| RAY a întrebat:

Acum 6 ore | Steregoi explică (pentru Avaricum):
Pai majoritatea lumii e atee desi oficial sau de forma apartin unei religii. Si ce se vad? Efectele ateismului: amoralitate, razboaie, minciuna si alte rele.

care majoritate a lumi este atee? 99% din populatia romaniei este crestina iar majoritatea populatiei lumi crede intr-un creator undeva la 85%, cate razboaie sau facut in numele ateismului? ca sunt curios sa aflu

http://www.adherents.com/Religions_By_Adherents.html
https://ro.wikipedia.org/wiki/Religia_%C3%AEn_Rom%C3%A2n ia

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Deci dupa tine razboaiele incepute de catre crestini, intr-o vreme in care crestinismul era precum o dictatura teocratica(inchizitia spre exemplu), cum ar fi razboaiele intre catolici si ortodocsi..aceastea nu au fost razboaie pornite de crestini "adevarati"?

"Ah,pai ce sa vezi, ca asa sunt ortodocsii si catolicii astia., nu respecta biblia si cuvantul lui dumnezeu care indeamna la pace", spune sectantul.

Nu-i nimic, pentru ca amintim si de razboiul de 30 de ani care a omorat 30% din populatia Germaniei, fiind inceput de un conflict intre protestanti si catolici.
Nici astia nu sunt crestini?

Mergem mai departe.
Ah, ce sa vezi, nu mai este nicio confesiune crestina de analizat.

deci nimeni nu este crestin, totul este o iluzie.

15 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pana in anul 1700 toti oamenii erau religiosi, in Europa toti erau crestini. Si ce vedem? Razboaie, crime de razboi la ordinea zilei, arderea asa-ziselor vrajitoare, de fapt femei denuntate de dusmani personali, nedreptate si inegalitate extreme. Poate nu erau crestini sinceri totusi? Inca nu aparuse ateismul, asa ca oamenii nu aveau indoieli. Asa ca, daca lumea e mai buna acum, se poate pune pe seama ateismului, caci variabila prezenta acum si absenta atunci este ateismul. Nu ca as fi ateu, dar asta e ce arata faptele.

| SG1995 a răspuns:

Daca se refera la laicism ii dau dreptate, multe multa nu prea mai e religioasa, religia fiind doar un accesoriu social.

| RAY explică (pentru SG1995):

Daca,dar nu sa referat

| mentholinks a răspuns:

Romania este crestina si nu a pornit niciun razboi. Daca toate tarile erau ca Romania nu pornea nimeni niciun razboi. Hitler era ateu si a pornit cel mai mare razboi din istorie.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Da-mi o dovada cum ca hitler era ateu, hitler era catolic si nu a facut razboi in numele ateismului, Romania nu a facut razboi dar nici nu putem vorbi de moralitate, Romania ti a omorat presedintele de craciun

| RAY explică (pentru mentholinks):

Romania a participat si in primul razboi si in al dolea razboi, Elveţia este o tara neutra, https://ro.wikipedia.org/......oi_Mondial
tariile nordice au fost neutre

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Eu ma refeream la pornit razboaie, nu luptat in ele. Un adevarat sef de stat crestin nu va porni niciodata un razboi in orice nume ar fi.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Serios? http://www.descopera.ro/......e-religiei
isi repet faptul ca hitler era catolic desi era crestin, dar nu e vorba de asta, eu nu judec crestini, acolo sus e o afirmatie cum ca atei sunt raul pe pamant si ca majoritatea sunt atei, vreau sa vad si eu dovada

https://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_Church_and_Nazi_Germany
https://www.historia.ro/......si-vatican

| mentholinks a răspuns (pentru Teffan):

E posibil sa nu fie nimeni crestin autentic. Un crestin adevarat care ar respecta ce a spus Isus nu ar porni razboaie fiindca si-ar iubi dusmanul asa cum porunceste Isus.

| Teffan a răspuns (pentru mentholinks):

Deci dupa tine razboaiele incepute de catre crestini, intr-o vreme in care crestinismul era precum o dictatura teocratica(inchizitia spre exemplu), cum ar fi razboaiele intre catolici si ortodocsi..aceastea nu au fost razboaie pornite de crestini "adevarati"?

"Ah,pai ce sa vezi, ca asa sunt ortodocsii si catolicii astia., nu respecta biblia si cuvantul lui dumnezeu care indeamna la pace", spune sectantul.

Nu-i nimic, pentru ca amintim si de razboiul de 30 de ani care a omorat 30% din populatia Germaniei, fiind inceput de un conflict intre protestanti si catolici.
Nici astia nu sunt crestini?

Mergem mai departe.
Ah, ce sa vezi, nu mai este nicio confesiune crestina de analizat.

deci nimeni nu este crestin, totul este o iluzie.

| AC4S4 a răspuns:

"desi oficial sau de forma apartin unei religii."
Poate ca n-or fi atei. Dar religiosi foarte putini sunt. Isi fac cruce asa din obisnuinta, dar pentru ei Dumnezeu este o forta, Biblia nu este Sfanta, Isus nu a inviat din morti. Asta nu inseamna a fi crestin. Ci poate un teist nereligios. Nici ateu, nici religios.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Asta nu dovedeste nimic, dovada e acel recesamant, clar persoane atee nu sunt, dar nu asta am vrut sa spun ca crestini sunt rai si vreau dovada cum ca atei sunt raul pe lumea asta

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cred ca sunt de doua ori mai multi crestini DOAR cu numele decat atei.

| RAY explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Atat timp cat cred intr-un creator nu sunt atei, nu are importanta daca au religie sau nu

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru RAY):

N-ai citit bine ce am zis? Doar cu numele, adica se numesc crestini dar nu cred intr-un creator. Se numesc crestini doar pentru ca asa erau si parintii sau rudele lor.

| RAY explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

De unde stii ca nu cred intr-un creator? poti dovedi asta? de deism, panteism, non religios nu ai auzit?