| chelstone a întrebat:

"14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra."
facerea 1:14-19

"3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi."
facerea 1:3-5

De unde venea lumina din versetele 3-5 daca soarele, luna si stelele au fost create abia in versetele 14-19 (ziua 3)?
Cartea asta este superba!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Da, sa stii ca cartea asta este superba! Aici ai zis un mare adevar!
Exista forme mai multe de lumina. Se stie ca lumina se propaga atit sub forma de particule - fotonii, cit si sub forma de unde. In plus, cind incerci sa descoperi ceva, si nu reusesti, si tot incerci, si te simti ca fiind in intuneric, iar cind descoperi, ai senzatia ca ai dat de lumina, ca te-ai luminat, si aceasta tot un fel de lumina e. Lumina nu vine doar de la Soare si Luna, vine si de la un bec, de la o raza laser, de la flama unui aparat de sudura. Toate astea omul le-a creat. Cu ce ar fi mai prejos Dumnezeu decit omul in a folosi o sursa de lumina, alta decit a Soarelui si Lunii? Nu stim ce fel de lumina a fost atunci. Stim ca a fost lumina si atit. De unde venea? De la Cel ce e Lumina Insasi. Isus, Dumnezeu intrupat, a spus ca El este Lumina (lumii). Cit despre denumirea acelei lumini "zi" iar a intunericului "noapte", nu poti lua literal asta, ziua si noaptea ca etalon, de 24 de ore, asa cum le stim noi, e clar ca e data de Soare si Luna: "să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii", deci ea a aparut mai tirziu. In acest caz, ziua poti f bine sa o percepi ca o perioada anumita de timp, ca o era de exemplu. Si de aceea eu nu cred in cele 6 zile ale creatiei. Dumnezeu nu a creat totul in doar 6 zile de 24 de ore. A creat in sase ere, in sase perioade de timp, descrise de Biblie. Cum au fost ele in raport cu lumina si intunericul, nu stim. Nu le stim pe toate.

38 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si a mai zis Dumnezeu "Toti idioti sa creada aceste bazaconii si parascovenii de adormit oameni mari cu minte de copii" 6:6-6 aleluia.

| Hombre a răspuns:

Bine ca ne-ai spus @Elianna altfel muream prosti ca, cartea este biblia. "Apoi, materia incandescenta s-a adunat si s-a intarit si au aparul corpurile ceresti care au inceput si ele sa se roteasca in jurul axei lor" extraordinara explicatie din partea unui expert TPU.
Paste te rog caprele pe la adolescenti ca este departe de tine subiectul.

| Hombre a răspuns:

@Wales, predicatorule, o explicatie nu se poate fara psalmi!? Ai grija sa nu pierzi biblia altfel nu mai stii sa raspunzi.

| Hombre a răspuns:

Multumesc Wales, esti un dragut am trei dintre care una editata in 1934 celelate 1970 si 1982. Observ ca ati avut alarma ca v-ati adunat tot staiful religios, Ema, @cristi202 prea sfantul @fumaretul care tuna si fulgera cu mila crestineasca de se zgaltie si cerurile, deja sunt sub pat ascuns pana trece urgia.

| Hombre a răspuns:

Cred ca unii pacilea nu suporta judecata rationala si le este frica sa nu ajunga in fata realitatii, iluzia din bazme este forte puternica pentru ei, egal hrana, altfel nu gasesc explicatia de unde atata furie crestineasca. Pe de alta parte Ema pune intrebari pentru cei de la filozofie "chipurile filozofice" sa-i atraga pe userii si dupa aceia sa le serveasca psalmi din biblie. Iata ca acesti raspandaci ai bibliei nu sunt alteceva decat misionarii care umbla cu cioara vopsita crezand ca pacilea sunt numai fraieri. Apropo raspandacii ati raportat imediat postarea userului care a publicat mesajul trimes de Ema unde se desconspira si isi da pe fata rolul ei. Cum pot sa te mai cred Ema cand umblii cu cotcarii de manipulare!? Pot sa ma insel dar cred ca esti misionar la "Martori lui Iehova".

