| Lizzu a întrebat:

"2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului (...)
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină! Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi A DESPARTIT Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ZIUA INTAI "
-----
"14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, sa desparta ziua de noapte " (...)
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii"
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi SA DESPARTA LUMINA DE INTUNERIC. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ZIUA A PATRA "

--Intrebarea : Unde e logica? Cum e posibil ca lumina sa apara inainte de crearea soarelui,in ziua intai iar sursa de lumina tocmai in ziua a patra?
Deci la inceput ziua de noapte le-a despartit dzeu, iar apoi, odata cu crearea luminatorilor ele au fost despartite din nou.

Sa-mi explice si mie cineva!batting eyelashes

83 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu-i nicio problema pentru religiosi e perfect, chiar daca nu are nicio noima, forţa de autoprosteala e mai puternica decat nevoia de logica.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Hombre):

Nu mai vinzi caprethinking

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Uimirea mea e totala cu privire la aceasta "prosteala".
Oricum,cei mai multi sunt credinciosi pentru ca asa a fost toata lumea.
Cei mai multi nu se apuca sa dezgroape biblia si intelesul ei, cuvintele, logica, cursul evenimentelor de acolo.
Multi nu vad, orbiti de credinta.
E strigator la cer.

Si este numita "cuvantul lui dzeu" ..mhhm.

NOname
| NOname a răspuns:

De la o carte scrisă de nişte primitivi nu prea poţi să ai pretenţii să aibă şi logica.

| Lizzu explică (pentru NOname):

Tocmai asta ma macina!
Ca cei credinciosi afirma ca este scrisa sub influenta divina dar in schimb nu VAD ca ilogica e peste tot in paginile cartii.
Cum cred in continuare ca e cuvantul lui dzeu si cum de mai afirma asta?
Daca dzeu exista, atunci ei il blasfemiaza prin asta.

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

"Totusi e un pas... incet si sigur.
Poate viitorul va fi mai bun.Si generatiile de dupa noi vor fi mai tupeiste si mai stapane pe ele, mai eliberate de sclavia mintii.
Pacat ca nu vom mai fi sa admiram privelistea."

Da...
La admiratul priveliştei nici nu mi-am permis să visez, dar acum că ai spus-o, ar fi frumos.

| Lizzu explică (pentru NOname):

Ar fi.

| 220V a răspuns:

O explicatie simpla, daca nu ar fi, nu s-ar povesti... Ardeti tot ce inseamna carte de religie si o sa dispara toate povestile astea de copii.

| Lizzu explică (pentru 220V):

Sa fie revolutie!batting eyelashes

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

Nu cred ca am putea porni o revolutie. Pentru o revolutie, trebuie sa se trezeasca multi, de unde asta in RoMania?

| Lizzu explică (pentru 220V):

E in curs... happy trezirea asta, crede-ma.
O vad la cat mai multi.

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

E o trezire pe o pagina de internet, nu sa iasa in strada sa-si ceara drepturile reale. tongue

| Lizzu explică (pentru 220V):

Totusi e un pas... incet si sigur.
Poate viitorul va fi mai bun.Si generatiile de dupa noi vor fi mai tupeiste si mai stapane pe ele, mai eliberate de sclavia mintii.
Pacat ca nu vom mai fi sa admiram privelistea.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Lizzu):

"Trezirea" asta, asa cum o numesti tu, e doar o `moda` stupida, nimic mai mult. Oamenii au inceput sa se sature sa stea tot timpul cu frica de Zei (Zeu), sa le fie frica sa-ti traiasca viata (sa pacatuiasca) din cauza ca dupa vor ajunge-n iad.Multora nu le mai pasa.Am mai spus-o si-o mai spun inca odata: NU TEISMUL, NU ATEISMUL CI AGNOSTICISMUL ESTE LA PUTERE IN TOATA LUMEA, si asta nu de putin timp.Multi nu stiu acest lucru deoarece in general oamenii au tendinta sa minta, din cauza nesigurantei pe sine si a spiritului de turma, in ceea ce le priveste propria lor conceptie despre existent (inainte, acum, dupa) si viata in general.

