| Da66099001 a întrebat:

Bună ziua tuturor, e o fată de care sunt înnebunit la propriu, o cunosc de un an și jumătate, eu nu sunt într-o relație cu ea, dar de chemat mă cheamă să dormim împreună dar nu facem nimic intim…. doar când am cunoscut-o s-a întâmplat sa ne culcăm împreună, ea are 29 de ani și eu 26….
Îmi dă semnale mixte: acum mă vrea, acum îmi spune ca nu vrea sa mă vadă și așa mai departe…
Și asta de un an jumate.
Partea interesantă ca eu am aflat acum 2 zile de la o persoană care o cunoaște bine și mi-a confirmat ca ea este alta religie, (martorii lui iehova)
Deci ce înseamnă asta?
Eu sunt ortodox.
Ea are comportament foarte ciudat, eu dacă îi scriu să ne vedem, nu vrea, în schimb dacă ea îmi scrie, știu ca vrea să ne întâlnim….
Și vă spun ca mi-a confirmat faza cu religia pentru ca într-o seară mai de mult, într-o joi seara pe la 18 îmi dă ea mesaj și spune asa:
"Hai să vezi cum e la mine la biserică"
Nu am văzut cruci și icoane, doar am intrat într-o clădire unde erau niște oameni care vorbeau în microfon și la un moment dat ne-a pus să dăm mâna unii cu alții între noi…
Vă rog spuneți-mi ce să fac pentru ca nu pot să nu mă gândesc la ea 24/24
Parcă sunt obsedat ????

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un an jumate e cam mult. E o bucată de viață.

| gagicifoamefg a răspuns (pentru sadrian46):

Daca ai impulsuri gen sa inghiti ceva anume, dar o faci la teama si apare instinctul de supravietuire dar poti sa tii in gura gen un os de cotoi si sa scape pe gat fara sa vrei, psihiatru iti putea recomanda internare? adica daca ai fi pericol pentru tine in cazul asta.

| anonimg a răspuns:

Dacă nu ai intenția de a te căsători cu ea, atunci nu-i pierde timpul și viața. Ba încă o vor exclude și din biserică și nimeni nu va mai putea vorbi cu ea. O vor privi ca pe o străină.
De aceea îți zic: dacă îi vrei binele, atunci ori te căsătorești cu ea, ori îi dai pace. Știu că ortodocșii nu au principii, nici reguli și nici conștiința nu-i mustră dacă se culcă cu cineva sau își trăiesc viața oricum ar fi. Ba încă știu și că nici nu-i interesează de principiile altora. Dar dacă ți câtuși de puțin la ea, fă în așa fel încât să nu-i faci rău. Gândește-te la consecințele ei dacă în dreptul tău crezi că nu ar exista. (Dar vor exista chiar dacă nu le vezi).
Și dacă faci ca un om să renunțe la Dumnezeu, adică să-și calce principiile și conștiința, păi să nu te aștepți că nu va face și cu tine același lucru. Îl va face negreșit.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Ea probabil asteapta sa te hotaresti sa ingrosi odata randurile in-sectei din care face ea parte, "fara cruci si fara icoane", adica fara nimic crestinesc in ea. Iar faptul ca traiesti necununat cu ea nu te face ortodox, asa cum te declari!

| Scotianca a răspuns:

Probabil nu are o parere prea buna despre religia ta si nu o condamn. Ortodoxia practica idolatria, un lucru care este interzis in Biblie de catre Dumnezeu. Parerea mea este sa stai de vorba cu ea si sa-i spui ce simti pentru ea si sa vezi daca este reciproc.

| Da66099001 explică (pentru Scotianca):

Eu sunt crestin ortodox…
Si ea dupq cum am spus, știe ce simt pentru ea, îmi știe toate intentiile….dar se comporta foarte ciudat, ne vedem doar cand vrea ea, ma cheam a sa dorm cu ea dowr cand vrea ea…si intim nu se intampla nimic dar totodata o vad cum ma priveste di cum ma tine in brate….
Chiar nu stiu ce sa mai fac si sunt prins in asta de un an jumatate dar nu am ținut legatura atqt pentru ca ma tot bloca și debloca…. legat ceed ca am vorbit vreo 6 luni.
Ce să mă fac?

| Cristinel7266 a răspuns (pentru Da66099001):

Salut Prin aceeasi situatie am trecut si eu.In religia ei este interzis a face sex pana se casatoreste, nici sa va sarutati nu aveti voie Noi ne-am casatorit dupa 3 luni si rezistam de 22 de ani Este foarte greu la inceput eu fiind ateu si ea " martora a lui Iehova " O sa incerce de la inceput sa te aduca in randul lor dar depinde numai de tine O sa fie influentata de "fratii si surorile " ei sa nu se incurce cu cineva din afara religie lor Sunt oameni cumsecade si corecti.Nu serbeaza zile de nasteri, revelioane, zile de nume etc Daca o iubesti trebuie sa accepti religia ei si sa fii pregatit pentru provocari

| Scotianca a răspuns (pentru Da66099001):

Ei sunt instruti sa converteasca oameni la religia lor poate asta este si intentia ei. Poate ea te place dar doreste intai sa te converteasca la religia ei.
Martorii lui Iehova sunt complet dedicati zeului lor si traiesc cu frica ca in orice zi poate veni sfarsitul lumii. Misiunea lor este sa ''salveze'' oamenii care nu sunt mantuiti deoarece daca acestia mor, raman doar in memoria lui Iehova sau ceav de genu. Daca nu reusesc sa salveze suflete, sus vor da socoteala zeului lor. Unii dintre ei renunta chiar si la scoala si la orice alt lucru ca sa fie complet dedicati lui Iehova.
Daca doresti sa te convertesti la acest cult, te-as ruga sa arunci o privire pe aici mai intai iar dupa sa iei o decizie:
https://www.youtube.com/watch?v=6X-5RKOM-6w&ab_channel=FaraCompromis

| Da66099001 explică (pentru Cristinel7266):

Am întreținut relații intime cu ea și ne am și sărutat dar asta doar la început acum un an și ceva

| Anonim240 a răspuns (pentru Da66099001):

Nu o lasa sa te pacaleasca, nu te converti, las-o, gasesti tu alta