| Joker a întrebat:

1. In toate religiile ni se spune ca noi, oamenii, avem doua laturi, bine si rau. De ce a inzestrat Dumnezeu asemenea proprietati in creatia sa care este compusa dupa propria'i imagine?

2. Este scris ca Dumnezeu a creat barbatul si femeia. Asta nu inseamna ca Dumnezeu este barbat sau femeie, el insusi? Totusi, de ce in toate religiile post-diluviene din toata lumea, Dumnezeu este constant pictat ca parte barbateasca? Fac asta chiar si atunci cand din traducerea din ebraica reiese ca numele de divinitate este de gen feminin.

3. Ni se spune ca initial, omul nu a fost rau. Se spune ca a devenit in momentul savarsirii pacatului de catre Eva. De ce a creat Dumnezeu o copie a imaginii sale pentru ca apoi sa-i nege calitatile sau invataturile si-l goneste din Eden atunci cand acesta le dobandeste?

4. De ce Dumnezeu condamna propria creatie datorita unor teste pentru. care nici macar nu ar fi trebuit sa existe, omul avand o natura nevinovata de la creatie?

5. Ni se spune ca parintii nostri au pacatuit dupa ce au cazut sub influenta diavolului, Satana, dar de ce a permis Dumnezeu ca, creatia sa, sa poata ajunge in preajma "celui rau". Cine a creat sarpele?

6. De ce, nicaieri in Geneza nu se face nici un fel de referire, directa sau indirecta, la faptul ca Satana ar fi fost implicat invre-un fel si totusi biserica zugraveste povestea cu sarpele drept un emisar al Satanei sau chiar drept Satana insusi? (Laurence Gardener)

7. Daca Dumnezeu cunostea raul, inaintea creerii omului, nu reiese ca, Dumnezeu insusi a adus raul pe pamant?

8. Daca Satan are puterea de a aspira la tronul lui Dumnezeu si daca acolo sunt ierarhii de ingeri, etc., este posibil ca Dumnezeu sa poata fi inlocuit? Ce concluzie tragem de aici?

9. Am gasit ca Dumnezeu spune o minciuna. Eva a mancat din pom, fructul interzis si n-a murit, cum i se spusese, atunci de ce acest Dumnezeu care pune atata pret pe moralitate, spune minciuni?

10. Dumnezeu ii promite lui Noe ca dupa potop nu v-a mai aduce niciodata in lume nici un fel de calamitate... dar de atunci au fost nenumarate devastari si calamitati care insumate pot concura cu cele mai grele orgii posibile, de ce?

11. De ce a creat Dumnezeu oamenii pentru. ca mai apoi sa-si inece toata creatia? Nu era mai simplu ca, dupa ce a creat omul, sa nu-l supuna la pacat?

12. Daca, dupa cum spun Biblia si preotii, dupa "pacatul" savarsit, Adam si Eva si-au dat seama ca sunt "goi", rezulta oare de aici ca Dumnezeu, Sarpele si cine se mai invartea pe acolo, purtau haine?

13. Stiind ca dupa ce Cain l-a omorat pe Abel este blestemat pana la moarte de Dumnezeu, si ii pune un semn ca nimeni sa nu-l mai omoare pe Cain, exista oare vreun semn special din care sa reiasa ca respectivul a comis un fratricid? Si in plus cine putea sa-l omoare pe Cain daca la vremea respectiva nu erau decat el si parintii lui singurele creatii ale lui Dumnezeu?

14. Stim ca atunci cand Moise l-a intalnit pe Dumnezeu, la rugul de foc, Dumnezeu ii spune profetului ca el este "Dumnezeul tatalui sau". Cum poate fi asta adevarat si ce vrea sa insemne? Mai mult de ce Moise vrea sa afle Numele lui Dumnezeu, daca "Poporul Ales", israelitii, il stiau deja?

15. Printre multele legi date de catre Dumnezeu se afla si una care interzice categoric practicarea magiei de catre cei "alesi". De ce Moise si Aron sunt lasati sa face magia cu "Toiagul si Sarpele" in fata faraonului si a preotilor? Unde incep si cand se termina exceptiile?

16. De ce primeste Isus botezul de la Ioan? De ce Fiul fara de Pacat al Domnului are nevoie sa treaca printr-un ritual rezervat pacatosilor si celor care vroiau sa se converteasca?

