| mentholinks a întrebat:

Acum inteleg de ce i se spune patriarhului Daniel, preafericit. Are un salariu platit de statul roman de 24 de mii de lei adica in jur de 5000 de euro pe luna. A donat 5000 de lei pentru "Cumintenia Pamantului" cand a fost atunci campania dar nu a donat macar 1 leu pentru Catedrala Mantuirii Neamului. Fain, nu?

12 răspunsuri:
| merm5 a răspuns:

Biserica este doar o institutie care secatuieste poporul. nu are treaba cu divinitatea. mi se face sila de catedrala aia.e o tampenie imensa

| Holiday a răspuns:

Nu salariul reprezinta grosul veniturilor lui. Ia gandeste-te doar ce spagi si-a luat de la cei cu care a contractat construirea monstruozitatii aleia de catedrala.
Si da, statul roman va da bani nesimtitilor astia atata timp cat romanul mai crede in povesti cu spiridusi. Cine vrea sa le taie banii si privilegiile se expune riscului de a nu fi votati de poporul indobitocit religios din Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum înțeleg de ce crezi în preoții eretici.Ce preot zgârcit, nu? Și mai du-te de fă mișcare pe afară, că ești cam plinuț

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Du-te si tu de unde ai iesit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Și tu de unde ai ieșit, du-te!

| milan9 a răspuns:

De unde sa stie lumea ca de fapt omul acesta, inca de cand era mitropolit al Moldovei, luna de luna EL ISI DONEAZA SALARIUL asociatiilor caritabile ale Bisericii. In Moldova salariul sau mergea catre fundatia "Solidaritate si speranta"...

| mentholinks explică (pentru milan9):

Pai doar nu e prost sa stranga multa avere pe numele lui, sau e?! Ciudat ca nu si-a depus niciodata declaratia de avere, nu stie nimeni cati bani are.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Pai ce ii trebuie lui salariu ala de nimic cabd biserica îl îmbracă in aur si il transporta cu s classe?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru merm5):

E ca turnul Babel descris in VT.Cei care au gadit-o cat si cei care au proiecta-to si construit-o voiau sa le rămână numele scris in registrele bisericii, dar nu s-au gândit ca nu le sunt scrise in cer, in cartea vieții.Cat bine ar fi putut face oamenilor care ar fi avut nevoie de ajutor cu banii irosiți pe o clădire uriașă fara de care se putea trai! Cred ca nu au ajuns cu Biblia de citit pana la Iacob 4/17:" Deci, cine știe sa facă bine si nu face, săvârșește un păcat!

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"...luna de luna EL ISI DONEAZA SALARIUL..."

Cum ziceam mai sus, salariul reprezinta pentru el niste firimituri, grosul vine din spagi, trafic de influenta, etc.

Dar ca tot veni vorba, ai si niste documente contabile autentice din care sa reiasa ca asociatia aia a pacii a primit bani de la nesimtitul Daniel, sau doar bati campii ca sa-l scoti cat de cat?

| Meme10Memu a răspuns:

Da.