| Mitch a întrebat:

A nu crede in Dumnezeu este ceva impotriva firii umane?

Răspuns Câştigător
| Rapunzell a răspuns:

Cu siguranta.

64 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bogdanux a răspuns:

Exista liberul arbitru, deci fiecare face ce considera el ca e mai bine.Si nu, nu e impotriva firii umane.

| Vladuthz a răspuns:

A nu crede in Dumnezeu nu este impotriva firii umate teoretic, practic esti pro, deoarece din moment ce ajungi sa privesti lumea asa cum este ea cu adevarat, vei avea si capacitatea mintala de a judeca si a gandi cum trebuie.

Răspuns utilizator avertizat
| DorelSudoru a răspuns:

Ce retardati sunt uni...

| ShowTim3 a răspuns:

Prostia din TPU se colecteaza pe sectiunea Religie... e ca o lupa la soare care prajeste furnica asa si sectiunea asta, iti prajeste ceierulwinkingImi place ca esti cu Dumnezeu inainte da injuri laughing

| Kosuchin a răspuns:

"A nu crede in Dumnezeu este ceva impotriva firii umane?"
Mmmmmm, nup.

| GodBlessYou a răspuns:

Nivelul de inteligenta ai acestei discutii nu depaseste gradul de gradinita, nu intervin in discutie, caci asta mi-ar jignii intelectul, doar o clasific.

Răspuns utilizator avertizat
| sorinL1 a răspuns:

Fiecare e liber sa creada in ce vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| sorinL1 a răspuns (pentru Mitch):

Ba nu este.

Răspuns utilizator avertizat
| sorinL1 a răspuns (pentru Mitch):

Of of.

Galileo Galilei sustinea ca Pamantul este sferic si se invarte in jurul Soarelui. Biserica l-a catalogat drept eretic si l-a omorat. Peste cateva sute de ani descoperim ca domnul Galilei avea dreptate. Concluzia o tragi si singur.

Este alegerea ta daca vrei sa iti urmezi viata dupa o carte cu proverbe dar nu ii omora pe altii care au o viziune mai ampla despre mediul inconjurator.

Răspuns utilizator avertizat
| sorinL1 a răspuns (pentru Mitch):

Prietene, lumea in care traim este mult mai mare decat percepi tu prin ochelarii tai din cal.

Pamantul este cum l-a descris Galilei (din exemplul dat) dar Biblia sustine ca Pamantul este plat (lol) iar pentru asta acel om nevinovat a murit. Ti se pare corect? "Asa si" e raspunsul tau? Prietene, nici nu o sa imi bat capul cu marionete indoctrinate ca tine. Esti liber sa crezi in ce vrei. Dar daca vrei sa vii la mine cu un argument solid mai documenteaza-te si nu mai veni cu ce ti-a povestit bunica-ta cand erai mic.

| Kentakeji a răspuns:

Fii atent ce ne ameninta si ridiculizeaza crestinii acestia perfecti, inteligenti si care isi iubesc aproapele:

"Daca nu crezi in d-zeu inseamna ca nu ai ce cauta pe pamant "
"Fetito sau baiatule inseamna ca ei probleme cu capuu"

Tineti-o tot asa iubitorilor de pace. Poate in curand o sa iesiti si de la gradinita cine stie. Ati vrea voi sa arda ateii aceia nebunatici odata in iad! Nu-i asa? Toata lumea stie ca ateii omoara copii si batrani din placere.

| Kentakeji a răspuns:

>Toti suntem liberi sa credem sau nu in ceva.

Problema este ca prostia voastra infecteaza majoritatea, ca un virus.

Suntem afectati de toate prostiile ce provin din religie, si asta nu e bine pentru rasa umana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kentakeji):

Prostia noastra? Cu cine crezi ca vorbesti, cu vreun fanatic religios, sau cu vreun ateu indoctrinat? Jignesti absolut inutil, fara sa ai cea mai mica idee cu cine stai de vorba. Se vede de la o posta ca esti o persoana fara minimum de cultura generala, sau cea mai mica urma de bun simt.
Cand mai faci afirmatii in public, ai face bine sa argumentezi puternic. Altfel, impresiile tale de atoatestiutor sunt doar praf in ochii nestiutorilor.

| Kentakeji a răspuns (pentru anonim_4396):

"ateu indoctrinat" Am ras vreo 3 minute si nu m-am putut opri.