17. Nu exista nici un celibat in Biblie, atunci de ce a ajuns celibatul in voga in Crestinism?

18. Despre Isus: Ni s-a spus ca el este dragostea absoluta, compasiunea si iertarea! dar citim despre el ca rastoarna nervos tarabele iar revenirea sa este una plina de ucidere, ura si razbunare, de ce? (Apocalipsa)

19. In ceea ce priveste misiunea, destinul si mesajul lui Isus, de ce ar vrea Dumnezeu sa-si trimita propriul fiu, sufletul cel mai pur, intr-o asa zisa vale a mortii, pentru a invia si a-si relua statutul de care se bucura si inainte de a veni pe Pamant? Era nevoie de toate astea doar pentru a trimite un mesaj spiritual? Care ar fi scopul unei astfel de incercari? De ce se mai vorbeste despre Omnipotenta lui Dumnezeu in Testamente?

20. Daca paradisul poate fi pierdut si recastigat, ce s-ar putea face ca acest lucru sa nu se intample la infinit?

21. Nu vi se pare ciudat ca un Dumnezeu care promite ca va avea grija de oameni si nu-i va mai pedepsi niciodata cu catastrofe, intoarce spatele tuturor cataclismelor si atrocitatilor ce s-au intamplat pana in ziua de azi pe Pamant?

Intrebarile sunt pur si simplu conversationale, pentru ca imi place sa aflu opinii, pareri si sa vad parerea voastra.Un fel de confruntare de ideii.Va multumesc:*:*:*.

Sper sa nu supar pe nimeni, nu asta a fost intentia mea:*. Sunt doar niste curiozitatihee hee

Răspuns Câştigător
| Raynn a răspuns:

De ce cand ii spui cuiva despre dumnezeu te va crede instant, insa daca ii spui ca vopseaua este uda, el nu va crede pana cand nu pune mana sa vada si el?

Indiciu : indoctrinare

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Chestia cu Adam si Eva facuti dupa chipul elohimilor e dintr-un capitol al Genezei, iar Martian ti-a raspuns cu informatia din alt capitol al Genezei, care zice cu totul altceva (si anume ca femeia e facuta dintr-un fragment de barbat).

| thealchemist a răspuns:

1. omul are liberul arbitru de a face bine sau rau, de a alege. cum ai vrea sa fie omul liber fara partea negativa?

2. barbatul era la conducere in antichitate si daca interpretez bine ce vad la tv este la conducere si acum. era normal ca Dumnezeu sa fie reprezentat ca barbat pentru ca femeia prin traditie este considerata inferioara barbatului. nu e ceva cinstit, dar e usor de explicat.

3. Dumnezeu nu a negat calitatile omului, nu am habar de ce versiune a Bibliei a citit si cine ti-a explicat-o, dar ai inteles totul gresit.

4. omul nu e nevinovat, prin liberul arbitru isi poate determina soarta, alegind binele sau raul. asta e rolul testelor.

5. sarpele are rolul sau, care e tocmai de a te tenta, de a te ispiti. Diavolul in crestinism il slujeste pe Dumnezeu, crestinismul este o religie monoteista in care exista un singur Dumnezeu, nu 2 parti opuse care se razboiesc, ca atare chiar Diavolul nu face nimic altceva decit ce il lasa Dumnezeu sa faca.

6. nu inteleg ce vrei sa spui, sarpele este tentatia, Biserica nu a adaugat nimic.

7. nu, Dumnezeu a lasat omul liber sa aleaga raul, care nu a fost creat de nimeni, nu are o existenta in sine, este doar respingerea binelui.

8. nu este posibil ca Diavolul sa-l inlocuiasca pe Dumnezeu pentru ca prin definitie este si el numai o fiinta creata, limitata, care nu poate inlocui ceva infinit.

9. Dumnezeu nu minte. Eva a murit, a murit in spirit, cel mai rau tip de moarte.

10. asta e ceva relativ. cine esti tu sa asemuiesti potopul cu o calamitate a zilelor noastre? apoi, potopul in sine e relativ, trebuie sa studiezi religia sa vezi ce sens are, daca iei totul cuvint cu cuvint ma mir ca nu ceri planul corabiei lui Noe sa vezi cum puteau sa incapa toate speciile.

