| anonim_4396 a întrebat:

Acum cine nu mai crede in isus?
http://www.youtube.com/watch?v=HLSIHYbedII

45 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Chiar am râs la asta.hee hee)

| RAY a răspuns:

In primul rand ar fi bine ca voi sa credeti in isus ca doar sunteti crestini, ciiudat eu nu vad nici un crestin care sa urmeze invataturile lui

| OnuOnulică a răspuns:

Intodeuna o sa cred.

| sublime89 a răspuns:

In isus poti sa crezi c-a existat, dar asta nu inseamna ca trebuie sa crezi si povestile de adormit copii care se spun despre el. Singura lui "putere" mai iesita din comun a fost ca a putut convinge unii oameni care l-au urmat si i-au dus ideile mai departe. Atat.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru sublime89):

Daca ii afirmi existenta din trecut, afirmi ce spune Biblia, deci nu poti afirma doar o parte din Biblie, ori minte, ori nu. Nu e o parte mai adevarata si alta mai putin adevarata, asa cum daca Il recunosti pe Dumnezeu, il recunosti si pe Satan. Iar singura lui "putere" mai iesita din comun a fost faptul ca a vindecat toti acei oameni cand traia fizic. happy

| sublime89 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Eh hai ca lumea nu-i nici neagra nici alba, e gri. Asa e si biblia. E o legenda care porneste de la un sambure de adevar. Evreii au vrut sa-si scrie istoria, dar au adaugat elemente supranaturale pentru ca ei au fost absolut convinsi ca sunt "alesi" de catre un zeu. De fapt, aceeasi convingere o are orice popor, ca el e mai special decat celelalte. Ce e adevarat despre biblie e ca geneza e un basm total. Aia nici macar legenda nu e. Deci din start biblia isi pierde cam toata credibilitatea.

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Tu nu intelegi o chestie. Poate ca Iisus a existat si poate ca era doar un smecheras. La fel de bine putea exista si Superman, dar asta nu inseamna ca avea toate puterile pe care se spune ca le are. laughing Inainte oamenii erau creduli si credeau orice.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru sublime89):

Zici tu? Evreii au fost oameni neprihaniti atat timp cat si-au recunoscut pacatele si au cerut iertare, dar apoi acesti evrei considerand ca vor fi iertati si fara sa se mai roage Domnului au cazut in pacat si in ratacire. Ceea ce vorbim noi aici (si toata viata ta, a noastra ) nu e cu nimic mai real decat ce a spus Biblia, daca tot presupui ca geneza e doar un basm. Atata timp cat muzica pe care tu o asculti are la baza "1 + radical din 5 " inseamna ca nu ai deloc simetrie avand in vedere ca ai avea nevoie de 1, 612 din secunda pana la tonul urmator.
Tu spui ca lumea e gri de unde denota ca tot ceea ce vei face restul vietii este sa minti. In viata reala exista doar "da" sau "nu" restul sunt doar nuante si concesii, iar tot ceea ce pot face ele este sa minta. Ori toata Biblia e o prostie, ori nu mai e. Sau pentru tine Dumnezeu exista cu adevarat in anumite pasaje? In cele care nu sunt basme. Sincer imi plac mai mult ateii, macar ei sustin tare si raspicat ceea ce spun, nu oscileaza ca pe undeva Biblia are dreptate si prin alte parti se inseala laughing

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ErrorFound):

Avand in vedere ca nu sunt alte surse din care poti sti daca Isus a existat sau nu in afara de Biblie, daca sustii ca intr-adevar a existat (chiar si fara puteri sau altele) sustii ce spune Biblia. Asadar, acum Biblia care spune ca a existat (fara puteri) nu mai este scrisa de psihopati, amfetaministi etc? Ori toata Biblia e un basm si Isus ca si Tatal si Duhul Sfant nu exista, ori exista partial, ori cum?

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Pai poate ca Iisus a existat si nu avea puterile, dar a inspirat o parte din ea. Vrei sa spui ca daca Iisus a existat este automat adevarata si povestea lui Adam si Eva? Sau a lui Moise? Sau a lui Noe? Tin sa mentionez ca Biblia a fost scrisa la cateva sute de ani dupa Iisus deci..informatia poate fi alterata. happy

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ErrorFound):

Vreau sa spun ca daca accepti o parte le accepti pe toate, cum daca accepti ca exista oameni posedati, il accepti implicit pe Satan, iar odata cu Satan il accepti pe Dumnezeu. Poate fi alterata laughing dar poate la fel de bine sa nu fie. Nu prea inteleg, acum daca nu crezi in partile cu Adam si Eva sau Moise, Noe si altii, dar totusi crezi ca a existat un Isus, respingi Vechiul Testament si il accepti pe cel nou?!