10/10

"fara sa ai cea mai mica idee cu cine stai de vorba"
Vai vai, spune-mi si mie sa stiu daca trebuie sa ma plec in fata ta sau nu.

"Cand mai faci afirmatii in public, ai face bine sa argumentezi puternic. "

Auzi aici, tu ai citit macar argumentele celorlalti crestini de aici?
Nici nu stiu daca se pot numi argumente, zic doar ca tin cu satana.
Tu cu cine crezi ca stai de vorba, cu crestini intelectuali?

Am argumente puternice, daca poti sa ne dovedesti tuturor ca dumnezeu exista atunci ai dreptate. Dar pana atunci nu.

O sa gasesti rezultate intr-o secunda pe google despre evolutie, teoria big bang, logica in general si fanatici religiosi. Si alea nu sunt postate pe un blog afurisit de un copil sau pe stie-ul stirileprotv. Sunt savanti respectati in lumea stiintei si nu niste bufoni ca si popii vostri, incearca tu sa scoti o explicatie dintr-un popa, vezi cat se invarte in jurul subiectului.

Si crede-ma ca nu stiu ce insulte sa mai folosesc sa descriu prostia din oamenii astia. Am ramas fara idei acolo.

Cand un crestin o sa gandeasca logic si o sa aduca evidenta atunci o sa i-l iau in serios, dar daca gandeste rational probabil nici nu mai e crestin, ca si-a dat seama ce hotie e religia.

| Kentakeji a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca ceva, nu e de datoria mea sa dovedesc deitatea x nu exista.

Daca ei afirma asa ceva ar face bine sa aiba evidenta, si nu prostiile alea cu dumnezeu e in inima mea, totul e sa crezi sau l-am vazut pe iisus pe cer cand am fost beat.

Răspuns utilizator avertizat
| Kentakeji a răspuns (pentru Mitch):

"Daca esti ateu, du-te la mahalaua aia la voi si ganditi-va cum sa analizati un rahat de caine de pe strada.Folositi logica,rationamentul, bam, bam,"

Saracul de tine, se pare ca te doare capul daca incerci sa te candesti.

Desigur, tu esti cel care are dreptate si eu sunt un prost pentru ca gandesc logic, tu pentru ca nu ai evidenta ai dreptate mare.

Eu pur si simply sunt un ateu prost care se chinuie sa inteleaga ce inseamna dumnezeu.

"Asa ca analizeaza si zi-mi si mie ce suport logic are big bangul? Ca era tot concentrat intr-un gogoloi si a explodat si asa s-a creat universul?"

Da asa este, a fost un gogoloi si s-a facut universul, exact asa cum spui tu fiule.

Din nou, imi recunosc infrangerea, esti clar superior si inteligent.

| chelstone a răspuns (pentru Mitch):

''Daca ai crede in Dumnezeu ai intelege.''
Daca ai inlocui rahatul din capul tau cu creier ai intelege ca discernamantul nu are vreo legatura cu credintele. Ai intelege ca, credinta are un caracter subiectiv si ca aceasta nu certifica niciodata adevaruri. Intelegerea survine in urma unor rationamente logice si nu in urma credintei pe care o ai.

''dar Dumnezeu exista si te-a creat pe tine. Daca n-ar fi vrut Dumnezeu tu n-ai mai fi fost aici sa pangaresti Biserica''
Ai o ignoranta maxima ce este tangentiala cu prostia. Pana a sustine ca dumnezeu a creat pe cineva, mai intai trebuie sa dovedesti ca el exista, dar din multele tale comentarii pana acum reiese faptul ca tu nu stii ce inseamna un argument si cu atat mai putin o demonstratie. Negarea si atacul injurios te definesc, esti incapabil sa porti discutii decente, si asta pe fonul frustrarilor pe care le ai si a lipsei de argumente.

| UnZambetPentruToti a răspuns:

Da...de ce?
Pentru ca Dumnezeu te-a creat... nu altcineva!

| Adrian4123 a răspuns:

Poi nu poti fi uman daca esti mort, daca nu crezi in El esti mort.