11. daca omul nu avea liberul arbitru nu mai era om, era animal care nu facea diferenta dintre bine si rau.

12. asta-i doar bataie de joc, grow up!

13. la fel, sunt trucuri folosite de obicei de secte ca sa dovedeasca ce destepti sunt ei. grow up si nu mai irosi timpul altora cu false probleme logice.

14. aici ceva cursuri cimple de VT te pot lumina mai bine decit mine, eu pur si simplu n-am rabdarea necesara sa-ti dau toate explicatiile. sunt pe gratis, mergi la biserica locala si-ti explica ei.

15. nu exista legi impotriva magiei-punctul 1.
apoi - punctul 2- Moise nu face Magie. nu sunt exceptii, doar confuzii din partea ta.

16. la fel, varianta Bibliei pentru copii iti poate raspunde la asta.e pacat ca parintii tai n-au fost asa de destepti sa-ti clarifice macar subiectul asta, ei sau preotul local ar fi trebuit sa-si faca lectiile si sa le transmita generatiilor urmatoare.

17. celibatul nu e in voga in crestinism, e vorba doar de celibatul preotilor si doar in catolicism. putem vorbi despre el dar la fel ca in cazul subiectelor anterioare mai bine iti faci lectiile de baza si apoi deschizi subiectul.

18. Isus e dragoste. se pare ca in loc de Biblie ai citit altceva.

19. moartea lui Isus a reprezentat punctul culminant al dragostei lui Dumnezeu pentru oameni. oamenii l-au sacrificat si astfel au fost salvati. stiu, e prea greu de inteles pentru tine acum, dar cu putin efort si studiu pina si tu care pui intrebari de clasa a V-a poti intelege (de curiozitate, ai macar 10 ani?).

20. ce sa se repete si de ce? ai cistigat tu deja un loc in Rai si l-ai pierdut ca sa te ingrijoreze repetitia?

21. in primul rind, tu te simti parasita de Dumnezeul in care nu crezi?
apoi, il faci pe El vinovat? viata e un examen, ca in fata greutatilor sa facem alegerile corecte, cum ar putea sa fie perfecta?

| RAY a răspuns:

Dumnezeu a fost inventat de catre om citeste si vei vedea trasaturile omului in ea, ps profil -blog

| martzian a răspuns:

„1. In toate religiile ni se spune ca noi, oamenii, avem doua laturi, bine si rau. De ce a inzestrat Dumnezeu asemenea proprietati in creatia sa care este compusa dupa propria'i imagine?" – Pentru ca sfintenia si dreptatea sunt concepte ce nu pot fi separate de posibilitatea de a alege.

„2. Este scris ca Dumnezeu a creat barbatul si femeia. Asta nu inseamna ca Dumnezeu este barbat sau femeie, el insusi? Totusi, de ce in toate religiile post-diluviene din toata lumea, Dumnezeu este constant pictat ca parte barbateasca? Fac asta chiar si atunci cand din traducerea din ebraica reiese ca numele de divinitate este de gen feminin." – Dumnezeu a creat barbatul din tarana si pe femeie din coasta lui. Dumnezeu este „pictat" sau ilustrat prin statui in mod absolut nebiblic si idolatru.

„3. Ni se spune ca initial, omul nu a fost rau. Se spune ca a devenit in momentul savarsirii pacatului de catre Eva. De ce a creat Dumnezeu o copie a imaginii sale pentru ca apoi sa-i nege calitatile sau invataturile si-l goneste din Eden atunci cand acesta le dobandeste?" – Omul nu a dobandit calitatile si invataturile sale odata cu savarsirea primului pacat. Din momentul acela a incetat sa mai fie ca Dumnezeu. Nu vorbim de capatarea discernamantului sau a cunostintei propriu zise ci de experimentarea directa a raului. Am mai raspuns la asta si in trecut: http://martzian.wordpress.com/......si-raului/

„4. De ce Dumnezeu condamna propria creatie datorita unor teste pentru. care nici macar nu ar fi trebuit sa existe, omul avand o natura nevinovata de la creatie?" – Dumnezeu nu condamna propria creatie datorita unor texte ci doar pe baza pacatului si neascultarii, a incalcarii legilor divine. In mod gresit ne intrebam de ce Dumnezeu ne-a creat. Mai bine ne-am intreba de ce alegem sa platim pretul, atata timp cat El a facut-o deja prin Isus.

