| zeus24 a întrebat:

„1. După aceasta am văzut patru îngeri, stând la cele patru unghiuri ale pământului, ţinând cele patru vânturi ale pământului, ca să nu sufle vânt pe pământ, nici peste mare, nici peste vreun copac.
2. Şi am văzut un alt înger care se ridica de la Răsăritul Soarelui şi avea pecetea Viului Dumnezeu. Îngerul a strigat cu glas puternic către cei patru îngeri, cărora li s-a dat să vatăme pământul şi marea,
3. Zicând: Nu vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunţile lor, pe robii Dumnezeului nostru.
4. Şi am auzit numărul celor pecetluiţi: o sută patruzeci şi patru de mii de pecetluiţi, din toate seminţiile fiilor lui Israel:
5. Din seminţia lui Iuda, douăsprezece mii de pecetluiţi; din seminţia lui Ruben, douăsprezece mii; din seminţia lui Gad, douăsprezece mii;
6. Din seminţia lui Aşer, douăsprezece mii; din seminţia lui Neftali, douăsprezece mii; din seminţia lui Manase, douăsprezece mii;
7. Din seminţia lui Simeon, douăsprezece mii; din seminţia lui Levi, douăsprezece mii; din seminţia lui Isahar, douăsprezece mii;
8. Din seminţia lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminţia lui Iosif, douăsprezece mii; din seminţia Veniamin, douăsprezece mii de pecetluiţi."
asa judeca dumnezeul crestinilor? privilegeaza dupa criteri rasiale? daca cei pecetluiti sunt alesi doar din poporul lui israel, ce rost are sa crezi in acest dumnezeu? oricum lui dumnezeu nu ii pasa de cei din alte popoare, chiar daca sunt crestini si chiar daca au facut fapte bune pot fi vatamati. acest dumnezeu este un dumnezeu numai al evreilor, dupa cum si scrie "Dumnezeului nostru". nu este nici o deosebire intre acest dumnezeu si cel din vechiul testament.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Corect, asta și este.Persoana Dumnezeu este un personaj biblic inventat de evrei doar pentru evrei, de unde și al doilea personaj biblic inventat, adică „scamatorul nazarinean" este tot evreu.
Sincer, când citesc chestii de genul ăsta mă gândesc profund cum să-l învii pe Hitler laughing.Ar merita Izrailiții o corecție din partea lui ca să-i trezească la viață.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Sa stii lupule ca eu dumnezeu am fost zeu si la alte popoare, fiecare m-a vazut cum a vrut el, evrei m-au vazut cel mai bine, sunt razboinic, sadic, dictator si sunt explicatia tuturor prostilor care nu isi folosesc mintea, de ce am creat omul inteligent daca eu sunt raspunsul la toate?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In primul rand ar fi trebuit sa spui de un de ai citat respectivele versete ca sa intelegem "ce vrei", n u ai facut-o din motive..rasiale.
Uite CE URMEAZA dupa textul din Apocalipsa 7,
9. Dupã aceea, m-am uitat, si iatã cã era o mare gloatã, pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice semintie, din orice norod si de orice limbã, care stãtea în picioare înaintea scaunului de domnie si înaintea Mielului, îmbrãcati în haine albe, cu ramuri de finic în mâini,
Si uite cum faci tu insinuari MINCINOASE privindul pe Dumnezeu.
Nu este nicidecum rasist ci chiar larg in privinta restului omenirii in raport cu numarul LIMITAT de evrei. Citeste versetul 9 (noua) si acorda-ti singur pedeapsa bine meritata.

| zeus24 explică (pentru danut):

In versetul 9 scrie "din orice neam, DIN ORICE SEMINTIE, din orice norod si de orice limbã", deci dumnezeu este larg in sensul ca in acea "mare gloatã"mai sunt si din semintiile lui israel care nu sunt pecetluiti. in schimb cei pecetluiti pot fi numai din semintiile lui israel, asta insemnand ca dumnezeu acorda acest privilegiu numai evreilor. pe de alta parte nu scrie nicaieri ca cei din acea „mare gloatã" nu vor fi vatamati de acele urgi, ei mai degraba sunt adusi inaintea "mielului" asemeni unei jertfe, findca cei din „marea gloata" sunt vulnerabili, spre deosebire de cei pecetluiti.