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

Doar nu ai 80 de ani sa nu ai timp s-o admiri. Peste 20 de ani sigur o sa se schimbe drastic, tot ce e in Romania. Trebuie sa plece de la noi totul, noi sa dam tonul revolutiei.

| Lizzu explică (pentru contαbαndonαt):

Da, te aprob.
Agnosticismul cred ca face parte din fiecare fiinta umana indiferent cat de credincioasa e.
Am intrebat o persoana apropiata odata: "tu chiar crezi ca exista dzeu si ca a facut el lumea? chiar crezi ca exista ceva invizibil deasupra tuturor?" - si mi-a raspuns : " Nu stiu,o fi."

Deci. nimeni nu crede cu adevarat.
Nu stiu daca e o "moda" trezirea asta, dar cred ca, asa cum ai spus si tu, oamenii s-au cam saturat de pedepse imaginare si tiranie invizibila. Vor o viata libera.

Dar pana la urma, fiecare alege pentru el.
Pana la urma nu stiu cu ce poate schimba existenta simpla a unor oameni normali, gandurile astea despre religie si dzeu...viata continua cu sau fara dzeu.

| Lizzu explică (pentru 220V):

As vrea sa se intample curand, dar din pacate o vad mai indepartata, razvratirea asta.
Cum am mai zis : viata continua cu sau fara dzeu.

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

Liz, vrei sa vezi asta cu ochii tai?

| Lizzu explică (pentru 220V):

Ar fi ceva, da.
Dar cativa oameni risipiti printre mii de alti oameni care se complac in asta, e aproape egal cu zero.

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

Uite cum putem face, tinem legatura si adunam din ce in ce mai multi oameni ca noi, e simplu, dar nu stiu cat o sa dureze. Asta ar functiona, in caz de ceva, ne-am strange toti si am fi mai multi.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Lizzu):

Nu-l asculta pe 220V, vrea doar sa-si gaseasca sotielaughing

| Lizzu explică (pentru 220V):

E aproape imposibil happy ramane la stadiul de proiect, deocamdata.
Cui ii pasa de existenta si investigarea lui dzeu? Oamenii isi traiesc viata si atat.
Poate ar trebui sa facem si noi la fel, poate am scapa de gandurile astea care ne bantuie.

| Lizzu explică (pentru contαbαndonαt):

Da, aveam o vaga banuiala tongue
Mersi pentru avertizare.
Raman datoare.

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

Asta o fost o evitare a problemei, daca nu noi, atunci cine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 220V):

Nu dispare deloclaughing, a ramas implantata in civilizatie, in capul oii, creierul e spalat deja.nu prea avem ce face. chiar daca ardem cartile de religie, baba tot canta ce stie, si mai canta si la nepoti, implanteaza asta vrand nevrand, si cine inregistreaza mai mult decat copilul?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

"chiar daca ardem cartile de religie, baba tot canta ce stie, si mai canta si la nepoti, implanteaza asta vrand nevrand, si cine inregistreaza mai mult decat copilul? "

Adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Asa e, si hai sa fim un pic mai creduli, poate intr-adevar Romania va fi noul Ierusalimtongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru 220V):

Trezirea se face in spiritul si sufletul omului, nu pe strada, asta e parerea mea. Omul singur isi va da seama, fara alte explicatii date de cineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 220V):

Bingo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

O sa apuci Liz, fii linistita.Moartea de fapt ce este? O viata de dupa prag, o alta viata.Nu exista NIMIC. Pune intrebarea asta din nou pe TPU, sa vedem raspunsuritonguetongue Eu raspund primul, poftim:p Moartea e doar un pod, o trecere in alta fiinta.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nici pe departe asta laughing

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Pai o sa fiu acuzata ca ma repet laughing

