| Illegalfreako a întrebat:

In Biblie scrie ca Adam s-a impreunat cu nevasta-sa, l-a facut pe Cain si pe Abel. Apoi, mai incolo, scrie :,, Cain s-a impreunat cu nevasta-sa si a ramas insarcinata si l-a facut pe Enoh" mai tarziu :,, Enoh a fost tatal lui Irad; IRad a fost tatal lui Mehuiael; Mehuiael a fost tatal lui Metusael; Metusael a fost tatal lui Lameh." Din moment ce prima femeie de pe pamant a fost Eva, iar aceasta era nevasta lui Adam, ceilalti de unde au atatea neveste?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Sotiile lor proveneau dintre fiicele lui Adam.Adam a trait 930 de ani, deci a mai avut fii si fiice.Cronograful (tradus din greceste )aduce o precizare importanta:,, si i-au ramas pe urma 30 de feciori si 27 de fete,,.E vadit ca era altfel decat in zilele noastre, pentru ca trebuia sa se inmulteasca neamul omenesc.

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Draga mea te indemn sa citesti la Matei 1 sa vezi geanologia lui Isus.Nu sunt scrise femeile, doar nu crezi ca barbatii au nascut? Samanta vine prin barbat. In toata genealogia biblica barbatii sunt scrisi si nu femeie. Biblia spune ca Isus Cristos este Fiul lui Iosif,...

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
Cred ca era vegetarian(gluma).Asa traiau atunci oamenii,dar din cauza pacatului, Dumnezeu a scurtat zilele omului.Dar, tu nu spuneai ca nu vrei sa traiesti mult?

| EmaS a răspuns:

Ella
In Biblia tradusa de preotul Cornilescu, Isus este scris cu un singur Isus.Eu cred ca Il cinstim pe Domnul Isus facand voia Lui,prin modul nostru de viata, prin faptul ca ne punem la dispozitia Lui, ca facem binele.Asa scrie in Biblie:,,Cine asculta Cuvintele Mele,acela ma proslaveste!,, sau,,Nu cine zice Doamne, Doamne va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui.,,

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Parca prima nevasta a lui Adam a fost Lilith, atunci care a fost prima femeie Eva sau Liliht?
Ma lamureste cineva?

| ramona30 a răspuns:

Pai sunt 3 variante posibile de raspuns:
1) Din moment ce nu scrie de existenta unei alte femei, Eva find singura, Cain s-a culcat cu maica-sa (d-zeu incuraja incestul si pedofilia in vremurile alea) si a aparut Enoh;
2) Adam si Eva au mai avut si alti copii care nu au fost mentionati in Biblie si Cain s-a culcat cu o sora de-a sa. Reamintim ca d-zeu incuraja inestul si pedofilia.
3) Biblia este o carte de povesti precum Harap Alb sau Scufita Rosie, iar d-zeu, allah, eva, adam, cain sunt personaje mitologice care nu au existat in realitate.
Eu zic ca orice om sanatos la cap va alege varianta cu numarul 3. Orice persoana la care creierul a depasit varsta de 10 ani nu poate crede povestile astea incestuoase, cum ca oamenii traiau peste o mie de ani, se mergea pe apa, se transforma apa in vin etc.

| Ecea a răspuns:

Incest.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Au clonat-o pe Eva. :d

| thealchemist a răspuns:

De curiozitate, esti cumva de la martorii lui yehova? pentru ca exact intrebarea asta mi-au pus-o mie ca sa ma atraga de partea lor cu solutia care evident ca nu poate veni decit de la ei.

| Gabriel892 a răspuns:

Cain si Abel nu au fost singurii copii ai lui adam si eva ei au avut mai multi copii,atunci nu era o problema ca un om sa fie impreuna cu sora lui sau ma rog, o ruda, pentru ca erau putini pe pamant, cum vroiai altfel sa populeze pamantul e logic.

| kathgilbert a răspuns:

Adam si Eva au avut mai multi fii, nu doar pe Cain si Abel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si le-au facut din lut.sau poate erau capre.sau poate ai nu ai inteles bine? ori poate esti ateu/e? si cauti si tu sa faci pe enteresantu/a? s-a mai raspuns de cateva ori la intrebarea asta.mai cauta si tu, mai citeste.cine stie? poate afli.

| xAbb a răspuns:

"(1 Septembrie 2011 14:40 )
Ema a răspuns:
Draga mea te indemn sa citesti la Matei 1 sa vezi geanologia lui Isus.Nu sunt scrise femeile, doar nu crezi ca barbatii au nascut? Samanta vine prin barbat. In toata genealogia biblica barbatii sunt scrisi si nu femeie. Biblia spune ca Isus Cristos este Fiul lui Iosif,..."

Draga mea, te indemn sa scrii "Isus" Cu doi de i laughing [Iisus ] straight face Ce fel de Crestin esti? raised eyebrows

| AndreeaCeMaiZici a răspuns:

Esti tare tata!big grinwinking

| Deutza4747 a răspuns:

Eu nu cred ca Adam si Eva au avut mai multi copii.Ai spus ca ai citit nai citit si acolo unde zicea ca Adam si Eva au fost pedepsiti pentru ca au muscat din fructul din pomul care Dumnezeu a spus sa nu manance deci dupa cei doi au murit Dumnezeu a mai creat niste oameni bineinteles doar ca de data asta nu doar 2 ci mai multi.

Eu asa cred. Sper ca te-am ajutathappy... Funditabig grin?

| Illegalfreako explică:

Sunt crestin-ortodoxa, si am citit foarte bine in Biblie. Nu scrie nicaieri ca ar fi nascut vreodata Eva fete.

| InNax a răspuns:

Pai din moment ce religia spune ca toti suntem fii Lui Dumnezeu si ca noi toti suntem frati si surori banuiesc ca Pe langa Cain si Abel Adam si Eva au facut si cel putin doua fiice nu doar 2 fii.In concluzie fiind primii oameni Adam si Eva nu aveau cunostinte in tainele familiei sau nu cunosteau termenul de grade de rudenie; acest termen a aparut pe parcurs