| danut a răspuns (pentru zeus24):

Poate nu ai citit TOT textul versetului noua: "care stãtea în picioare înaintea scaunului de domnie si înaintea Mielului".
Scaunul de domnie al lui Dumnezeu ESTE IN CER, deci NIMENI nesigilat NU poate ajunge acolo. Cei 144.000 (numar SIMBOLIC) au un statut aparte si sunt alcatuiti din POPORUL EVREU SPIRITUAL caci Dumnezeu a abandonat poporul evreu fizic odata cu crucificarea lui Mesia. Chesti mai complicate pentru cei ce NU studiaza IMPREUNA cele DOUA carti Apocaliptice din Biblie ci doar pe ultima.

| zeus24 explică (pentru danut):

Serios? stau in picioare in cer? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru zeus24):

Nu, intr-o rana pe norisori ca intr-o pictura a nu stiu cui cu lire in mana si cu ingerasi ce zboara pe langa ei. rolling on the floor
Asa crezi tu ca e in cer sau mai bine spus in capitala Universului?

| RAY a răspuns:

Si iisus a spus am venit doar pentru oile lui israel, iahve are un singur popor cel evreu atat, de restul nu la interesat vreodata

| RAY a răspuns:

Cum o oră | 6684464 a răspuns:
De ce citiți din cărți grele ale Bibliei dacă nu înțelegeți nici măcar o Evanghelie?
În plus concluziile sunt groaznice...
Evanghelia după Ioan este uşoară, încearcă să o înțelegi pe aia mai întâi, apoi după Matei şi mai departe până ajungi la Apocalipsa, că până la Apocalipsa au mai fost proorociri în VT aşa că până să citeşti Apocalipsa e bine sa termini VT. Vei avea o altă perspectivă, pentru că, din nou, concluziile nu sunt rele, sunt groaznice.

aici dumnezeu = niciodata numai voi distruge pamantul

| anonimg a răspuns:

Citeste Romani. capitolul 9:
"Caci nu toti cei ce se coboara din Israel sunt Israel;
si, macar ca sunt samanta lui Avraam, nu toti sunt copiii lui Avraam.
Aceasta inseamna ca nu copiii trupesti sunt copii ai lui Dumnezeu."

Evrei de astazi n-au nici o legatura cu Mantuitorul, cu Acela prin care pot sa fie mantuiti. Ei au fost in trecut poporul ales. AStazi Dumnezeu Si-a facut un alt popor imprastiat pe toata fata pamantului: Israelul spiritual, care este format din toti aceia care se sprijina pe Dumnezeu in totul pentru mantuirea lor. Cine vrea sa se bucure de privilegiile poporului lui Dumnezeu, trebuie musai sa intre in randurile lui.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Dumnezeu nu a ales niciodata alt popor, vorbesc in numele lui iahve
eu sunt eu, inainte de mine nu a fost nimeni si nici dupa mine in vechi nu va fi vreun mantuitor, voi sunteti poporul meu ales dintre toate cu voi voi lega in legament doar cu voi atat
cat tineti legamantul voi fi bun cu voi cand nu, praful se va alege de voi

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns:

De ce citiți din cărți grele ale Bibliei dacă nu înțelegeți nici măcar o Evanghelie?
În plus concluziile sunt groaznice...
Evanghelia după Ioan este uşoară, încearcă să o înțelegi pe aia mai întâi, apoi după Matei şi mai departe până ajungi la Apocalipsa, că până la Apocalipsa au mai fost proorociri în VT aşa că până să citeşti Apocalipsa e bine sa termini VT. Vei avea o altă perspectivă, pentru că, din nou, concluziile nu sunt rele, sunt groaznice.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu este regretabil acel moment cand un prost spune cu voce tare ce gandeste.

| zeus24 explică:

Legatura dintre fragmentul de mai sus si acesta este evidenta:
"14. Şi Caiafa era cel ce sfătuise pe iudei că este de folos să moară un om pentru popor."