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Aaa..sau te referi la intrebarea cu "moartea"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Da,la intrebarea cu moartealaughing Aoleu Liz ce ai facut cu o singura intrebare, vai vailaughing. Acum am citit toate raspunsurile date.Mai,sa stii ca suntem bine, lumea se trezeste.Ne trezim unul pe altul, nu te supara pe unii care te mai contrazice.Asa sunt si eu ca si altii de fapt dimineata cand sunt mai..somnoros si mai vreau sa dorm un pic.Trezirea se face mai lent,un pupic,o vorba buna,o cafeluta,si apoi sa vezi zi frumoasatonguetonguelaughing Eventual sex sa fie ziua splendida.rolling on the floorrolling on the floor In felul acesta intelegem mai bine zicala: "poa' sa ninga,poa' sa ploua,mie mi se rupa-n doua" Scuza-ma nu prea obisnuiesc sa fiu asa purcel, dar o zi frumoasa, e o zi frumoasa in suflet, chiar daca e mohorat sai soare, gasesti frumusetea in orice.Asa se face adevarata treziretongue

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Haha happy nu-i nimic.
Nu ma supar ca esti "purcel"hee hee

Doar ca am crezut ca vorbeai despre trezirea la realitate,trezirea din iluzie a omenirii, asta daca e una.

Da, ne trezim unul pe altul, numai ca trebuie sa existe toleranta din partea fiecaruia, acceptare si ascultare si nu minte inchisa si indreptata doar intr-o singura directie.

Asa este happy e o zi frumoasa cu asa trezire, te invidiez, esti norocos ...profita de asta cu tot sufletul pana in cel mai mic detaliu.

Dimpotriva, chiar daca timpul este mohorat si ploua, eu nu sunt trista. Eu sunt prietena cu ploaia, mai ales.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Da,toleranta.Mai bine zis o mai mare putere de a distinge binele de rau, sa constientizam mai bine, sa folosim si acea parte negativa care se numeste rau, in folsul binelui.Viata e frumoasa daca stim sa impletim acestea doua. Liiiiiiiiiizzzzzz, ce ai facut cu TPU, cred ca ai batut recordul la rspunsuri cu intrebarea astalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Uite,vezi ca eu nu ma supar ca ma invidiezi, si stiu ca nici tu nu ma invidiezi, ci doar exista acest cuvant, atat. pa, hai si la un pokerstars sa ne incingem nerviirolling on the floor))

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu ..am vazut altele cu mai multe raspunsuri happy

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Unde?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

M-am jucat pokerstarstonguetongue

| Mădă0611 a răspuns:

Era lumina de la el, cica, se aprindea ca becul, cineva a zis ca lumina era de la big-bang :>, erau si zile, ma intreb oare cum le-o fi masurat? apa in stare lichida :>, erau si plante :>, si uite, Luna e luminator :>, http://i.imgur.com/LRMnOIC.png
;))
Unde mai pui ca unii spun ca o zi nu era de 24 de ore, ci erau secole, sau ere, sau ce mai vor ei? Si daca e asa, probabil mai ploua intre timp, iar fara Soare "ie" cam imposibil: http://i.imgur.com/VKSE4rq.jpg

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Daa,doamna logica! Du-te tare, nu?
laughing

| milan9 a răspuns:

Afirmaţia "cerul şi pământul" lasă posibilitatea ca "începutul stelelor" să preceadă "începutul Pământului". Nu este exclusă succesiunea "cerul" şi apoi "pământul".

„In prima zi a creat lumina si intunericul".
Apariţia luminătorilor în ziua a patra când începuse deja formarea pământului ar putea fi un aparent motiv de contradicţie, dar, lucrurile se explică dacă facem apel la câteva noţiuni din astronomie, referitoare la formarea stelelor.

| milan9 a răspuns:

Astfel, procesul formării stelelor şi a soarelui a putut începe înaintea formării Pământului dar transformarea lor din "nebuloase", "nori moleculari", "roiuri de materie", "globule", "protostele"… în stele, care să nu fie doar "existenţe" rece şi întunecate, ci corpuri calde care să emită lumină, transformarea lor efectivă în "luminători" a putut să aibă loc astfel într-o perioadă ulterioară, "târzie", compatibilă fără contradicţii cu "ziua a patra".

