| UnderPressure a întrebat:

A avut cineva premoniții, credeți în existența lor?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu am avut niciodata.
A doua parte a intrebarii e hilara, din moment ce exista mii de exemple, din care iti voi da mai jos cateva.
August Kekulé a visat structura benzenului;
Matematicianului Srinivasa, (decedat in 1920) i-au fost publicate notitele in 1988 iar cateva mii de formule din ele au fost intelese de matematicieni in 2002. Srinivasa a declarat ca formulele necunoscute i-au fost dictate in vise.
In 21 mai 1969, DeLouise a visat prabusirea unui avion in Indianopolis, si numarul 330.
In 9 septembrie 1969, la ora 3:30 PM, un DC-9 cu 89 pasageri s-a prabusit langa oras.
Tot DeLouise a a profetit la 25 noiembrie 1967 prabusirea podului Silver Bridge din Point Pleasant, West Virginia.
Trei saptamani mai tarziu, pe 16 decembrie 1967, acesta s-a prabusit.
Intr-un interviu din 23 august 1980, Alex Tanous a profetit "moartea nenaturala a unui star rock mondial in acelasi an."
In 8 decembrie 1980, a fost impuscat Lennon.
Nota bene, NU se stie cum se produc visele premonitorii si de ce doar unii oameni le au, dar ele nu au nicio legatura cu procesul numit telepatie, cu care observ ca unii de pe aici asociaza in mod eronat, premonitiile.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, am avut, de nenumărate ori. Așa că cred.

| halogen001 a răspuns:

Nu cred în vise. Un vis e legat de informațiile pe care le are omul în creier și astea nu se transmit telepatic. Dacă un elev nu știe ceva, altul nu-i poate transmite nimic și tot neștiutor rămâne. Informațiile ajung în creier prin intermediul simțurilor, iar telepatia nu e unul dintre ele.
Visul fiind legat de informațiile existente în creierul omului care știe în ce situație se află, ce-și dorește sau ce i se poate întâmpla, e normal ca unele vise să dea impresia că se realizează, dar nu se poate pune bază pe vise.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Nu se poate avea încredere în vise și ele nu înseamnă mare lucru.

| UnderPressure explică (pentru halogen001):

Premonițiile au legătură cu telepatia?

| halogen001 a răspuns (pentru UnderPressure):

S-ar putea. Eu n-am căutat mult să văd exact ce e.
Premoniția e dată în dicționar pe net ca fiind:
"Nume dat fenomenului de presimțire a unor fapte viitoare, în general fără motivare rațională."
Mai e "visul premonitoriu". Ar fi atunci 2 feluri de premoniție, în vis sau când sunt treaz.
Ca să se întâmple lucrul ăsta, cineva trebuie să îmi transmită acel "mesaj" și de aceea am făcut legătura cu telepatia. Acel cineva trebuie să cunoască viitorul. Se poate întâmpla ca cineva să cunoască viitorul la modul serios. De exemplu la un meci aranjat, un individ care are cunoștință de acel aranjament se poate spune că cunoaște viitorul și ar putea preveni pierderea de bani pe care ar putea să o aibă alt om.
Problema e că telepatia nu funcționează. Dacă funcționa, telefonul mobil era inutil. Scrisoarea era la fel inutilă. Era inutilă și vorbirea (comunicarea vocală) sau folosirea cuvintelor.
În afară de alt om care să-mi trimită mesaj nu mai e nimic. Cu spiritele și cu spiridușii sunt lămurit că nu există.
Singurul care rămâne valabil e omul însuși cu creierul lui și cu informațiile pe care le are și atunci e posibil ca omul fără să se gândească profund și clar, creierul lui să facă calculele necesare și să dea omului o anumită stare care să fie considerată premoniție, dar în general trebuie să fie doar coincidențe.
Nu are omul de unde să știe ce i se va întâmpla. Dacă ar exista ceva sau cineva care să știe dinainte tot, s-ar contrazice "liberul arbitru", pentru că omul luând o decizie liberă ar modifica ceea ce se știa dinainte. Eu nu consider liberul arbitru ca fiind real. Toate evenimentele se desfășoară după principiul cauză și efect. Orice acțiune e determinată de altă acțiune. Ca să poți prevedea exact ce se va întâmpla se pot face doar aproximări. O evaluare 100% exactă a viitorului e doar desfășurarea reală a evenimentelor pentru că doar atunci toți factorii ce influențează evenimentul sunt activați. Când unii factori nu au influență mare asupra evenimentului, atunci acei factori pot fi neglijați și se obține o aproximare bună.
Prin urmare nu cred în premoniții, ghicit, clarvăzători și așa mai departe. În același timp un "clarvăzător" poate influența cursul evenimentelor. De exemplu dacă un om vrea să facă ceva și nu e hotărât sau nu știe ce să facă, atunci clarvăzătorul spunându-i omului "viitorul", acel om fie va face acel lucru pe care dorea să-l facă, fie nu-l face, și asta pentru că ia în considerare ceea ce îi spune "clarvăzătorul". Influența poate fi bună sau rea. Asta se vede în timp.
De exemplu un om se teme să meargă la un examen și clarvăzătorul îi spune că îl va lua. Dacă se nimerește ca omul să ia examenul e ok, dacă nu asta e. Nu e rău că a încercat. Se poate întâmpla și mai rău. De exemplu un conducător poate asculta de sfatul unui clarvăzător și declanșează un război degeaba din care să aibă de pierdut chiar acel conducător și alții pe lângă el.
De asta e bine ca omul să evalueze situația reală și să fie mai precaut când primește sfaturi greșite.