| Hombre a răspuns:

Ema aici nu este vorba de dreptatea mea sau a ta ci de modul pervers in care actionezi, tocmai aceasta m-a facut sa gandesc ca esti "Martorul lui Iehova". Sa nu crezi ca am ceva cu vreun curent religios, mie egal toate religiile, eu nu ma gasec in nici una din ele. Pentru mine este valabil informatia cosmica ce sta la baza ordinei legilor mecanici universului, creatorul prin legile lui a tot ce cuprinde infinitul.

| Hombre a răspuns:

Ma lasi Ema, tu esti cu cel din testamentul vechi care ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui. Al meu nu are chip si forma, ci doar informatie.

| EmaS a răspuns:

Isus este Lumina Lumii! Acolo nu va mai fi nevoie nici de soare, nici de luna, ci Domnul insusi va lumina!

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
El insusi este lumina.,, Eu sunt Lumina Lumii.,,

| EmaS a răspuns:

Hombre
Iti spun cu mana pe inima ca nu sunt de la martorii lui Iehova.Si ce este rau sa avem discutii pe teme religioase? Asa cum tie iti plac alte subiecte,mie imi plac cele cu tenta crestina.Ce vezi tu rau in ceea ce fac eu? Nu invat pe nimeni sa faca lucruri imorale, dau un sfat bun daca am ocazia, incerc sa ajut oamenii din perspectiva lui Dumnezeu.Asta nu inseamna ca numai eu /numai tu ai dreptate.Nu pentru aceasta este acest site? Fiecare are dreptul la cuvant.(ce rau mai poti sa fii.)

| EmaS a răspuns:

Hombre
Pai vezi, eu tocmai despre acest Creator iti vorbesc! Stii cum spune apostolul Pavel cu iudeul ma fac iudeu, cu grecul ma fac grec ca sa ii castig pentru Dumnezeu.Asta nu inseamna ca sunt perversa.Ce repede stii sa cataloghezi tu!

| wales a răspuns:

Mă bucur că citești Biblia și descoperi întrebări dificile pentru tine și în general pentru atei. Dacă pentru tine nu are o explicație " încă " acest pasaj biblic, asta nu înseamnă că nu există o explicație.
Cum bine ai remarcat Dumnezeu a zis să fie lumină și a fost lumină " Genesa 1:3 " fără ajutorul soarelui. Ce vrea să însemne asta: Dumnezeu este omnipotent, el zice și se face:

" Căci El zice şi se face; porunceşte, şi ce porunceşte ia fiinţă." Psalm 33:9.

Să ne amintim ce a răspuns Domnul Isus:

" „Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta", a răspuns Isus." Ioan 18:36.

Ce avem până acum: O împărăție din afara acestui Univers material și puterea nemărginită a Lui Dumnezeu.
În cartea apocalipsei observăm un verset foarte interesant:

" Acolo nu va mai fi noapte. Şi nu vor mai avea trebuinţă nici de lampă, nici de LUMINA SOARELUI, pentru că Domnul Dumnezeu îi va lumina. Şi vor împărăţi în vecii vecilor." Apocalipsa 22:5.

Acest verset ne demonstrează că Dumnezeu este Lumină, iar în noul Univers care va fi, lumina va veni direct de la Dumnezeu. Acolo se va manifesta veșnicia, fără limită de timp, prezent continuu, o zi veșnică.
Acum, Lumina la care te referi tu din Genesa 1:3, este aceeași lumină din Apocalipsa 22:5, este practic o lumină dumnezeiască.

" Căci Domnul Dumnezeu este un soare şi un scut..." Psalm 84:11.