Iată compatibilitatea care face inutile discuţiile contradictorii dintre ştiinţă şi spiritualitate...

| Lizzu explică (pentru milan9):

Intr-un fel,inteleg ce ai vrut sa explici,intr-un alt fel, nu inteleg pentru ca nu aminteste un cuvant despre crearea universului, adica spatiul dinafara pamantului...

Da, e clar ca stiinta si spiritualitatea nu prea fac casa buna impreuna.
Nu stiu, versetele si exprimarea de acolo sunt cam obtuze si greu de inteles, dar APRECIEZ ca esti singurul cedincios care a venit sa explice in felul sau propriu si cu cuvintele sale.

Multumesc.

| milan9 a răspuns:

În afara de acest lucru putem bănui că au existat şi stele a căror formare a început mai târziu decât începutul formării Pământului, astfel că în mod logic, lumina lor a ajuns mult mai târziu.

Nici în această a doua situaţie, nu se contrazice afirmaţia din Hexaimeron, Cartea Facerii, ziua a patra, cu toate că termenii prezentării Revelaţiei prin Moise avea mai mult scopul de a descoperi posibilitatea relaţiei cu divinitatea şi în nici un caz, rigurozitatea ştiinţifică...

| sublime89 a răspuns:

Pamantul nu a existat inaintea stelelor si soarelui oricum. Sunt doar basme.

| Lizzu explică (pentru sublime89):

Cred ca sunt, dar nimeni nu stie cum a stat treaba.
Oricum, e nevoie de 10 vieti sa ma conving ca tot ce se scrie in paginile acelei carti, a fost vreodata adevarat.

| sublime89 a răspuns (pentru Lizzu):

Se stie in mare cum a stat treaba. Si nu a stat deloc cum scrie acolo.

| Lizzu explică (pentru sublime89):

laughing big grin

| suffarstar a răspuns:

La inceput se zice ca era intuneric deasupra adancului (universului). Atunci Dumnezeu a facut stele si "lumintorii" din "intregul" univers.
In a doua parte se spune ca a fost despartite ziua de noapte.(in prima parte Dumnezeu a despartit lumina de intuneric iar in a doua ziua de noapte)
Adica Dumnezeu a pus la punct sistemul solar, miscarea de rotatie a Terrei si astfel au aparut diferentele zi\noapte.
E mai dificil de conceput, nici eu nu am inteles tot, de ce se : spune a fost o
seara si apoi o dimineata cand astrele nu erau inca facute. Probabil erau doar conceptele de zi si noapte, probabil atunci Dumnezeu a creat dimensiunile spatiu-timp.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Nu,suffarstar. Nu pomeneste nimic de univers si alte planete, ci se axeaza doar pe pamant si atat si pe bolta cereasca (atmosfera) pamantului.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Imaginea-ti ca Biblia a fost citit-a de oameni care au trait acum 3000 de ani.
Pune pe oamenii astia sa inteleaga sistemul solar. Am zis ca a afacut sistemul solar intrucat scrie ca a facut ziua si noaptea(acestea apar in urma miscarilor de rotatie si de revolutie) Aceste lucruri nu puteau fi intelese in aceea perioada, Dumnezeu a facut biblia sa fie inteleasa de orisicine.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Te contrazici un pic.
Pentru ca: prima data afirmi ca oamenii aceia nu puteau intelege sistemul solar din pricina lipsei lor de informatii cu privire la lume, da?
--De aici, reiese ca biblia a fost scrisa de oameni normali si atat. Nu e vorba de nici o influenta divina. De ce? Daca ar fi fost vreo influenta, atunci cand a dictat pasajele, dzeu ar fi aranjat totul in asa fel incat sa fie logic si sa descrie treaba asa cum sta ea in univers, nu?

| contαbαndonαt a răspuns (pentru suffarstar):

Te corectez, nu D-zeu a facut biblia ci aceasta l-a facut pe el caci a fost scrisa de oameni care se spune ca au fost trimisii lui D-zeu dar probabilitatea este de 0.5.