| halogen001 a răspuns:

Creierul lucrează tot timpul și chiar dacă nu ne gândim toată ziua la un anumit lucru, apar idei de rezolvare pentru acel lucru. Așa se poate întâmpla să nu găsim pe loc soluția la o problemă (de orice fel), dar după un timp apare soluția. Se întâmplă asta pentru că creierul lucrează în continuare la acea problemă chiar dacă noi deja facem altceva. Seamănă cu premoniția. Creierul are datele problemei și lucrează la ea. Așa e și cu premoniția. Creierul are informațiile necesare și apare premoniția, numai că situația reală poate fi diferită de premoniție. De exemplu un om merge la un concurs de ocupare a postului și fiind bine pregătit are o premoniție că va câștiga, dar dacă acel concurs e aranjat, postul e deja luat și atunci nu mai contează nimic, nici premoniția, nici pregătirea pentru concurs, pentru că omul concurează pe zero locuri cu rezultatul clar "respins".

| halogen001 a răspuns:

În clipul ăsta se vede cât de bine funcționează premoniția, cum știe omul totul dinainte și cum reușește să rezolve perfect toate problemele :)
https://www.youtube.com/watch?v=iI3pRSqjPsc

| StrongHeart a răspuns:

Nu mai scap de ele.

| SingleForOne a răspuns:

Da si da. Sunt reale, precum si telepatia, si mai multe lucruri paranormale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am avut. Cred în existența lor.

| bettybetty a răspuns:

Da și da

| AVAAVA a răspuns:

Da, exista.
Cunosc cazuri concrete. Dar nu au treaba cu Crestinismul Ortodox.
In Creștinism se numește înainteVedere și difera.Cu premonițiile trebuie avuta mare Grija, iar Isus ne îndeamnă sa cercetam Duhurile. Recomand sa va mărturisiri premonițiile Duhovnicului, pentru a găsi o rezolvare... legat de aceste „vedenie" ar fi bine să citiți cartea părintelui Cleopa, „Despre vise și vedenii".Ar ajuta în lămurirea mai detaliata a ce e cu aceste vise tulburătoare. Mers la Duhovnic, Spovedit, Taina Sfântului Maslu, să cheme preotul să facă în casă o sfeștanie și să ceară duhovnicului să îl împărtășească mai des, după ce, în prealabil, s-a spovedit și s-a pregătit pentru aceasta. Dacă nu avem o relație cu Dumnezeu, implicit cu Biserica Lui, aceste premoniții pot fi periculoase.