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Vad ca faci o gramada de ineptii, daca-mi permiti sa-ti spun.
De ce le-ai accepta pe toate?
Daca-mi spui ca ai vazut un elefant, eu te cred. Daca mi-ai spune dupa ca l-ai vazut dupa aceea patinand pe gheata, sunt obligat sa accept si acest lucru?

Ce inseamna pentru tine posedare? Daca posedare se face de catre fantome, si nu de catre Satana? Sau poate era skitzofrenie, mai stii?

Pai asta vreau sa spun(in legatura cu Moise, Adam si Eva, Noe si Iisus), ei nici macar nu s-au intalnit si ce i-a adus impreuna pe toti au fost niste barbari de la cateva secole dinstanta!
Hai sa spunem ca in momentul prezent, este foarte popular un om care spune ca i-a dat zeul Cthulku putere si poate sa controleze oamenii. Unii sceptici fac niste cercetari si descopera ca de fapt, acel om se folosea de hipnoza. Peste 2000 de ani apari tu pe Pamant si aderi la Ordinul lui Cthulku fiindca un om de acum 2000 de ani facea anumite lucruri. Aici e partea care se aseamana cu cazul lui Iisus, fiindca poate ca acel om(cel cu Cthulku) chiar a existat, dar NU a FACUT MIRACOLELE pe care se spunea ca le face, ai inteles?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ErrorFound):

Mai am o intrebare laughing De ce in toate comentariile de pana acum ai scris Isus cu 2x i?

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Http://www.isushristos.org/isus-sau-iisus-.html De ce crezi? Se pare ca stiu mai multe despre doctrina ta, chiar si decat tine.;)

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Acum te rog raspunde-mi la toata polologhia aia de mai sus, ca am vazut d-astia ca tine si inainte:cand nu stiu sa raspunda schimba subiectul.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ErrorFound):

In primul rand nu sunt din biserica ortodoxa deci nu e deloc doctrina mea. In al doilea rand m-am referit, scrii cu 2x i sa arati respectul pentru Isus (sa arati unicitatea Lui)? Ti-e frica de Iad, nu-i asa? In al treilea rand incercam sa ma conving de profunzimea ateismului tau. In al patrulea rand cand am spus "mai am o intrebare" inseamna ca am inteles teoria ta si inainte de a-mi explica intelesesem gresit.

| DavidOsam a răspuns (pentru ErrorFound):

Eu tin sa mentionez ca esti prost infromat. Biblia a fost scrisa pe o perioada mare de timp, incepand de la Moise, cu legile, pana la Apocalipsa lui Ioan. Pe cand era Isus ca om, Vechiul Testament deja era scris (din el se citea in sinagogi), iar Noul Tesment a fost scris pe parcursul vietii lui Isus. Primele copii ale manuscriselor au fost facute dupa 50 de ani de la inaltare, pastrand autencitatea pentru ca pe vremea aceea nu multi stiau sa scrie, iar scribii nu copiau litera cu litera.
Chestia asta e dovedita si stiintific de cercetatori necredinciosi. Tot ce s-a intamplat in Biblie s-a dovedit a fi adevarat, doar ca unii oameni dau "vina" pe natura.

| DavidOsam a răspuns (pentru DavidOsam):

Informat*

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Si daca scriam altfel intelegeai despre cine e vorba? straight face Na, uite de-acum ii zicem Cr@s7os, ok?
Iar, incepi si tu cu iadul...are la fel de multa logica pentru mine daca mi-ai spune ca iepurasul de paste s-ar ridica de pe farfurie si m-ar taia bucatele. straight face

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ErrorFound):

Sa fii indoctrinat intr-o biserica ortodoxa inseamna "Iisus" de multe ori nu am spus deloc ca nu stiu despre cine vorbesti, nu am ghinion cand gandesc. In schimb, m-am amuzat prima oara cand am citit ironia cu iepurasul, spusa de un alt membru TPU si reamintita de tine. Nimic nou sub soare laughing

| Aalexander a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Gata ba ia terminati.

| ErrorFound a răspuns (pentru DavidOsam):

"Tot ce s-a intamplat in Biblie s-a dovedit a fi adevarat, doar ca unii oameni dau "vina" pe natura."-Aha, deci Noe a bagat +4000 de specii de animale intr-o barca mai mica chiar si decat Titanicul, a avut mancare pentru toate, Moise si evreii au stat 4 ani in desert, fara apa, fara mancare, cu egiptenii pe urme, toti am fost facuti prin incest de 2 oameni....Bravo! E foarte logic si adevarat, nu-i asa? Ca sa nu mai spun de facerea lumii in 7 zile...

| DavidOsam a răspuns (pentru ErrorFound):