"Dumnezeu a facut biblia sa fie inteleasa de orisicine." - Dar D-zeu este omnipotent nu? Inseamna ca el cunoaste si stie totul nu? Atunci cum de a putut oferi o explicatie atat de irationala in ceea ce priveste Facerea? N-are nici un sens.Inteleasa de oricine? Ori te apuci sa oferi o informative corecta ori nu mai spui nimic, decat sa aberezi...mai bine taci.Asa si cu D-zeu, nu mai bine tacea? decat sa ne prosteasca si mai mult? Auzi si tu, cica "sa fie inteleasa de orisicine"! de catre cine? de catre primitivii mizerabile de la acea vreme?

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Stai asa. Nu asta am vrut sa spun. Nu voiam sa spun ca in biblie sunt scrise niste minciuni doar pentru ca ele nu pot fi intelese de omenire, ci in biblie sunt afirmate adevaruri dar scrise ca sa inteleaga orisicie.De exemplu in biblie se spune ca universul e in expansiune, stiai asta? Iov 9:8 Numai El �ntinde cerurile, şi umblă pe �nălţimile mării.
Psalmii 104:2 Te �nveleşti cu lumina ca şi cu o manta; �ntinzi cerurile ca un cort.
Isaia 40:22 El stă deasupra cercului pămantului, şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste inaintea Lui; El intinde cerurile ca o mahramă subţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască in el.
Isaia 42:5 Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu, care a făcut cerurile şi le-a intins, care a intins pămantul şi cele de pe el, care a dat suflare celor ce-l locuiesc, şi suflet celor ce merg pe el.
Isaia 45:12 Eu am făcut pămintul, şi am făcut pe om pe el; Eu cu mainile Mele am intins cerurile, şi am aşezat toată oştirea lor.
Ieremia 10:12 Dar El a făcut pămintul prin puterea Lui, a intemeiat lumea prin inţelepciunea Lui, a intins cerurile prin priceperea Lui.
Zaharia 12:1 Prorocia, Cuvantul Domnului despre Israel. Aşa vorbeşte Domnul, care a intins cerurile şi a intemeiat pămantul, şi a intocmit duhul omului din el."
In biblie se spune ca Pamantul este o sfera, lucruri care si acum unii oameni foarte "destepti" le contesta.
Isaia 40:22 El stă deasupra cercului pămantului, şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste inaintea Lui; El intinde cerurile ca o mahramă subţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască in el.
Proverbele 8:31 jucand pe rotocolul pămantului Său, şi găsindu-mi plăcerea in fiii oamenilor.
Biblia este un mister, multe lucruri aparent simple au un inteles mai profund.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Te inteleg...dar totusi e de necrezut toata actiunea de a "intinde cerurile" si mai ales ca un cort.
Pe de alta parte ma gandesc ca se presupune de catre savanti ca orice obiect din lumea fizica (copac,cana,stilou, pamant etc) este format din energie presata, condensata. Energia in stare pura, se poate manipula in asa fel incat sa creeze un obiect fizic. Daca intelegi...
Chiar daca si teoria asta mi se pare SF, ma gandesc ca ar fi posibil totusi.
In biblie totul se pare ca e o metafora de-a dreptul. Cred ca lucrurile nu sunt asa cum par.

Dar de ce se vorbeste codificat si metaforic, asta nu mai inteleg.

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

"In biblie se spune ca Pamantul este o sfera, lucruri care si acum unii oameni foarte "destepti" le contesta."

