| p5ych0 a întrebat:

A vazut recent o stire, era vorba despre o femeie plecata la munca in Italia, acolo era abuzata de sef, pusa sa se prostitueze etc. etc... Femeia era credincioasa, mergea la biserica, se ruga etc. Daca acolo sus exista un dumnezeu bun care are grija de noi toti de ce ar permite una ca asta? De ce un "tata" isi lasa "copii" sa sufere? Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Ok, deci ai vazut ca exista raul pe lume si ai ajuns la concluzia ca nu exista Dumnezeu.
problema e ca daca nu exista Dumnezeu si nici binele cum iti dai seama ce este rau?

| danay72 a răspuns:

Azi lumea nu e condusa de Dumnezeu, ci de Satan, asa cum se arata in 1Ioan5:19.De aceea e atat de multa suferinta si nedreptate.Dar, in curand Dumnezeu va trece la actiune.

| RAY a răspuns:

Baza religiei crestine este suferinta ceea ce na aminteste de vremurile cand erau insultati /omorati de romani, daca spui de ce sufera un crestin va spune pentru ca isi duce crucea etc gandeste-te la copii orbi din nastere, handicapati, morti etc daca dumnezeu ar fi bun de ce lasa raul in lume? liberul arbitru? ai un copil asta va aluneca intro apa fierbinte la 100c dupa ce aluneca in ea stai si te uiti la el vine politia spui pai o avut liberul arbitru, ce dumnezeu e ala daca ne lasa in voia sorti, dar omul crede din interes si atat, cui i pasa de aproapele lui? doar de craciun /paste cata ipocrizie

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca acel "tata" nu exista sau este unul denaturat.

| Greenthrone75 a răspuns:

Toate la timpul lor!
Sa vezi in ani ca acel om va suferi inzecit fata de cat sufera acea femeie acum.
Dumnezeu are totul calculat,sa citesti pildele sa vezi ca vei gasi una de genu.
Si cand va muri va duce cu el si pacatele nu banii care ii i-a dupa aceea femeie.
Pardon, nu e pilda, e o poveste cand o gasesc ti-o spun! E foarete interesanta, sa o intrebi pe profa e religie daca o stie, e vorba despre in calugar care nu stia de ce Dumnezeu le da celor saraci ghinion si celor bogati noroc dar nu o mai situ atat de bine!

| CorinaAndreea2000 a răspuns:

Pai toate vin la timpul lor. Poate acea femeie isi ispaseste pacatele prin aceasta 'pedeapsa'.