40 de ani*
La fel de absurd mi se pare ca viata s-a realizat din urma unor explozii in spatiu, explozii care fara nici un imbold s-au intamplat si apoi bang, apar planete, bacterii, animale, oameni.
Evolutia pica. Uita-te la oamenii prosti din jurul tau si o sa realizezi ca nu poti numi asta evolutie.
Incest? Nu ni se dau mai multe detalii daca au mai fost creati si alti oameni si chiar daca nu ar fi fost, adn-ul lor era perfect, incestul fiind interzis doar dupa cateva generatii de oameni pentru ca adn-ul lor deja era "alterat". Nu vreau sa intru in prea multe detalii aici pentru ca nu e punctul meu forte si decat sa zic ceva gresit, nu mai zic.
Orice afirmatie pe care o fac, o fac pe baza unor dovezi.
Uite aici o chestie pentru Noe si arca lui: http://ionut-puerava.com/......a-lui-noe/

| ErrorFound a răspuns (pentru DavidOsam):

Ok, deci povestea este si mai tampita. happy
Si de ce ma rog ti se pare absurd? Tu crezi Big-Bang-ul a explodat peste noapte?
Si tu vrei sa spui ca planetele au aparut din prima zi dupa Big-Bang, sau ce? Pai atunci normal ca nu intelegi la ce se refera aceasta teorie. rolling on the floor
De unde stii in primul rand ca nu a avut un imbold? Desibur, acest imbold NU ERA Dumnezeu. Imagineaza-ti o singularitate te rog: un punct in spatiu, atat de mic incat nu il poti vedea nici la microscop, dar cu masa enorma. In acest punct se intampla o gramada de chestii, indiferent de ce spui tu. Asa cum o stea imbatraneste si moare, si o singularitate poate muri. Stii ce se intampla cu stelele cand mor, nu? Explodeaza fiindca au ramas fara gazul care face reactia nuclaera propice si nu mai exista o forma asemenea gravitatiei care sa mentina echilibrul in interiorul ei. Reactiile devin haotice si astfel se poate ajunge la o explozie enorma.
Probabil ca in singularitatea respectiva s-a schimbat un lucru care a alterat intreaga ei consistenta, astfel facand-o sa explodeze. Acum hai sa trecem la planete. Nu au iesit planete din acea explozie, dragule. Praful stelar si materia expulzata din acel punct a atras datorita gravitatiei, particulele mai mici, astfel facandu-se "piese" mai mari. Procesul se repeta pana nu mai ramane materie suficient de aproape de "piesa" respectiva. Acest proces a durat mii, milioane, trilioane de ani... De aici, s-au format planetele cu consistenta variata de particule, astfel putandu-se forma ecosisteme simple. De aici apar bacterii, apoi fungi, plante, animale, si in final fiinte inteligente.
Gata, am terminat-o cu stiinta la minut, acum recem la evolutie:

De ce ma rog pica evolutia?
Stii cand la scoala cineva lua o nota mica si se facea singur prost, si profesoara sau invatatoarea spunea ca toti sunteti la fel de destepti, doar ca unii nu-si dau interesul?
La fel se intampla si in acest caz. Suntem fiinte inteligente, dar cu preocupari diferite. Daca un om e prost, nu inseamna ca nu are capacitatea de a invata, ci ca nu vrea s-o foloseasca sau nu-l intereseaza. Pana si un dislexic poate invata sa citeasca.

In exprimarea ta apare o tampenie. ADN-ul nu se altereaza decat in anumite conditii, foarte rare in natura. De fapt, ADN-ul evolueaza, alterandu-se doar cand are nevoie. Nu poti spune ca ADN-ul e perfect, e o scuza ieftina. In al doilea rand, este si o problema de filozofie umana, fiindca relatiile sexuala cu fratii si surorile nu sunt tocmai acceptate.

Acum cu Noe: Este o alta prostie din care rezuma ce fel de oameni idioti au scris Biblia: Pe Pamant, s-a dovedit ca in acel moment, pe Pamant erau la fel de multe specii de animale ca in prezent. Nu-mi spune tu mie ca in nici 2000 de ani au aparut alte 4000-10000 de specii de animale. Aceea este doar o scuza pentru o prostie colosala, si savantii care au studiat acel lucru puteau fi mituiti ca sa se mentina prostia in lume.