Unde spune in Biblie ca Pamantul este o sfera? Cerc, rotocol, nu sunt neaparat sfere. Ce ar fi vazut omul daca s-ar fi aflat intr-un tinut pustiu si sa-r fi uitat in orice directie, ce concluzie ar fi tras cu privire la suprafata pamantului? Un cerc, un rotocol!? Dar si in cazul in care acele citate aduse de tine se refera la o sfera, pe mine tot nu m-ar impresiona cu nimic. In Biblie mai spune si alte variante referitor la Pamant, unghiri, stalpi, etc. Sunt mai multe variante pentru a avea de unde alege, dar si alea confuze pentru a deruta si pentru a lasa loc de interpretare. Iar eu sunt sigur ca varianta pamantului plat... din Biblie a fost dedusa, chiar daca in ea nu este specificat explicit: "Pamantul este plat".

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Nu e o metafora.Se vorbeste in pilde si in cuvinte mai simple. Pe atunci multi erau pescari, agricultori, mestesugari, etc. De asta le-a vorbit intr-un mod pe intelesul lor, ceea ce noua acum ni se pare ceva ciudat.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

"După aceea moşneagul s-a apucat să creeze... ghiciţi ce? Iarăşi cerul! Iată cum descrie "sfînta" scriptură această operaţie prin care dumnezeu a creat pentru a doua oară cerul:
-- "Şi a făcut dumnezeu tăria cerului şi a despărţit apele care sînt DEDESUBTUL tăriei de apele care sînt deasupraDEASUPRA tăriei. Şi s-a făcut aşa. Şi a numit dumnezeu TARIA CER; şi a fost seară, şi a fost dimineaţa: ziua a doua.
Povestea aceasta cu apa de "deasupra" şi de "dedesubtul" tăriei oglindeşte o eroare profundă a tuturor popoarelor primitive.
Într-adevăr, oamenii din vechime credeau că cerul este masiv, tare, de unde şi denumirea de "tărie".

Taxil, Leo - Biblia hazlie.
http://ro.scribd.com/doc/3848485/Taxil-Leo-Biblia-hazlie

Cuprinde multe explicatii are evenimentelor ilogice din biblie.E foarte interesant :)

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Exista dovezi, cuvintele originale in ebraica insemna sfera. Oricum biblia a fost scrisa acum mii de ani, de unde sa aiba aia termenul de sfera? Mai zice ceva de 4 extremitati care sunt punctele cardinale N,S,E,V. Varianta cu pamantul plat a fost bagata oamenilor de catre Vatican,oameni care voiau doar profit,nu ii interesa pe ei sa invete lumea Biblia, cine incerca sa o traduca in limbi simple ca sa inteleaga tot omu' era declarat eretic si ars pe rug. Acei oameni nu voiau sa auda ca pamantul este o sfera desi unii oameni ai bisericii au considerat ca este sfera. Au fost scrise chiar si carti pe baza convingerilor ca pamantul este plat. Dar asta nu era o noutate, majoritatea oamenilor credea asta de la inceput, cativa cunosteau adevarul cum ar fi Galileo Galilei sau cei care studiau vechile scrieri din VT care azi fac parte din Biblie si, bineinteles cei ce au scris VT.

| NnDWtf a răspuns (pentru suffarstar):

Daca mos craciun asta a pus la punct rotatiile planetelor, cum se face ca nu sunt stabile?
=> mos craciun nu e perfect? nu le mai stie pe toate acum?
De ce se departeaza luna de pamant? de la poluare? rolling on the floor))

| suffarstar a răspuns (pentru NnDWtf):

Nu de la poluare. In Biblie este prorocita Apocalipsa, aceste lucruri trebuie sa se intample " Soarele s-a făcut negru ca un sac de păr, luna s-a făcut toată ca sângele,
13 şi stelele au căzut din cer pe pământ, cum cad smochinele verzi din pom, când este scuturat de un vânt puternic."

| NnDWtf a răspuns (pentru suffarstar):

Well, cand se face negru, sa ma anunti si pe mine, ca inainte sa explodeze, Soarele (ca orice alta stea) e de o culoare portocalie-rosiatica.

