| anonim_4396 a întrebat:

1.Dacă cineva își vinde (cu cuvinte )sufletul diavolului și îi pare rău și vrea să iasă din asta, se mai poate întoarce la Dumnezeu?
2.În Biblie zice că Cain s-a împreunat cu nevasta sa. Întrebarea e : cine a fost nevasta? Au fost doar Adam, Eva și Cain.

50 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sigur că se poate întoarce la Dumnezeu.Te rogi=tată îți cer iertare că mi=am vândut sufletul deavolului, am păcătut împotriva Ta.Mă dezic de acele cuvinte, le declar fără putere, cer puterea de curățire a sângelui Fiului Tău peste sufletul meu, primesc iertarea Ta pentru toate păcatele mele pe care ți le mărturisesc/spne specific tot ce îți vine în minte, = iert și eu persoanele care m=au rănit/spune care și pentru ce/și în locul lui satan te aleg pe Tine Mântuitorul meu ca stăpân al vieții mele. Ajută /mă să urmez cale a Ta, să înțeleg Cuvântul Tău Biblia să/l împlinesc.
2 În genesa 5/4 se spune că Adam a mai avut fii și fiice.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Știu că a avut fii și fiice, dar cu cine s-a împreunat Cain? Cine era nevasta sa? Cum o chema?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"2 În genesa 5/4 se spune că Adam a mai avut fii și fiice."

Care si-au tras-o intre ei sau cu Adam si Eva in stil biblic.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai, ce conteaza? Ca ce te-ar ajuta?

| Celcestietot a răspuns:

2) Nici nu ai citit cum trebuie omule. Recitește și vei înțelege.

1) Odată ce îți vinzi sufletul practic îl trădezi pe Dumnezeu. Nici să îți treacă prin cap sa faci pact cu diavolul.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu am făcut-o, nu o fac, și nici nu o voi face. Deja mi-am vândut sufletul alt cuiva

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper că lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ai ghicit

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

El nici nu prea stie ce inseamna sa te vinzi Diavolului de fapt. Am inteles ca e prin clasa a 4-a.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca vorbele spun mai mult decat ar spune inima daca ar putea vorbi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Da, dar este bine că vrea să se informeze.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Eu știam de mult de vânzarea sufletului. Eram curios să aflu dacă cineva și-l vinde, se mai poate întoarce.Am găsit niște versete în Psalmul 49, dar nu știu dacă se încadra aici

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sti ce inseamna sa-ti vinzi sufletul sau iei totul literalmente?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Normal

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce normal?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

O iau prima variantă, scuze că nu am fost explicit, era obosit

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai eu vreau sa-ni spui ce ai inteles nu ca ai inteles. Ce inseamna sa te vinzi Diavolului?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Știu ce înseamnă.Ce n-am înțeles este că dacă cineva face asta, și-i pare rău, și vrea la Dumnezeu, se mai poate pocăi?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma nu sti.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Până și un bebe înțelege

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai fi inteles n-ai mai fi pus intrebarea.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Poate tu nu înțelegi întrebarea

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ati vinde sufletul diavolului inseamna ati dedica viata lui. Din moment ce tu vrei sa stii daca poti sa fi iertat, e clar nu ti-ai dedicat-o lui fiindca nu ti-ai mai dori iertare. Intelegi de ce spun ca nu sti de fapt ce inseamna? Daca ai fi stiut mi-ai fi explicat cu subiect si predicat.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Nu suntem la școală, să știi.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce ai ocolit raspunsul. Nici sa vorbesti cu "subiect si predicat" nu sti ce inseamna?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Ba da, dar ce mă interesează de subiect și predicat?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

?‍♂️Las-o balta, e clar ca nu sti.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Aaaa,știu,tu faci mișto de mine

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fac nici un misto. Una dintre problemele (sa zic asa) pe care le au pusti ca tine e ca nu stiu sa diferentieze misto-ul de lucrul serios.

| johnnny123 a răspuns:

Haide să vorbim despre lucruri mai realiste... De exemplu, în "Avengers: Infinity War", de ce Thor nu i-a tăiat lui Thanos mâna pe care avea Infinity Gauntlet-ul în loc să-i înfigă toporul în piept? Nu văzuse că în Stăpânul Inelelor așa a fost învins Sauron?

| mentholinks a răspuns:

Desigur. Eu mi-am vândut un sfert de suflet lui Baal și jumate lui Satana. Mai am un sfert.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește cartea "O Călătorie in Supranatural " de Roger J. Morneau si vei afla cum se pregătesc cei care doresc sa facă legamant cu satan, dar si cum sa ieși din ghearele lui, in cazul in care te razgandesti.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