„5. Ni se spune ca parintii nostri au pacatuit dupa ce au cazut sub influenta diavolului, Satana, dar de ce a permis Dumnezeu ca, creatia sa, sa poata ajunge in preajma "celui rau". Cine a creat sarpele?" – Biblia ne invata: „Nu v-a ajuns nici o ispită, care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Şi Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiţi ispitiţi peste puterile voastre; ci, împreună cu ispita, a pregătit şi mijlocul să ieşiţi din ea, ca s-o puteţi răbda". (1 Corinteni 10:13). Este mai simplu sa dam vina pe diavol pentru propriile noastre alegeri. Da, el a fost acolo, dar nu l-a fortat pe om sa faca nimic.

„6. De ce, nicaieri in Geneza nu se face nici un fel de referire, directa sau indirecta, la faptul ca Satana ar fi fost implicat invre-un fel si totusi biserica zugraveste povestea cu sarpele drept un emisar al Satanei sau chiar drept Satana insusi? (Laurence Gardener)" – Sarpele este identificat clar ca fiind Satana, daca citesti Apocalipsa (in 3 locuri: 12:9, 12:15, 20:2) coreland cu 2 Corinteni 11:3.

„7. Daca Dumnezeu cunostea raul, inaintea creerii omului, nu reiese ca, Dumnezeu insusi a adus raul pe pamant?" Nu. Cele doua concepte sunt complet separate. Faptul ca El a stiut ca se va intampla asa nu inseamna ca este vinovat de faptele noastre.

„8. Daca Satan are puterea de a aspira la tronul lui Dumnezeu si daca acolo sunt ierarhii de ingeri, etc., este posibil ca Dumnezeu sa poata fi inlocuit? Ce concluzie tragem de aici?" – Nici o concluzie. Noi suntem cu nimic mai buni atunci cand alegem sa ne centram in propriile persoane, sa ne fim proprii dumnezei. Diavolul va fi pedepsit impreuna cu toti cei ce au avut indrazneala aspiratiei.

„9. Am gasit ca Dumnezeu spune o minciuna. Eva a mancat din pom, fructul interzis si n-a murit, cum i se spusese, atunci de ce acest Dumnezeu care pune atata pret pe moralitate, spune minciuni?" – NU „ai gasit" nimic. Ai copiat doar de la alti nepriceputi de pe forumuri. Intrebarea e usor de gasit cu un simplu search pe Google. Doua intrebari: 1. Unde locuieste Eva, acum, daca nu a murit? 2. Stii ca Biblia ne vorbeste si de moartea a doua – de despartirea de Dumnezeu? Inainte de judecata toti oamenii vor primi trupuri. Citeste Apocalipsa si / sau raspunsurile mele pe aceasta tema.

„10. Dumnezeu ii promite lui Noe ca dupa potop nu v-a mai aduce niciodata in lume nici un fel de calamitate... dar de atunci au fost nenumarate devastari si calamitati care insumate pot concura cu cele mai grele orgii posibile, de ce?" Vezi ce se intampla cand nu citesti tu insati? Nu a promis Dumnezeu ca nu va aduce nici un fel de calamitate, ci ca nu va mai distruge lumea prin potop. (Geneza cap.9)

„11. De ce a creat Dumnezeu oamenii pentru. ca mai apoi sa-si inece toata creatia? Nu era mai simplu ca, dupa ce a creat omul, sa nu-l supuna la pacat?" – Nu Dumnezeu l-a supus la pacat. Omul a ales.
„12. Daca, dupa cum spun Biblia si preotii, dupa "pacatul" savarsit, Adam si Eva si-au dat seama ca sunt "goi", rezulta oare de aici ca Dumnezeu, Sarpele si cine se mai invartea pe acolo, purtau haine?" - Nu rezulta.

