| anonim_4396 a întrebat:

A venit Cristos doar pentru evrei?

6 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Isus a fost doar un sectant schizofrenic. Deaia l-au si atarnat evreii pe un par.
Ca de toate astea s-au folosit altii ulterior pentru a crea ciuma numita crestinism e alta poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

.crecăda

| Andre1977 a răspuns:

A venit?
Eu cred ca evreii au dreptate sa afirme ca Iisus a fost un impostor.

| anonim_4396 explică (pentru Andre1977):

Matei 8:5-13:"Pe când intra în Capernaum, s-a apropiat de El un sutaş, rugându-L, si zicând: Doamne, sluga mea zace în casă, slăbănog, chinuindu-se cumplit. Şi i-a zis Iisus: Venind, îl voi vindeca. Dar sutaşul, răspunzând, I-a zis: Doamne, nu sunt vrednic să intri sub acoperişul meu, ci numai zi cu cuvântul şi se va vindeca sluga mea. Că şi eu sunt om sub stăpânirea altora şi am sub mine ostaşi şi-i spun acestuia: Du-te, şi se duce; şi celuilalt: Vino, şi vine; şi slugii mele: Fă aceasta, şi face. Auzind, Iisus S-a minunat şi a zis celor ce veneau după El: Adevărat grăiesc vouă: la nimeni, în Israel, n-am găsit atâta credinţă. Şi zic vouă că mulţi de la răsărit şi de la apus vor veni şi vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac şi cu Iacov în împărăţia cerurilor. Iar fiii împărăţiei vor fi aruncaţi în întunericul cel mai din afară; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor. Şi a zis Iisus sutaşului: Du-te, fie ţie după cum ai crezut. Şi s-a însănătoşit sluga lui în ceasul acela."

Matei 15:21-28:"Şi ieşind de acolo, a plecat Iisus în părţile Tirului şi ale Sidonului. Şi iată o femeie cananeiancă, din acele ţinuturi, ieşind striga, zicând: Miluieşte-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon. El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; şi apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozeşte-o, că strigă în urma noastră. Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor şi s-o arunci câinilor. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar şi câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor. Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credinţa ta; fie ţie după cum voieşti. Şi s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela."

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca o completare la ce ai zis, chiar Iisus spune:
`` Duceti-va si faceti ucenici din TOATE NEAMURILE, botezandu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.`` Mat. 28:19

In fagaduinta data lui Avraam, in Geneza 12:3 Dumnezeu spune `` si TOATE FAMILIILE PAMANTULUI vor fi binecuvantate in tine.`` referindu-se ca din neamul lui se va naste Mantuitorul omenirii, deci clar ca Iisus nu a venit doar pentru evrei, si Noul si Vechiul Testament confirma asta.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

"Ca o completare la ce ai zis, chiar Iisus spune:
`` Duceti-va si faceti ucenici din TOATE NEAMURILE, botezandu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.`` Mat. 28:19

In fagaduinta data lui Avraam, in Geneza 12:3 Dumnezeu spune `` si TOATE FAMILIILE PAMANTULUI vor fi binecuvantate in tine.`` referindu-se ca din neamul lui se va naste Mantuitorul omenirii, deci clar ca Iisus nu a venit doar pentru evrei, si Noul si Vechiul Testament confirma asta." - bine ai zis. happy