Răspuns utilizator avertizat
| lazarsergiu a răspuns:

Da.Clar.El te-a creat.Si daca nu crezi si El exista? Dar cat de bine ar fi sa crezi in El si sa si existe.

| onelove12 a răspuns:

Daca nu crezi in d-zeu inseamna ca nu ai ce cauta pe pamant. hello d-zeu te-a creat chiar daca u nu crezi

Răspuns utilizator avertizat
| onelove12 a răspuns (pentru Mitch):

Nu mai bate-am un app despre cei care nu cred no lua personal

| anonim_4396 a răspuns (pentru onelove12):

Deci pe tine te-a creeat dumnezeu, nu parintii tai?

| chelstone a răspuns (pentru Mitch):

''Ai idee macar in cate feluri ii injur pe atei?''
Sa inteleg ca insultele la adresa ateilor fac parte din fisa postului de crestin?!

''A nu crede in Dumnezeu este ceva impotriva firii umane?''
Nu, ce a fi musulman sau a apartine oricarei alte orientari religioase e impotriva firii umane?!

''Asa este, dar a crede in altceva decat in Dumnezeu este o greseala''
A pune credinta mai presus de ratiune este cea mai mare prostie.

Tu ai cel mai scazut nivel intelectual dintre toti cei care posteaza la categoria religie.

| Rapplex a răspuns (pentru onelove12):

Hello, tu chiar esti pe Pamant?

| Kosuchin a răspuns (pentru chelstone):

Lol mah tongue. El si alti useri nu fac decat sa ripostoze.La drept vorbind, de mai multe ori au fost jigniti crestinii pe siteul asta whistling.
E un meci cu doua echipe \dancing.

| Rapplex a răspuns (pentru Mitch):

"Ai idee macar in cate feluri ii injur pe atei?" ai dat singur dovada de ce ateii sunt cu 10 nivele peste inteligenta crestinilor.Nu aveti cu ce dovezi sa contraziceti si injurati continuu.Patetica educatie, frumos v-a educat mersu la biserica duminica.

| chelstone a răspuns (pentru Kosuchin):

''El si alti useri nu fac decat sa ripostoze.La drept vorbind, de mai multe ori au fost jigniti crestinii pe siteul asta''
Pana una alta, el este cel care jigneste, si o face frecvent in toate postarile sale, daca treburi personale de rezolvat cu cineva poate sa o faca oricand, nu-i nevoie sa injure o clasa intreaga de oameni, dar mesajele sale intotdeauna tradeaza prostia, ignoranta si faptul ca face parte din categoria nevertebratelor.

| chelstone a răspuns (pentru Kosuchin):

''El si alti useri nu fac decat sa ripostoze.La drept vorbind, de mai multe ori au fost jigniti crestinii pe siteul asta''
Pana una alta, el este cel care jigneste, si o face frecvent in toate postarile sale, daca treburi personale de rezolvat cu cineva poate sa o faca oricand, nu-i nevoie sa injure o clasa intreaga de oameni, dar mesajele sale intotdeauna tradeaza prostia, ignoranta si faptul ca face parte din categoria nevertebratelor.
Iar astfel de texte: "Ai idee macar in cate feluri ii injur pe atei?", nu suna a riposta, ci a atac. El injura ateii din principiu, pentru ca asa considera el ca e bine, sau mai bine spus pentru ca nu-l duce capul sa poarte o discutie pe baza unui rationament logic. Un astfel de mesaj nu se poate numi riposta, ci reprezinta un atac.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru Mitch):

Nu esti prost pentru ca nu esti ateu, doar ca acesta este cuvantul care defineste cel mai bine actiunile tale de pe TPU, in speta atitudinea ta fata de atei si in general fata de cei care au o alta parere decat a ta.

| realmadridfan a răspuns (pentru onelove12):

Eu cred 50 % in Dumnezeu
Intreadevar daca El ne a creat am o intrebare pentru El dc omu cinstit moare pe strada, si de dc un bosorog care a furat toata viata traieste bine mers? Va-to gandit oare la asta, dacu nu ganditi-va

| onelove12 a răspuns (pentru Rapplex):

Da spre deosebire de tine draga

| onelove12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai d-zeu ne-a creat dar parinti nea nascut

| Rapplex a răspuns (pentru onelove12):

Ok.Nici nu are rost sa iau liftul sa cobor la parter, dar tu ai putea sa alegi varianta scarilor sa urci, depui mai mult efort, dar merita.winking

| lazarsergiu a răspuns (pentru onelove12):