„13. Stiind ca dupa ce Cain l-a omorat pe Abel este blestemat pana la moarte de Dumnezeu, si ii pune un semn ca nimeni sa nu-l mai omoare pe Cain, exista oare vreun semn special din care sa reiasa ca respectivul a comis un fratricid? Si in plus cine putea sa-l omoare pe Cain daca la vremea respectiva nu erau decat el si parintii lui singurele creatii ale lui Dumnezeu?" – Cuvantul „semn" folosit in originalul ebraic este אות - 'ôth. Radacina cuvantului este 'ûth
care se traduce prin „implicit, acord, consimtamant". „Cine putea sa il omoare?" El s-a despartit de familia lui. Dupa momentul ala Adam a mai trait peste 800 de ani. Au exista multi, foarte multi oameni – incepand cu Set – fii si fiicecare s-au nascut in toata perioada asta.

„14. Stim ca atunci cand Moise l-a intalnit pe Dumnezeu, la rugul de foc, Dumnezeu ii spune profetului ca el este "Dumnezeul tatalui sau". Cum poate fi asta adevarat si ce vrea sa insemne? Mai mult de ce Moise vrea sa afle Numele lui Dumnezeu, daca "Poporul Ales", israelitii, il stiau deja?" – Dumnezeu se prezinta pentru ca Moise sa stie clar despre cine este Cel care ii vorbeste. Moise nu il cunostea pentru ca El crescuse in casa lui Faraon, fiind adoptat de fiica acestuia.

„15. Printre multele legi date de catre Dumnezeu se afla si una care interzice categoric practicarea magiei de catre cei "alesi". De ce Moise si Aron sunt lasati sa face magia cu "Toiagul si Sarpele" in fata faraonului si a preotilor? Unde incep si cand se termina exceptiile?" – poti sa imi indici unde este aceasta lege sau ai copiat din nou de pe net? Da, vrajitoria a fost interzisa, printr-o lege data tot prin Moise. Semnele pe care Dumnezeu le-a facut in fata poporului si a lui Faraon erau menite sa ii convinga de faptul ca El este domnul. Daca iei urgiile de atunci, spre exemplu, vei vedea ca fiecare dintre ele lovea, in mod direct, intr-o zeitate egipteana majora.

„16. De ce primeste Isus botezul de la Ioan? De ce Fiul fara de Pacat al Domnului are nevoie sa treaca printr-un ritual rezervat pacatosilor si celor care vroiau sa se converteasca?" - El s-a identificat cu noi inca de la inceput. Este un act de smerenie si ascultare. Menirea Sa a fost exact asta – sa plateasca in locul nostru.

„17. Nu exista nici un celibat in Biblie, atunci de ce a ajuns celibatul in voga in Crestinism?" – Te inseli. Exista celibat in Biblie. Celibatul nu este „in voga" printre crestini, cei mai multi dintre ei isi intocmesc familii. Probabili ca intrebarea se refera la intelegerea gresita a cuvintelor lui Pavel, dar am siguranta ca nu stii la ce ma refer, asa ca nu e cazul sa intram in asta.

„18. Despre Isus: Ni s-a spus ca el este dragostea absoluta, compasiunea si iertarea! dar citim despre el ca rastoarna nervos tarabele iar revenirea sa este una plina de ucidere, ura si razbunare, de ce? (Apocalipsa)" – Nu scrie asa ceva in Apocalipsa ci in Evanghelii. Isus nu era „nervos" ci manat de o manie sfanta impotriva faptului ca Templul fusese transformat dintr-un loc de inchinare intr-o afacere profitabila (vezi, pe internet, practicile de acolo si vei intelege). Dumnezeul care este dragoste este in acelasi timp sfant si drept.

„19. In ceea ce priveste misiunea, destinul si mesajul lui Isus, de ce ar vrea Dumnezeu sa-si trimita propriul fiu, sufletul cel mai pur, intr-o asa zisa vale a mortii, pentru a invia si a-si relua statutul de care se bucura si inainte de a veni pe Pamant? Era nevoie de toate astea doar pentru a trimite un mesaj spiritual? Care ar fi scopul unei astfel de incercari? De ce se mai vorbeste despre Omnipotenta lui Dumnezeu in Testamente?" - Nu a trimis un mesaj spiritual ci a platit in locul nostru. Vezi Apocalipsa pentru a intelege de ce si cum. Domnul Isus a inviat intr-un trup de slava si oamenii ii vor urma. Unii vor invia pentru osanda iar altii pentru o relatie eterna cu Creatorul.

„20. Daca paradisul poate fi pierdut si recastigat, ce s-ar putea face ca acest lucru sa nu se intample la infinit?" – Nu poti pierde ceea ce nu ai inca. Dar nici nu ai...

