| Luisan_Lincan_1996 a întrebat:

A probati acest film din punct de vedere crestinesc

http://www.youtube.com/watch?v=TDR-C7DtW6s

Si dc?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Cartea Apocalipsei e mai greu de digerat pentru anumite persoane, mai ales de cei care resping întreaga Biblie. Aşadar, răspunsurile vor fi date în limita cunoaşterii şi ideologiei fiecăruia.

| Luisan_Lincan_1996 explică (pentru wales):

TU ai citit vrodata Revelatia lui Ioan "Apocalipsa" sami spui daca ai anteles ceva daca ai citit-o ai dreptate nu multi oameni antelege bibliawinking

| wales a răspuns (pentru Luisan_Lincan_1996):

Înainte de-aţi răspunde, trebuie mai întâi să te întreb dacă: Tu ai înţeles ceva din ce am scris eu? După cum te miri, înţeleg că te scarpini şi acum cu degetele-n cap!

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este un film!
Cu ce soluții reale vine? Cu nici una!

| RAY a răspuns (pentru MMihai):

Ba vine trebuie sa cumparam cartiile predicatoriilor sa mergem in rai

| MMihai a răspuns (pentru RAY):

După 24 de a ani de ateism feroce și după alți 10 de semi-ateism, si după alți n ani în care nu am fost creștin și după ce m-am re întors parțial, la ateism, pot să cumpăr și 10 vagoane de cărți creștine, că tot nu voi crede în minciunile creștine și deci nu voi ajunge nici o dată în raiul creștin.

| RAY a răspuns (pentru MMihai):

Te inteleg,nu e vorba sa te intorci la ateism,ateismul are mai multe forme,ateismul nu este o dogma, doctrina, religie, credinta, nu impune ideii, a fi ateu inseamna sa fi deschis la minte

| wales a răspuns (pentru RAY):

Dragă ray, de unde le scoţi? `` a fi ateu înseamna sa fi deschis la minte ``, deja, tu inventezi o nouă religie `` Ateul deschis la minte ``. De parcă marii oameni de ştiinţă creştini, mă refer la promotorii ştiinţei moderne, au fost închişi la minte sau înguşti. Logica ta e ilogică, nu reprezintă realitatea şi-n consecinţă se elimină din start.

Oamenii se cred înţelepţi şi cred că pot să-şi explice singuri existenţa eliminându-l astfel pe Dumnezeu din vieţile lor, dar ei omit un amănunt important! Nicio entitate fizică nu îşi poate explica propria existenţă.

Nu uita! Orice filozofie referitoare la viaţă, are o formă de religie. Ateismul tocmai s-a născut în urma teismului. Prima dată trebuie să fi fost teismul ca mai apoi să se fi născut ateismul. Tu vrei să combaţi teismul, dar nu te gândeşti că tocmai el este baza crezului ateist. Logic, dacă elimini existenţa teismului din viaţa ta, ateismul dispare de la sine. Acum înţelegi iraţionalul din gândirea ta? Ar fi ilogic să lupţi împotriva la ceva ce tocmai ai afirmat că nu există?! Însă, ideologia ta este clădită tocmai pe ceea ce consideri tu c-ar fi inexistent. Şi tu vorbeşti de raţiune?!

| Purec a răspuns:

Omule uite care e chestia. Din dorinta de a cunoaste m-am uitat la tot filmul. Sa zicem ca ar fi ok. Dar totusi nu ti se pare cam crud si urat din partea lui Dumnezeu sa ii tot invie pe cei "nelegiuti" doar ca sa ii arda apoi? Chiar in filmul prezentat de tine. In momentul in care Dumnezeu vine cu acea cetate, ii invie pe toti si desii acestia se roaga lui porneste o furtuna din cer si ii arde. Nu stiu cum e pentru tine, dar pentru mine asta este un comportament total deviant si crud. Dumnezeu nu este bun daca face asa ceva.

| Luisan_Lincan_1996 explică (pentru Purec):

Documentarul este doar o idee. Dumnezeu renvie pe toti si pe cei buni si pe cei rai si nu va lua pe nimeni an cer sa stii lucrul asta cetatea aia va fi noul guvern drept si Dumnezeu nu e crud daca te-ai uitat la filmu CU Isus cand la rastignit ereau doi criminali langa el si unu dintre iei sia cerut scuze pentru toate pacatele care le-a facut si Isus a zis 'Adevarat ati spun ca tu vei veni cu mine
Vezi ai vazut satana ia anselat din nou an potriva lui Dumnezeu ca daca ei asi dadeau seama la timp ereau salvati Dar documentaru e doar o idee

| reihiuke a răspuns (pentru Luisan_Lincan_1996):

Poti sa bagi mana in foc si sa zici 100% ca stii ca Dumnezeu reinvie oamenii?

| Zen_Fum-x_1995 a răspuns (pentru reihiuke):

Da

| reihiuke a răspuns (pentru Zen_Fum-x_1995):

Daca zici da, mintibig grin Si Dumnezeu nu invie mincinosi. Minciuna e de 2 feluri: cu intentie, sau fara intentie. Cand afirmi ca stii ceva fara sa verifici, se numeste ca minti. Deoarece, te minti singur pe tinehappy Oamenii nu stiu nimic nici despre ei, nici despre altceva dar au teorii despre orice. Toate teoriile astea, daca sunt sustinute si nu pot fi verificate, sunt minciuni. Nu teoria in sine e minciuna si atitudinea ta fata de acel lucru, cand zici ca-l cunosti si tu de fapt doar crezi, nu stii nimic.

| RAY a răspuns:

In timp ce voi va pregatitii de apocalipsa eu ma uit la ceva mai serios filmul alba ca zapada, si documentarul tau e mai plictisitor decat alba ca zapada sti?
in concluzie 5 mld de pers = iad
2 mld de crestinii = rai e asa simplu

dar personajele principale evoluează şi au o mulţime de caracteristici noi. Regina cea Rea o ţine prizonieră pe Albă ca Zăpada vreme de 11 ani, timp în care fata îşi pierde toată inocenţa şi vrea să se descurce singură în viaţă. Când reuşeşte să evadeze, pe urmele prinţesei e pus Vânătorul, un bărbat acrit, dar foarte destoinic. El şi-a pierdut nevasta, speranţa şi încrederea, dar, în schimb, a devenit un foarte bun luptător, care se descurcă în sălbăticie ca nimeni altul. El e un soi de vânător de recompense mai degrabă, pe care Regina cea Rea îl trimite să o prindă şi să o omoare pe Albă ca Zăpada. Prinţesa nu e însă vreo neajutorată şi, prin felul ei de a fi, reuşeşte să-l convingă pe Vânător să-i devină mentor şi să o transforme în războinic, iar împreună să o detroneze pe Regina Rea.

| Wøodenpints a răspuns:

Ce panaramă.