| suffarstar a răspuns (pentru NnDWtf):

Asa e. Dar cred ca ai auzit si tu explozii solare si alte lucruri. Plus ca cercetatorii spun ca soarele va intra intr-un proces de micsorare din cauza numeroaselor pete solare. Deja temperatura solara a scazut cu 2.5 grade. Apocalipsa e reala.

| NnDWtf a răspuns (pentru suffarstar):

O fi apocalipsa reala, dar nu din Biblie, orice inceput are si un sfarsit, inclusiv inceputul stelelor/planetelor/galaxiilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Ori omul a facut biblia si a scris dupa cum il taia capul atuncidevil)

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia a fost insuflata de Dumnezeu. Biblia este o carte reala si de actualitate, profetiile ei s-au implinit si se vor mai implini in continuare. Sa nu mai zic de multe vestigii istorice amintite in Biblie despre care nu se stia nimic, dar in final au fost descoperite(Cetatea Ninive sau chiar ramasite ale Corabiei lui Noe descoperite in muntii Ararat. http://www.rtv.net/......5823.html)

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Stiu ca sa descoperit ramasite, si asta imi intareste credinta in infinit.Vezi tu ca infinitul se scrie cam ca un 8 cazut intr-o parte. Exista un punct zero,in aceasta bucla totul o ia de la capat si totusi mergem inainte. Din nou,adam si eva,din nou carti de biblie descoperite din ziua de azi, din nou credinte religii, razboaie, tehnologii, din nou istoria se va repeta. Biblia a fost scrisa de cineva in ultimile momente cred, cand adevarul calea si viata au fost deja descoperite. Din nou viata va fi un level.Parerea mea, vezi tu ca inca ne invartim in cerc, fiecare cu parerea luihappy

| HueyFreeman a răspuns:

Pai stai asa, adica fiinta cu inteligenta infinita nu stia daca lumina este buna sau nu, cum asa?

| Lizzu explică (pentru HueyFreeman):

laughing nu, se pare ca nu stia.
S-a mirat si cand a facut lumina, si cand a facut apa si uscatul si s-a mai tot mirat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce a spus Iisus Hristos? EU SANT LUMINA LUMII.si tot el cuvantul prin care toate s-au facut.primul nascut,lumina din lumina, Dumnezeu adevarat, din Dum, nezeu adevarat, nascut nu facut.e greu de cupris cu mintea asa e liz? e o incalceala incat nici nu stii cum sa intalegi.nu ma mira.mai studiaza.vei pricepe si fericita vei fi.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu ma mira ca insinuezi cum ca as fi ignoranta si proasta, am observat ca e la ordinea zilei pentru tine asa ceva.
-Am studiat si studiul meu nu se sprijina pe alte "studii" din carti religioase care afirma aceleasi fapte science fiction ..ala nu e studiu.

Eu iti dau un sfat: revizuieste-ti atitudinea si cuvintele fata de membri de pe site si ei si-o vor revizui fata de tine.
E simplu.

--Daca tu poti cuprinde cu mintea ta fabuloasa faptul cum ca cineva care nu ti se arata in nici un chip iti impune sa crezi ca a creat toate obiectele si lumea fizica din cuvinte, atunci ma inchin in fata ta!

De ce nu vreti niciunul sa dati argumente concrete si sa raspundeti? sa ganditi si sa va dati si voi cu parerea cu privire la ilogica acestor evenimente din biblie?
Nici un credincios nu vine sa-si sustina cu tarie convingerile la intrebarile de acest gen.De ce?