Un alt exemplu despre noul pământ și noua cetate a Lui Dumnezeu:

" Cetatea n-are trebuinţă nici de soare, nici de lună, ca s-o lumineze; căci o luminează slava lui Dumnezeu, şi făclia ei este Mielul. Porţile ei nu se vor închide ziua, fiindcă în ea nu va mai fi noapte." Apocalipsa 21:23, 25.

| wales a răspuns:

Dragă Hombre,

Dormi liniștit, am câteva biblii. Dacă stai în București și dorești, îți pot dăruii și ție una în Septembrie pe 9 când ajung în țară.

| wales a răspuns:

Dragă Hombre,

Interesant! Tu ai o comoară și o ți îngropată, în loc să te bucuri de ea!?

| danut a răspuns:

S-a mai raspuns la aceasta intrebare dar pentru noii veniti trebuie sa ne repetam. Acea lumina la care se face referire NU este o lumina solara ci una CREPUSCULARA nefiind nevoie de un astru pentru a fi generata. Ca exemplu minor o poti compara cu o aureola (boreala spre exemplu). De altfel Biblia specifica o sursa crepusculara de lumina, este vorba despre Dumnezeu. Vezi Apocalipsa 22, 5. "Acolo nu va mai fi noapte. Si nu vor mai avea trebuintã nici de lampã, nici de lumina soarelui, pentru cã Domnul Dumnezeu îi va lumina. Si vor împãrãti în vecii vecilor."

| danut a răspuns:

"ahri a răspuns: Cuvintele pe care le amintesti,majoritatea din aceasta carte nu au aceeasi semnificatie,cu semnificatia data de noi, in prezent, acestor cuvinte. Daca sunteti mai atenti soarele si luna au fost facute in ziua a 4-a,deci nu putea fi vorba de zile anterioare,aceste versete au o semnificatie profunda, spirituala, si nu materialista."
Nu mai spune, adica Dumnezeu care a creat universul trebuie neaparat sa aiba un soare ca sa poata face sa "apara" si ziua ca fenomen fizic? Adica nu a fost in stare sa faca sa apara lumina si apoi intunericul fara soare intr-un ciclu de 24 ore? Pai asta o face oricine are un bec si un ceas domnule GAGA. Numerotarea zilelor si existenta lor A FOST UN FENOMEN FIZIC si nu unul spiritual. De unde ati aparut voi mai gagalicilor care il INGRADITI pe Dumnezeu in limita gandiri voastre minuscule si limitate? Ai un Stupid de la mine pentru neputinta de a intelege ce ne-a transmis Dumnezeu in limita minti noastre neputincioase. (fara suparare dar meriti acest calificativ).

| danut a răspuns:

Draga "ahri", hai sa facem impreuna un exercitiu de "gandire". Uite in spatiu exista o planeta (sa-i spunem. terra) care nu are un soare dar ea se invarte in jurul axei sale intr-un ciclu de cca 24 ore. (punct) Dupa aia, cumva (nu conteaza cum), NOI luminam o parte din aceasta planeta, pentru exercitiu o luminam cu ceva asa ca o lumina crepusculara (sa zicem ca lumina vine de la un nor gigantic de...licurici sau. poate fotoni). Si uite asa cum pe o parte a planetei este lumina iar pe alta intuneric si tot invartinduse aceasta roca apare pe ea ciclul de ZI si NOAPTE sau intuneric si lumina. Acum planeta se invarte o data si este prima zi si apoi se invarte a doua oara si apare a doua zi etc, etc si totul fara soare. Oare cum este posibil asta, nu se poate fara soare, nu?

| ramona30 a răspuns:

Ca orice om rational cand vrei sa te distrezi, citesti din biblie si razi de unii care mai cred in astfel de basme. laughing))) bune citatele.

| Angel0 a răspuns:

Este superba deoarece a fost scrisa aproape acum 4000 de ani.Sunt convins ca nu realizezi ce înseamnă 4000 de ani, altfel nu ai debita atâtea tâmpenii.

| Necrophagist a răspuns:

Nu e vorba de lumina la care te gândeşti tu ci de cea spirituală,cea a îngerilor, cea divină, in ziua a 3-a a fost lumina pamantului

| miradoniz a răspuns:

