| anonim_4396 a întrebat:

A mai observat si altcineva cat de mult se aseamana religia crestina cu sistemul comunist de guvernare? Acelasi cult al personalitatii dus la extrem.

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ramona30 a răspuns:

Seamana mult comunismul cu religia. Macar la comunistii feroce fac un cult al personalitati cuiva ce exista, in religie fac cult unei inchipuiri, d-zeu nu exista.

| harciog a răspuns:

Si totusi sistemul comunist dupa "Materialismul dialect stiintific"nu insemna cultul personalitatii.Ca-l practicau citiva dementi, e cu totul altceva.

| Filip23 a răspuns:

Se pare ca au mai observat vreo 5-6. Cu toti, cred ca o sa fiti vreo 10. Cei care merg la biserica observa doar preotul de parohie si rugaciunile care se citesc.

| trolololo a răspuns:

Sunt aproape la fel, de exemplu ambele te fac sa crezi în ceva ce nu exista, în religie zeii, iar în comunism prosperitatea, bunăstarea si altele.

| hippiemuslim a răspuns:

Comunismul nu se referă la cultul personalității, ci la punerea în COMUN a proprietăților, sau mai bine zis lipsa proprietății private în favoarea proprietății colective.
Cultul personalității este un efect al dictaturilor comuniste, teocrate, monarhiste. Există o mulțime de termeni și e nașpa să îi confunzi.
Comunismul/Capitalismul se referă modul în care funcționează societatea la nivel economic, guvernarea ține de modul în care sunt impuse legile: dictatorial (după legea unei mâini de oameni), democratic (după credințele maselor), teocratic (după credințele religioase) si multe altele.
Apoi mai există o mărime care caracterizează gradul de libertate al individului... dar te-am plictisit deja.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti un idiot daca spui asa ceva.Nu are nici o legatura una cu alta.Esti din vreo secta cumva? Numai asa imi pot explica asa o aberatie! LOL!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Egalitatea man o regasesti la ambele comunism si religie

| andrey2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok...daca vrei lasa-mi id-ul de mess si vorbim mai multe acolo(scuze pentru faptul ca te-am facut idiot dar nu sunt de acord deloc cu aceasta afirmatie)

| anonim_4396 explică (pentru andrey2012):

Pe VanCheez l-ai facut man nu pe mine, my id raymusic19

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este indentic, egalitatea intre oamenii, interzicerea gandiri libere, popa este dumnezeu nimeni nu are voie sal judece el poate ierta pacate, religia = comunism culmea multi indentificau ateismul cu comunismul cand de fapt e total invers crestinismul =comunism, ateismul = gandire libera, du-te la pocaiti si spune-le de ateism te fac drac ca nu ai voie sa spui altceva decat stiu ei exact ca in comunism

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ma.ai dreptate.religia crestina samana cu multe.si e plina de oameni.de crestini.ce chestie frate.e foarte ciudat.ciudati tare crestinii astia.cred in basme,in inchipuiri, intr-un Dumnezeu pe care nu l-au vazut niciodata, si nu-l pot demonstra.ei asta e.am observat si eu.eu sunt crestin.tu esti ateu.sau ce-oi fi tu.si asta am observat.am un spirit de observatie foarte dezvoltat.nu pot sa ti-l arat, dar il am.sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lolosaurus? acum ia talmaceste aceste versete in spirit duhovnicesc sa priceapa toti incuiatii de pe aici? ca ateu ce esti sau atee, am inteles mesajul tau literar.dar duhovnicesc nu ai explicat nimic.adica; dezvolta subiectul.

| razvani a răspuns:

E destul de corect am inteles mesajul.