Credeti in continuare ..va place sa fiti orbiti si inselati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai liz? cum Doamne iarta-ma ai ajuns la cocluzia aia ci ignoranta si prostia? asta ai intales tu? ca eu am o minte fabuloasa si ca te-am facut pe tine proasta si ignoranta? asa-mi trebuie daca stau la barfe cu copii.liz? pa-pa.si scuza-mi insinuarea inexistenta de altfel.era o recomandare.fiecare are cautarile lui.tu ai intrebat eu am raspuns.dovezile le cauti singur/a fiindca aici nu le puneti decat sa cautati motive si contraziceri infiderent ce dovezi vom aduce.trebuie sa intalegi omeneste, fiul lui Dumnezeu a venit el insusi, era asteptat, a marturisit, era profetit ce se va intampla si cei ca tine nu au crezut nici atunci nici acum.nu stiu mai tarziu.vom trai si vom vedea.vom muri si vom vedea.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Asa suna comentariile tale,baubau. Sfidatoare. Ai un fel de a scrie, dar lasa asta acum. Sa spunem ca nu ai intentionat. Eu nu ma contrazic cu credinciosii cu scopul de a cauta motiv de cearta. Urasc cearta.
Vreau sa intru in detalii cu tot felul de oameni pentru a afla indicii despre convingerile lor si de ce cred ei in asa ceva. Dar ei nu coopereaza.

Nu sunt copil... nu oricine se contrazice e copil aici.
Am crezut odata, acum nu mai cred orbeste. Ma obisnuiesc cu ideea ca toata treaba cu dzeu si iisus e cam cusuta cu ata alba... sunt multe indicii dar trebuie doar sa le vezi, sa vrei sa le vezi.

Si multi dintre voi nu vor nici macar sa asculte argumentele aduse impotriva. Am avut un caz si in realitate, nu doar aici, in care persoanele nici macar nu vor sa asculte si parerea altora care cred altceva..nici macar curiozitate nu exista din partea lor.

De unde stim ca era profetit iisus? asta vreau sa inteleg; doar pentru ca au spus unii si altii, niste oameni cu mult indepartati noua? mi-e imposibil...

Nu te supara pe mine, te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mare parte bibliei i-se ofera foarte multe intrepretari, unul mai extins, altul mai add literam, iar altul mai mistic esoteric, versetele din urmatorul contex i-se da o interpretare mai extinsa, iar asta ne fiind considerata o contradictie...

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Asa arata. A contradictie.
Recunoaste ca e ilogic. daca esti dzeu nu inseamna ca sfidezi logica si ca faci lumea sa intre in ceata cu versetele. Ci spui in pasaje exact cum e normal sa se intampla in realitate...

Dar care realitate ma intreb.

| contαbαndonαt a răspuns:

"Allah e mare!
Allah, Allah!", cum ar veni.

Asta-i logica teista, n-ai ce-i face.
Dupa logica lor noi sintem aia incultii si ignorantii, aia care ne punem intrebari.Nu ca n-am fi intr-adevar, o buna parte dintre noi, ignoranti (intr-o masura mai mica ori mai mare) dar cu ce tupeu sa vina unul mai prost si mai stupid la tine sa-ti zica tie ca esti ignorant? Adica: "Amice, la tine te-ai uitat in ultima perioada?!".

| Lizzu explică (pentru contαbαndonαt):

Adevarat...
Dar se pare ca omul a fost creat cu un defect imens sau uitat poate de dzeu in interiorul lui : grandoarea, mania grandorii.

| NnDWtf a răspuns:

Pai daca dumnezeu a numit lumina "Ziua" si intunericul "noapte" de ce englizii ii spun "day" si "night"? sunt satanisti sau ce?
se refera la soare si la luna, luminatorul mare e soarele pentru zi, luminatorul mic e luna pentru noapte.
Sa desparta ziua de noapte prin ei 2 inseamna ca Soarele/Luna nu se poate vedea Ziua, respectiv noaptea, si asa isi dau dobitocii seama ca e zi/noapte.

anyway, nu e nimic adevarat.

| 2handsUp a răspuns:

Dumnezeu este atotputernic si noi nu putem intelege minunile Lui!

| Lizzu explică (pentru 2handsUp):

Era vorba de LOGICA evenimentelor descrise acolo si de succesiunea lor, nu de minuni!