Invata mai intai sa scrii si apoi sa vorbesti!

| onelove12 a răspuns:

Haha zise unul dintre ei

| onelove12 a răspuns:

Da sa zicem ca fug de manualul de romana doar la teme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu scrii de dumnezeu? daca ma tot jignesti daca ar exista dumnezeu tear astepta iadul tu crezi in diavolu tio spun direct o persoana crestina nu poate fi asa satanica ca tine tu esti un anti cristus/ 666/ fiara rosie/ diavolu / iuda / un drac ipocrit care se da crestin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A crede in ce scrii tu este impotriva firii imane / esti plin de prostie

| PyScHoTeLRoOz a răspuns:

Fetito sau baiatule inseamna ca ei probleme cu capuustraight face Dumnezeu te a creatstraight face dupa chipul si asemanarea lui omule se vede ca esti venit dupa alta planeta doamnee ce oamenii tacaniti

| Vladuthz a răspuns (pentru PyScHoTeLRoOz):

Oare? oare noi suntem tacanitii aici laughing?

| Polaris a răspuns (pentru PyScHoTeLRoOz):

Replici mai inteligente de-atât n-ai?

| JoMo a răspuns:

Pai depinde din punc de vedere religios este, dar legea nu te obliga sa ai o anumita credinta.
Eu cred ca este impotriva firii umane

| AnaBonteanu a răspuns:

Trebuie sa crezi in Dumnezeu! Dumnezeu a creat universul.
Daca nu crezi in dumnezeu in cine crezi in dracu?

| Kentakeji a răspuns (pentru AnaBonteanu):

Tu ignoranto, in biblie scrie ca satan (dracu) exista, asa ca daca tot esti religioasa fa efortul sa citesti cateva fragmente din porcaria aceea numita biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaBonteanu):

Da sigur daca nu crezi in mos craciun crezi in iepuras ca asa spui tu

Răspuns utilizator avertizat
| Kentakeji a răspuns (pentru Mitch):

Nu a inventat nimeni ateismul bai tarane. Daca negi existenta deitatilor atunci esti ateu, intelegi?

Poti sa injuri cat vrei, atat timp cat nu ai evidenta, sunt doar vorbe in vant.

Si ia te uite la tine, tu poti sa spui ca eu sunt prost pentru ca sunt ateu dar eu nu pot sa zic de tine ca esti prost datorita faptului ca esti crestin.

Si mai poti spune si ca biblia nu este o porcarie cat vrei, dar asta nu inseamna ca e adevarat:
Adu-mi evidenta ca personajele si asa zisele minuni din biblie au existat si mai vorbim noi.

Ce ignorant poti fii.

Răspuns utilizator avertizat
| Kentakeji a răspuns (pentru Mitch):

"Pentru ca asa s-a intamplat. Daca nu s-ar fi intamplat nu s-ar fi pastrat de atat timp originale si nemodificate. "

Taci ma ca habar nu ai ce vorbesti, nu s-a modificat biblia? nu sunt moastele falsificate? zau asa

Mergi in biserica si lasa-ma cu aiurelile tale.

| chelstone a răspuns (pentru Mitch):

''Pentru ca asa s-a intamplat. Daca nu s-ar fi intamplat nu s-ar fi pastrat de atat timp originale si nemodificate.''
Despre toate ''cartile sfinte'' se spune ca au aceste caracteristici pe care le prezinti tu. Si coranul a rezistat in timp, si religiile asiaticilor. Rezistenta in timp nu certifica adevarul celor sustinute de unii, si traditiile rezista in timp, in fiecare neam exista traditii legate de religie care rezista in timp, dar aceste nu se pot numi argumente.

| Karnivor a răspuns:

Mda, chiar nu vad rostul acestei discutii, in orice caz vad ca ateii sunt mai pasnici decat, subliniez, unii crestini; dar oricum puterea religiei a scazut considerabil si in paralel, si cea a bisericii.Dar daca am presupune ca exista d-zeu, toata lumea, inclusiv eu care sunt satanist (si rog pe cei care nu stiu ce inseamna "satanism" sa se intereseze inainte sa deschida gura), voi ajunge in rai, pentru ca d-zeu fiind atat de puternic pe cat se spune, va avea puterea de a ma ierta, asa ca, stati fara stres si ganditi-va la voi mai intai.winking