| kira30 a întrebat:

A inviat Iisus Hristos?

uddha n-a spus niciodata ca el ar fi Dumnezeu. Confucius n-a declarat niciodata ca el ar fi Fiinta Suprema. Mohamed nici el n-a spus vreodata ca ar fi Dumnezeu. Niciun alt fondator de religii n-a facut vreodata aceasta afirmatie. Singurul care a facut-o a fost Iisus Hristos. Daca Iisus ar fi mintit, probabil ca ar fi fost cel mai mare mincinos din istoria omenirii. Dar, daca a spus adevarul, inseamna ca Iisus e, intr-adevar, Dumnezeu.

Chiar daca in viata Iisus a spus de mai multe ori ca El este Dumnezeu, totusi putini L-au crezut (chiar si discipolii Sai au fost foarte circumspecti). Dar, prin Inviere, Iisus a dovedit ca a avut dreptate. Iisus Hristos a fost arestat, batut, condamnat, crucificat si, in final, a murit. A fost inmormantat, iar, a treia zi, El a inviat. Invierea reprezinta dovada ca Iisus este cine a pretins ca este – Mesia, Mantuitorul umanitatii – iar sacrificiul Sau a fost pentru rascumpararea pacatelor omenirii. Daca Iisus ar fi ramas in mormant si dupa cele 3 zile, El n-ar fi fost decat o alta figura religioasa tragica care ar fi suferit moartea unui martir.

Nicio religie din lume nu a reusit sa ajunga la nivelul la care a ajuns crestinismul. Pentru ca aceasta este singura religie din lume in care fondatorul ei pur si simplu invie din mormant. Buddha a murit in chinuri, dar nu a mai inviat; la fel si Mohamed a murit fara ca sa mai invie vreodata. Dar Iisus pur si simplu a inviat din moarte. Desigur, ca au existat o multime care au incercat sa considere ca Invierea a fost un mit, dar n-au reusit prea mult. Si asta pentru ca profesorul de la Harvard, Dr. Simon Greenleaf, spunea foarte bine si recunostea faptul ca "in conformitate cu legile privind dovezile legale din curtile de judecata, exista mai multe dovezi privind istoricitatea Invierii lui Iisus decat orice alt eveniment din istorie."

Adevarat a inviat!

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca a inviat Hristos! El este viu in viata a milioane de crestini care L-au primit ca Domn si Mantuitor personal si care ar plati cu viata pentru credinta in El!

| doctorandus a răspuns:

Primii crestini nu credeau ca Isus era Dumnezeu. Mai sapa.

| danay72 a răspuns:

Dar Isus nu a afirmat niciodata ca a fost Dumnezeu, ci a spus ca e fiul sau.De fapt, Isus a fost creat de Dumnezeu.Coloseni1:15-17

| RAY a răspuns:

Nici o religie nu a impus religia lor cum a impuso crestinismul numa prin sabie timp de 2000 de ani

ati macelarit popoare din america de nord,sud,Australia, africa, asia, ati tinut sclavi sute de ani persoane nevinovate, chiar ca sunteti unicati voi crestini

| Mădă0611 a răspuns:

"Nicio religie din lume nu a reusit sa ajunga la nivelul la care a ajuns crestinismul." laughing pentru ca multi au fost obligati sa devina crestini (crestinism sau moarte in chinuri?), apoi credinta s-a transmis din generatie in generatie, mai ales ca e mai usor sa crezi decat sa iti bati capul sa stii. Si apoi, crestinismul e o credinta, bazata pe credinta ca Iisus a inviat, daca ar fi un fapt concret, n-ar fi credinta.

Crezi ca e adevarat ca a inviat.

| AvalohAlyn a răspuns:

Pana la urma aici tine de credinta fiecarui om.Eu personal CRED ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si mai ales ca a inviat.
Iisus Hristos este unic,este Calea,Adevarul si Viata si numai cine L-a cunoscut cu adevarat pe Iisus sau Il cauta mereu sau cine incearca sa aiba o relatie stransa cu El ca om-Creator poate vedea adevarul,se poate bucura de Adevar si se poate mantui prin Adevar.
Si eu cred ca religia crestina este unica,speciala si DREAPTA CREDINTA.
Dar cum am mai zis, fiecare cu credinta, parerea, viziunea lui despre viata.
Oricum, fericiti sunt cei ce au descoperit Calea.
Felicitari pentru aceasta postare.Chiar merita sa fie prezenta pe TPU.