@chelstone draga,hee hee scuze dacă ma bag în cearta voastrăhee hee dar,apropo de "te aștept în iad, sa vezi ce găleți de smoala îți torn în cap"hee hee simt nevoia sa îți spun:de fapt,nimeni nu poate ține oamenii în iad,înafara de ei înșiși! Nu ajung sa creadă ca Dumnezeu îi iubește,și îi înțelege (hee hee ) asta e tragedia lor! iar focurile,chinurile, nu au decât scopul de a îi grăbi spre mântuire, adică sa își dea seama ca ei refuza sa mai sufere.hee hee

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Si ce vrei sa-ti raspundem?!
Tu ai pus o asa-zisa intrebare in care ne aduci la cunostinta divergentele din niste paragrafe ale Bibliei...
Lumina, a dracu lumina.

| chelstone explică:

Fumaretul, te astept in iad, sa vezi ce galeti de smoala iti torn in cap, acum cand voi spuneti ca dumnezeu era lumina as putea spune ca este doar o expresie, acele versuri nu se refera la vreo lumina a lui dumnezeu, ca daca era vorba de lumina lui pe care o avea, nu trebuia sa-si creeze singur lumina, plus de asta, se refera in ambele cazuri la crearea zilelor si noptilor. Cand se spunea eu sunt lumina, calea, bla bla bal, nu se refera la lumina in sensul fizic. Dar voi suciti versetele astea cum vreti amagindu-va singuri.

| blondissima a răspuns:

In primul capitol din geneza, vei gasi multe alte contradictii asemanatoare.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Cred ca se refera la lumina initiala, de la Big Bang!
Daca chiar te intereseaza, citeste:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
Lumina initiala a fost una,iar ziua si noaptea - alta; se refera la momentul in care pamantul nou format a inceput sa aiba o miscare de rotatie in jurul axei sale,deci,pana sa fie ziua si noaptea, a fost marea explozie care a generat energie si lumina.
Aceasta este explicatia logica si aproximativ stiintifica, pe care a dat-o Erich von Däniken in cartea sa "Amintiri despre viitor".

| UniverseQuasar a răspuns:

Dar ce făcea dumnezo pe beznă înainte să i se năzărească să facă lumina aia sfântă? Şi dacă era okay şi fară lumină, why bother?

| MajorAsshole a răspuns:

Daaa, superba carte. Extraordinara. Mirifica. chelstone, esti idolul meu. Spuneam inainte ca eu cred in mine. Acum cred in tine. Si eu vroiam sa fac chestii din astea, ca banuiesc ca sunt muuuulte contraziceri si aberatii in cartea aia de doi bani, dar crede-ma ca NU imi vine sa o deschid. Daca vreau sa vomit, mananc pana nu mai pot si efectul e acelasi.

| MajorAsshole a răspuns:

Mi se pare doar mie, sau astia, "crestinii" astia, oamenii astia asa, cel putin penibili, vorbesc mult mai urat si agresiv decat noi, ateii? I mean.wtf?

| MajorAsshole a răspuns:

@fumaretul Prietene, stai usor, las-o mai moale ca se rupe ceva in tine si parca vad ca dai coltul online. Stai usor - sau crezi ca daca mori repede te intalnesti mai repede cu Dumnezăul tau, sau care-i faza? Nu ti se pare ca esti putin deplasat, fratioare, in primul rand prin simplul fapt ca te crezi mai important si mai "departe" decat alti crestini ca tine? Pai tu ESTI in aceeasi oala, prietene, toti sunteti - voi chiar nu intelegeti ca sunteti toti la fel? Chiar nu sesizati ca sunteti ca un fel de clone? Hai, trage aer adanc in piept, zi de 3 ori "Goosfraaabaaaaa" si linisteste-te, sa nu crape ceva in tine. Hai, mnezău fie cu tine! "Doamne-ajuta!" laughing rolling on the floor