?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Normal

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce normal?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

O iau prima variantă, scuze că nu am fost explicit, era obosit

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai eu vreau sa-ni spui ce ai inteles nu ca ai inteles. Ce inseamna sa te vinzi Diavolului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Știu ce înseamnă.Ce n-am înțeles este că dacă cineva face asta, și-i pare rău, și vrea la Dumnezeu, se mai poate pocăi?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma nu sti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Până și un bebe înțelege

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai fi inteles n-ai mai fi pus intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Poate tu nu înțelegi întrebarea

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ati vinde sufletul diavolului inseamna ati dedica viata lui. Din moment ce tu vrei sa stii daca poti sa fi iertat, e clar nu ti-ai dedicat-o lui fiindca nu ti-ai mai dori iertare. Intelegi de ce spun ca nu sti de fapt ce inseamna? Daca ai fi stiut mi-ai fi explicat cu subiect si predicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Nu suntem la școală, să știi.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce ai ocolit raspunsul. Nici sa vorbesti cu "subiect si predicat" nu sti ce inseamna?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Ba da, dar ce mă interesează de subiect și predicat?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

?‍♂️Las-o balta, e clar ca nu sti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Aaaa,știu,tu faci mișto de mine

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fac nici un misto. Una dintre problemele (sa zic asa) pe care le au pusti ca tine e ca nu stiu sa diferentieze misto-ul de lucrul serios.