Numai bine.Mult succes in viata!

| M25M a răspuns:

Ghici ce, sunt alte semi-zeitati, cu mult inaintea lui Hristos, care erau fii de zeitati, au murit si dupa trei zile au inviat...(ex. Krishna, Horus, Attis)
Crestinismul nu este unicat, a preluat franturi din alte religii.

| Dandanache a răspuns (pentru M25M):

Ghici ce, sursele despre invierile lui Krishna, Horus si Attis, atat de precis desfasurate si asemanatoare cu a lui Iisus, au aparut in secolul XX si secolul XXI, multe pe internet. De fapt, genul asta de trolling a preluat franturi din crestinism.

| M25M a răspuns (pentru Dandanache):

Da, pentru ca in aceste perioade(incluzand si sec. XIX) s-au facut cele mai multe descoperiri istorice, arheologice care apoi s-au facut publice. Recunosc ce-i drept ca unele asocieri sunt exagerate, insa au existat diferite religii inaintea celei crestine, iar religiile "isi imprumuta" unele caracteristici.

| Dandanache a răspuns (pentru M25M):

M-ai inteles gresit, nu vorbesc de surse descoperite in secolul XX, ci de surse inventate in secolul XX.

| WhatheWow a răspuns:

Sunt curios de ce îl numești pe Iisus "Dumnezeu" când foarte bine scrie în Biblie că ar fi fost fiul lui Dumnezeu?!
Dumnezeu a murit cumva iar Iisus îi ţine locul?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Si totusi nimeni la recunoscut pe isus ca fiind zeu. dupa sute de ani de propaganda au reusit sa fondeze crestinismul care il ridica pe isus la rang de zeu, si definesc termenul de trinitate, care mi se pare aberant.

| EmaS a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Daca nu L-au recunoscut nu inseamna ca nu este Dumnezeu. Despre El sunt mii de profetii care s-au implinit in persoana Domnului Isus inclusiv aceea ca va muri si a treia zi va invia. Si-a demonstrat divinitatea prin actiunile divine, minunile pe care Le-a facut. Isus este Dumnezeu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Sunt pe deplin de acord cu învierea lui Isus şi recunosc faptul că el a făcut acest sacrificiu spre binele nostru.
Totuşi, nu sunt de acord cu ideea potrivit căreia "Iisus a spus de mai multe ori ca El este Dumnezeu". Ai putea să prezinţi dovezi biblice care să susţină că Isus a fost în realitate Dumnezeu, Creatorul şi Suveranul Universului?
Mulţumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca a inviat sau nu, dar stiu ca in numele crestinismului au murit zeci de milioane de oameni. Adica mai multi decat pentru restul religiilor, cumulate. Sa vii in fata oamenilor si sa spui ca religia care a macelarit generatii si probabil a fost si una dintre cauzele celui de-al doilea razboi mondial (obsesia lui Hitler pentru puritate) este superioara celorlalte religii, denota o cretinitate crasa.

Intr-adevar, fericiti cei saraci cu duhul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hristos nu este Dumnezeu! De aceea!

Răspuns utilizator avertizat
| Kabuto79 a răspuns:

Cum zice ateismulstareanaturalaaomului... chiar sunteti unici. Voi sunteti niste criminali nenorociti... voi nu sunteti religie voi sunteti un grup de mafioti

| tpuforyou a răspuns (pentru Kabuto79):

Considera ca Isus a fost un extaterestru (bun) din alta dimensiune cu un nivel de cunoastere superior noua. care a facut o promisiune >> promisiunea vietii Lui este viata vesnica acum depinde de tine daca vei castiga acest lucru.

| Ihaveadream a răspuns:

Invierea lui Hristos are istoricitate, chiar daca sursele primare sunt apologetice. Sursele istoriografice de gradul doi preiau presupusa inviere si o mentioneaza. Dar adevarul istoric si istoricitatea nu sunt sinonime. Exista o problema: martorii primari. Admitand ca evanghelistii sunt apostoli si l-au vazut pe Iisus inviat (desi sunt mari semne de intrebare aici), ei sunt unicii martori care au lasat observatii scrise. Invierea lui Iisus a fost din acest punct de vedere un eveniment privat, la care au luat parte doar initiatii, doar acei initiati lasand marturii scrise.