E și online?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poate fi citita online, dar o poți cumpăra de la editura Viață si Sănătate București, sau de la Librăria Sola Scriptura daca exista aproape de domiciliul tau. Comanda la editura se poate face prin email comenzi@viatasisanatate.ro sau telefon 021 323 00 20

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

A păi atunci nu pot, n-am card.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

O trimite prin posta si o plătești la primire. Daca nu ai posibilitate eu ți-o pot trimite pe gratis daca poți sa îmi dai adresa. trimite-mi-o prin mesaj.Ți-aș mai trimite inca câteva cărți pe lângă aceasta tot gratuite.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

O să văd.Nu vreau să afle părinții că am gânduri de hulă, ar face infarct

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Cărțile astea sunt religioase, le pot citi si ei, din conținutul lor nu rezulta ce gânduri ai tu. Eu nu o sa îmi dau numele.O sa le trimit pe adresa Librăriei Sola Scriptura din orașul apropiat mie. Maine am drum la oraș si ti le pot trimite daca dorești. Eu dau multe cărți gratuite si direct si uneori si prin posta la cei care doresc, pentru ca eu nu dau zecimea la nici o biserica, si cumpăr cădiți pe care le împart cui dorește.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Deci zic adresa sau e-mailul?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Trimite-mi prin mesaj adresa ta ca sa nu ți-o vadă nimeni. Cărțile sunt religioase, si sunt tipărite la Editura Viață si Sănătate din București.Este Editura Bisericii Adventiste.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Te rog, poți să dai la setari pe membrii seniori? Că altfel n-am cum să-ți trimit mesajul

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu citi chiar orice carte de la ea, adica am inteles ca ea face "reclema" la o carte "Divina Vindecare" de David Clayton dar am inteles ca e un fals. Elen White a scris o carte care se numea astfel insa acest Dacid i-a preluat numele scriind lucruri care ar fi fost spuse de Elen White (cel putin impotriva Trinitatii) dar care sunt minciuni si poti vedea asta citind documentele aficiale despre Boserica Adventista in care ni se spune ca Elen White era trinitariana. Ideea e ca cel putin acea carte transmite informatii false. Dar "O calatorie in supranatural" e o carte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se poate chiar dacă se pocăiește?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mamă, ce bună întrebare laughing jur. Tre' sa-i întreb si eu pe ăștia care se cred "doctori in Teologie".
Eu cred ca cu îngerii decazuti s-a împreunat, altfel nu vad alt răspuns la întrebarea asta. E un paradox!

| Helper07 a răspuns:

Sa sti ca inima conteaza mult mai mult decat cuvintele. Daca ti-ai vinte sufletul lui Dumnezeu cu vorbe nu cu inima, crezi ca ai fi mantuit? Nicidecum! Tot asa, daca nu te-ai predat Diavolului cu toata fiinta, vorbele sunt lipsite de valoare desi ai pacatuit spunandu-le, insa pot fi iertate.

Adam si Eva au facut fii si fiice. Traiau aproape 1000 de ani pe atunci, s-au inmultit repede si presupun ca s-au imprastiat pe Pamant.

| christine99 a răspuns:

2. Dupa logica religioasa toti oamenii provin de la Adam si Eva, adica s-au inmultit intre ei rezulta incestul, dar dupa incest ar iesi copii deformati genetic si cu risc de mortalitate ridicat deci...nu e real/adevarat ce scrie. Nu are sens, pur si simplu.

| Helper07 a răspuns (pentru christine99):

Atunci cand pacatul nu avea o asemenea amploare, era acceptabila casatoria intre rude mai apropiate. Din cauza pacatului, viata omului a ajuns cam la o zecime din cea actuala, deci sunt sigur ca inainte nu ieseau asa, copii deformati si cu risc de mortalitate mare.

| BlackOldSun a răspuns:

Atunci cand iti folosesti gandirea critica si iti pui intrebarile corecte realizezi destul de usor ce bullshit e Biblia si orice scriere de genul.

| anonim_4396 explică (pentru BlackOldSun):

Scrie tu o carte de peste 1000 de pagini

| christine99 a răspuns (pentru anonim_4396):

O carte de 1000 de pagini care repeta acelasi lucru in diferite moduri, biblia a fost scrisa de mai multi oameni, nu de unul singur si Dumnezeu e atot-puternic(cel mai puternic) dar a avut nevoie de niste muritori sa-i transmita mesajul, cu cat o iei mai mult la puricat cu atat devine mai ridicol laughing