„21. Nu vi se pare ciudat ca un Dumnezeu care promite ca va avea grija de oameni si nu-i va mai pedepsi niciodata cu catastrofe, intoarce spatele tuturor cataclismelor si atrocitatilor ce s-au intamplat pana in ziua de azi pe Pamant?" – Nu. Oamenii striga la El doar la necaz si ii imputa faptul ca sunt abandonati in ideea in care ei insisi ii intorc spatele. Biblia ne spune ca „suferinţele de acum nu sunt vrednice să fie puse alături de slava viitoare.". Iar mesajul Evangheliei se leaga de faptul ca viata pe pamant este doar temporara. Ni se cere ca, in starea in care suntem, sa il slujim pe Dumnezeu, cunoscandu-L in mijlocul circumstantelor

„Intrebarile sunt pur si simplu conversationale, pentru ca imi place sa aflu opinii, pareri si sa vad parerea voastra.Un fel de confruntare de ideii.Va multumesc:*:*:*." - Te sfatuiesc sa incerci sa citesti Biblia inainte de a veni cu speculatii luate de pe net. Dumnezeu te iubeste si vrea sa iti ofere mantuirea!

| Seby90 a răspuns:

Nu am citit tot, dar mi-a placut partea in care intrebi de oamenii 'rai'. Pai hai sa iti explic cum sta treaba, s-ar putea sa gresec pe alocuri dar ideea e corecta. Oamenii sunt predispusi genetic sa fie rai, de exemplu ei nu reactioneaza ca majoritatea atunci cand sunt intr-o situatie in care ar trebui sa arate empatie datorita faptului ca nu exista activitate in lobul parietal si cel central. Nefiind capabil de empatie acestia nu au nici un fel de retinere in omiterea unor fapte 'rele' (de altfel definite strict de societatea noastra ca fiind imorale, dar adevarul nu-l poti stii niciodata) fara nici un fel de remuscare. Totodata acestea se gasesc si in adn, ducand la un comportament psihotic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai luat toate intrebarile.or sa ti injure ateii de pe aici.ei ce or sa mai posteze? intai si intai tin sa-ti spun ca sfantul clic nu e intotdeauna bun.pentru simplul fapt ca este scris; SA facem om dupa chipul si asemanarea noastra.a cui a noastra, si chipul si asemanarea este mai mult fizica? sau mai mult spirituala, stiind ca Dumnezeu nu este fiinta ci Duh? si om doar intruna din ipostsurile sale de cuvant intrupat, si unic nascut fiu al lui? in rest nu mai e nevoie de comentariu, fiindca trebuie sa citesti si sa te lamuresti singura.ai multe DC-uri si nu TPU iti va raspunde la ele.

| Joker explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si martzian puteai sa scrii ce vroiai pentru ca intelegeam.Si da sunt copiate intrebarile de pe un site unde nu poti lasa comentarii...eram doar curioasa de parerea celor de aici pentru ca imi place sa ma documentez din mai multe parti.Si nu mai "eticheta" oamenii ca fiind intr-un anumit fel cand nu stii nimic despre acele persoane. Daca doar de la niste intrebari in ziua de azi romanii "eticheteaza" asa usor, nu vreau sa ma gandesc din alte motive ce ar putea facelaughing). Nici nu conteaza pentru ca ne meritam soarta, ne dam destepti scriem referate ca raspunsuri dar suntem "incuiati" la minte din alte puncte de vedere.Stim una si buna. Daca am scris aceste intrebari a fost doar din PURA curiozitate.In fine nu mai continui cu explicatiile pentru ca nu te cunosc si nici nu am motive.

