| CristiB93 a întrebat:

3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: Ziua întâi.

Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: Ziua a doua.

Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: Ziua a patra.

Intrebari :

1 Cum a fost posibil sa fie seara si dimineata in ziua 1, 2 si 3 cand toti stim ca seara apare cand soarele apune iar dimineata cand soarele rasare, dar soarele a fost facut abia in ziua 4?

2 Cum a fost posibil sa fie lumina in primele 3 zile daca lumina vine de la soare, luna si stele, dar ele au fost facute abia in ziua 4?

Răspuns Câştigător
| dragos38 a răspuns:

Buna,permite-mi sa-ti scot in evidenta un pasaj din geneza care vine in contradictie cu stiintele actuale
Deci elohim a facut cei doi luminatori unul mare(soarele) si unul mic(luna) cei care au scris acest pasaj se vede ca nu cunosteau astronomia Luminatorul cel mic adica luna nu are lumina proprie, ci reflecta lumina primita de la soare/deci aici avem de aface cu necunoastere dar si cu o contradictie biblia spune ca lumina vine de la luna(Luminatorul mic)pe cand stiintele actuale au aratat ca lumina nu vine de la luna ci de la soare.Cu celelalte nu-mi mai bat capul ca nu are rost, este totul un talmes -balmes adica un haos.

46 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns (pentru dragos38):

Lol textul original si-a pierdut din intelesuri cu mult mult inaintea inchizitiei. Iar tu, apropo de perioada aia, vrei sa am incredere in credinciosii care omorau zeci de mii de oameni doar pentru ca nu credeau in dumnezeu? hai zau asa. de unde nu stim c-au manipulat si ei intentionat textul biblic pe ici pe colo?

Se manipuleaza incredibil si in zilele noastre. Si-ti dau un exemplu despre care poti sa spui ce vrei dar asa ca fapt divers. Stii povestea Printul fericit? O statuie de aur pe care poposeste o pasare care vorbeste cu printul (statuia) si ii spune ce nenorociri vede prin casele oamenilor, oameni neajutorati si ii cere pasarii sa duca bucati din aur si ochii care erau nestemate unuia si altuia. In editia romaneasca pasarea e o randunica, in editia moldoveneasca pasarea e un randunel. Sexul pasarii e diferit intre doua tari ca sa ce?

Si tu-mi spui ca in perioada aia de dinaintea si dupa moartea lui Iisus se consemna totul de numa numa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pe nimeni. devil

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Bine inteles ca multe texte din biblia originala scrisa in ebraica veche sau shimbat pe parcurs de catre crestini cum ar fi C-tin cel mare, au creat o sumedenie de sfinti crestini, dupa modelul panteoanelor pagane, Multimea de evanghelii au fost scrise catre finele primului sec.al erei noastre, creand confuzii si secte crestine, Cand am scris ca cei care au intrat in contradictie cu sf.sciptura am uitat sa-i si enumar(Galileo Galilei, Giordano Bruno)se manipuleaza si in zilele noastre si cu siguranta se vor mai schimba texte din biblie peste 1000 de ani cine stie ce texte noi inventate o sa mai apara brin biblie

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Dupa moartea lui I.H. s-a nascut Flavius Josephus un istoric evreu care a descris razboiul evreo-roman, cat si despre sectele iudaice cele care l-au rastignit pe I.H. sunt sigur ca si sectele alea si-au bagat nasul prin Biblie

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru dragos38):

Eu am totusi speranta ca imbecilismul asta numit religie pentru care mii de oameni au omorat sute de alte mii de oameni n-o sa mai reziste in felul asta nici macar cateva sute nu 1000 de ani.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Deci sa nu cred nici ce imi spui tu? laughing)

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Hm,eu sunt pesimist in aceasta privinta,religia nu o sa dispara pentru ca este mult infipta in creierul uman,primele manifestari care au avut caracter religios au aparut inca de pe timpul omului de neanderthal, deci stai linistit caci nu o sa dispara asa usor, si pana una alta califatul islamic si-a extis teritoriul pana aproape de granita cu Turcia, am vazut la tv.o filmare in care acei (salbatici)spuneau ca cei care nu sunt cu islamul sunt dusmanii lui Dumnezeu si ai lor tot odata. stii expresia acea ''Cine nu este cu mine, este impotriva mea'' o fi zis-o I.H. sau posibil sa-si fi bagat coada sectele iudaice punandu-i in gura asemenea expresie.Dar daca a spus-o I.H. atunci i-mi cam da de gandit ce fel de om era.

| CristiB93 explică (pentru dragos38):

Problema cu islamici mai este si ca se inmultesc mult mai repede decat noi ceilalti. Un barbat isi ia cate 3, 4 nevste cu care mai face 2, 3 copii cu fiecare. Iti dai seama ca peste ani, vor ajunge foarte multi si foarte salbatici cu religia lor, incercand sa o impuna, cei care refuza, vor fi dusmani, atunci sa vezi omoruri.

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

S-au in alta ordine de idei ''doamne fereste cum sa dispara ar fi o crima '' i-mi spunea odata un profesor de religie, si are dreptate cum s-a dispara religia, atunmci ce mai mananca popii laughing)

| dragos38 a răspuns (pentru CristiB93):

Da,filme horror,

| fllu07 a răspuns:

‚ în legătură cu „ziua" întîi a fost utilizată expresia „Să se facă lumină". Cuvîntul ebraic folosit aici pentru „lumină" este ’ohr‚ care înseamnă lumină în sens general. Dar în legătură cu „ziua" a patra cuvîntul ebraic se schimbă în ma·’ohr′‚ care înseamnă sursă de lumină. Într-o notă de subsol în legătură cu „Luminătorii"‚ Rotherham spune în a sa Emphasised Bible: „În vers. 3 ’ôr [’ohr]‚ lumină difuză". El arată apoi în continuare că cuvîntul ebraic ma·’ohr′ din versetul 14 înseamnă „sursă de lumină". În „ziua" întîi lumina difuză‚ străbătea‚ în mod evident‚ straturi succesive de „scutece"‚ care înfăşurau pămîntul‚ dar sursele acelei lumini nu puteau fi văzute de către un observator terestru‚ din cauza straturilor de nori care acopereau încă pămîntul. Acum‚ în această a patra „zi"‚ lucrurile‚ evident‚ s-au schimbat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Depinde, dar de obicei nu fara sa cercetezi. devil

| MariaNiculescu1 a răspuns:

E o intrebare duna dar lucrarile tainuite ale Domnului nu pot fi explicate de mintea omeneasca.

| CristiB93 explică (pentru MariaNiculescu1):

Pai atunci pentru cine a fost scris biblia, daca nu pentru mintea omeneasca?

| dragos38 a răspuns (pentru CristiB93):

Biblia a fost scrisa pentru mintea extra-terestra laughing)

| CristiB93 explică (pentru dragos38):

Pai si atunci de ce au pretentia sa o citeasca oamenii? laughing