Multumesc ca ai citit tot ce-am scris, uite un os: 8>===

| DavidOsam a răspuns (pentru ErrorFound):

Si singularitatea aia din Univers cum a aparut? Gravitatia cum a aparut? Imboldul de unde a aparut? Stiinta, daca incearca sa contrazica Biblia, devine ridicola. Biblia daca vrea sa infirme stiinta, este ridicloa.
Toti oamenii sunt la fel? Stiu cazuri de copii care se chinuie sa invete si nu reusesc, iar alti copii care, chiar daca nu-si dau interesul, prind informatia (aici iti dau exemplul meu, niciodata nu mi-a placut sa invat, dar am retinut mai multe lucruri doar pentru 20 de minute de atentie in clasa, fara sa invat nimic acasa, iar altii care invatau 2-3 ore pe zi, erau la acelasi nivel cu mine)
Am pus intre ghilimele cuvantul "alterare". As vrea sa-ti dau mai multe detalii, dar capitolul asta ma depaseste. Ceea ce am zis e bazat pe mai multe documente citite si am ales varianta care mi se pare cea mai plauzibila.
Animalele, ca si plantele, pot fi modificate. Altoirea la copaci poate fi aplicata si la animale, deci posibilitatea ca sa fi fost mai putine specii de animale ramane valabila din punctul meu de vedere.
Multumesc pentru os. Ma duc sa mananc acum, dar, din pacate, nu osul primit de la tine.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

". Evreii au vrut sa-si scrie istoria, dar au adaugat elemente supranaturale "
Nup, nu chiar acestea era scrieri exclusiv religioase, deoarece prea putina istorie se regaseste in aceea carte, multe lucruri sunt mituri

| sublime89 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Pai asa e cu orice, nu exista adevaruri absolute. Nu poti fi 100% sigur de absolut nimic. Problema cu credibilitatea bibliei este a crestinilor, nu a ateilor. Stiinta a demonstrat deja ca unele parti din biblie (cum ar fi geneza) nu sunt adevarate. Unii crestini spun ca acele parti se pot interpreta metaforic si nu trebuie luate prea in serios. Dar atunci intrebarea pe care ar trebui sa si-o puna e "care parti pot fi luate in serios atunci?" Ori totul e adevarat, ori nu, asa cum zici si tu. Dar asta se aplica doar crestinilor, pentru ca doar ei pretind ca biblia e cuvantul domnului. Deci cum se poate ca doar in anumite parti din biblie cuvantul domnului sa fie adevarat, si-n celelalte nu? Asta nu e o problema a comunitatii stiintifice sau a ateilor. Din punctul lor de vedere biblia are anumite parti istorice adevarate, si unele confirmate de arheologie, iar altele total neadevarate, deci doar niste povesti care nu sunt sustinute deloc de dovezi stiintifice. Si te intreb, daca geneza nu e adevarata, atunci cum poti sa mai crezi in d-zeul ala? Daca nu a facut lumea asa cum scrie acolo, daca originea omului e cu totul alta etc. Iisus de ce a mai murit pentru noi atunci, daca adam si eva si pacatul lor stramosesc nu au existat?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

De aia am zis ca e legenda.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru sublime89):

Stiinta asta are o parte umana in ea, cum ceea ce nu intelege omul obisnuieste sa distruga; cand stiinta nu poate explica ceva declara ca e inexistent

| sublime89 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Orice e facut de om are o parte umana, ca altfel e imposibil. Si absolut totul e supus erorilor umane. Si bineinteles ca sunt lucruri care inca nu au fost descoperite de stiinta. Dar ce e mai bine sa alegem? Stiinta, care ne ofera ceva dovezi macar, sau religia care nu ne ofera nicio dovada?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru sublime89):

Aleg sa traiesc in orbirea mea totala si sa merg in credinta. Cerceteaza tot si alege ce e bun. Din cate stiu stiinta nu a sustinut vreodata ca ea l-ar fi creat pe Dumnezeu, dar in Biblie este sustinut ca Dumnezeu a creat stiinta (unii intelegand din asta ca Dumnezeu a lasat pe om sa aleaga ceea ce va crede).

| sublime89 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Omul a creat stiinta, asa cum tot omul l-a creat si pe d-zeu.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru sublime89):

Stiu, si universul tot creat de om a fost. Am prins ideea laughing)

| sublime89 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

De ce spui asta? Universul nu e tot una cu d-zeu, si asta pentru ca universul chiar exista.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru sublime89):

Nu vreau sa intram in alte discutii interminabile pentru noi 2 deoarece sustinem lucruri total opuse.

| Lizzu a răspuns:

Esti credincios si agreezi o asa "blasfemie"? laughing wow

| Exilee a răspuns:

Mascarada.

| Maxim96 a răspuns:

O sa cred in El si nu o sa tagaduiesc pe Stapanul meu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai du-te ma si fa nani.cati ani ai? 8?

| JustSolutions a răspuns:

Acum cine nu sa convins ca esti mai tampit ca ala care a facut videoclipul

| VannyFeiereisz a răspuns:

Nu esti de datoria noastra sa convingem oamenii, noi doar trebuie sa le vorbim despre Isus, sa propavaduim Evanghelia, dar este datoria Duhului Sfant sa lucreze in ei. Fii binecuvantat!

| Aalexander a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Esti cea mai draguta fata de pe TPU.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Aalexander):

Daca m-ai cunoaste in realitate ti-ai schimba parerea laughing sunt si mai si laughing. Multumesc!