Va multumesc inca odata pentru toate raspunsurile primite, au fost foarte utile si pline de invataminte..va pup si va doresc o vara superba si racoroasa:*:*hee hee

| nickolasss a răspuns:

Pentru andraalexxa.
cel mai mare dar a lui dumnezeu pe care l-a dat omului a fost viata.omul a fost creat dupa ''chipul si asemanarea lui Dmnezeu"'. chipul l-a primit insa asemanarea trebuia atinsa de om prin libertatea pe care a primit-o.un alt mare dar care omul l-a primit iata este libertatea, libertatea e a vrea sa-l iubeasca pe creatorul sau sau sa nu- iubeasca. Dumnezeu nu forteaza pe nimeni. Dumnezeu ne cere iubire sincera nu ne obliga cu nimic. Dumnezeu ne-a pus in fata viata sau moartea, noi trebuie sa alegem

| nickolasss a răspuns:

As putea sa-ti raspund la fiecare din intrebarile tale aducand argumente.inainte de a-mi generaliza raspunsul, as vrea sa adaug ceva inainte.de ce credem revistele, stirile de la tv, de la radio, de la ziar, plangem la telenovele sau filme...si cuvintele lui Dumnezeu nu le credem?
Dumnezeu e iubire dovada e treimitatea si impartasirea unei singure fiinte divine. Daca Dumnezeu este iubire,atunci lumea a creat-o din iubire, adica lumea sa poata sa se impartaseasca din iubirea creatorului.
O mama care i-si doreste atat de mult un fiu, il creste cu grija, il fereste de rau etc, si fiul cand ajunge mare uita si o ia la palme ce zici de atitudinea mamei? Dar iata IIsus unul din treime s-a facut om pentru a ne da exemplu de urmat pentru a ne indrepta din nou la iubirea suprema si la adevarata fericire.Din iubire Iisus s-a rastignit deschizand cale spre Imparatia lui.Altceva,calitatea de fiu a lui iisus nu este la fel ca reletia fiu tata de pe pamant! Dumnezeu e nemarginit, omul ca si creatura este marginit, cum poate omul sa stie toate tainele? poti lua intr-o galetuta oceanul?
Dumnezeu nu a spus NICIODATA minciuni.a spus ca va muri1dar ce mai traieste Eva? omul a devenit muritor.pana a nu manca din acel ''pom'' omul a fost nemuritor.
Nu stiu cine esti, dar sfatul meu e sa nu faci in continuare aceste chestii, pentru ca in viata ne putem juca cu orice, dar cu Dumnezeu..NU

| Joker explică (pentru nickolasss):

Dar de ce sa traim cu frica de EL? atunci inseamna ce cel de jos nu mai e asa fioros.EL ar trebui sa fie bunatatea intruchipata dupa cum bine spui atunci de unde ideea cu frica? adica criminalii, violatorii si restul nenorocitilor de acest gen nu patesc mai nimic (pe aceasta lume si de cealalta nu ma intereseaza ce patesc) si intra la puscarie DOAR, unde primesc o masa si nici macar nu platesc "chirie" practic stau gratis si eu ca pun cateva intrebari trebuie sa imi fie frica? de ce acei nenorociti nu patesc nimic? sa le cada ceva (nu in cap ca ar scapa prea usor) pe picoare sa ramana ologiti sau schiloditi? de ce atatia copii sufera de atatea boli si nu au nici macar sanse sa scape? si libertatea de care vorbeai tu, unde o vezi? daca nu ai bani nu poti pleca nicaieri; deci unde e? pe timpuri puteai sa pleci pentru ca nu iti trebuiau peste tot bani si aveai LIBERTATE acum suntem ca niste animale prinse in custi si controlati prin intermediul tehnologiei si banilor, asa ca nu imi vorbii tu de libertate si alte chestii.CRED IN EL CU TOATA INIMA! am trait pe propria piele anumite trairi...dar eu NU CRED in BIBLIE nu in Dumnezeu, pentru ca in EL cred cu tarie, dar pentru mine BIBLIA are "erori" din pacate; eu sunt genul care se ghideaza dupa suflet, simtaminte si credinta, nu dupa o carte in care pot fi puse "MINCIUNI".In fine fiecare are doar "libertatea" asta a credintei ca altfel de libertate cam greu in ziua de azitongue.

Multumesc pentru raspuns in anumite chestii sunt de acord cu tine dar in altele NU.

| Joker explică (pentru Raynn):

Exacthee hee.punct ochit punct lovitlaughing))

| RAY a răspuns (pentru Joker):

Daca gandesti vei arde vesnic in iad

| Raynn a răspuns (pentru nickolasss):

De ce cand ii spui cuiva despre dumnezeu te va crede instant, insa daca ii spui ca vopseaua este uda, el nu va crede pana cand nu pune mana sa vada si el?

Indiciu : indoctrinare