| TheMechanix a întrebat:

Adam + Eva = frati si surori

frati + surori = WTF?

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Conceptul de familie era putin diferit in antichitate fata de cel din zilele noastre. Toti cei care se nasteau sub acelasi acoperis erau fii si fiicele stapanului casei, indiferent ca erau sau nu urmasii biologici ai acestuia. Si atunci, Cain si urmatorii fii ai lui Adam si-au luat neveste dintre "fiicele" lui Adam, de fapt dintre fiicele celor care stateau in aceeasi casa.
Asta inseamna ca Adam si Eva nu erau chiar primii, sau daca ar fi fost, nu ar fi fost singuri, ci au mai fost si altii cu ei, poate chiar un trib.

| danay72 a răspuns:

Intrucat au fost aproape de perfectiune, nu era o problema ca fii lor sa iasa cu malformatii. Oricum, odata cu aparitia legii mozaice, Dumnzeu a interzis incestul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Da. Lucrul acesta a fost permis. Cand Dumnezeu a spus "Nu" acestor tipuri de relatii, numai atunci devine pacat.(Caci pacatul este neascultarea de Dumnezeu). Punct.

| milan9 a răspuns:

După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au putut avea chiar şi o sută de copii (doar recordul cunoscut aparţine unei rusoaice care a avut ~70 de copii) mai ales că au trăit 800-900 ani (ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi).
Astfel, a fost oarecum cu totul relativă noţiunea de „fraţi" şi "surori" mai ales că unii dintre ei nici nu se cunoşteau reciproc.

Trebuie precizat că nu exista atunci nici o cutumă, nici o lege, nici scrisă nici nescrisă, care să fi reglementat căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, cel puţin pentru prima generaţie. Astfel, nu avem de-a face cu nici un fel de contradicţie.

A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi. Ar fi trebuit altfel să existe două "familii" umane identice genetic, create separat de Dumnezeu, sau două rase diferite!?! Alternativă absurdă.

| milan9 a răspuns:

Adam şi Eva au avut un statut unic pe linia unei,, identificări" speciale (,, coasta" luată din Adam a fost începutul creării Evei) şi la fel de bine, cei aproape o sută de copii ai lor au putut avea, în mod excepţional, un cu totul alt statut decât cel de simpli,, fraţi" şi,, surori"...

Cu siguranţă ei nici nu s-au văzut vreodată înainte de o eventuală legătură… Părinţii lor au trăit 800-900 de ani. Stiinţa confirmă că pentru genomul uman, pentru organismul uman, în condiţii speciale (le putem presupune diferite faţă de cele de acum) această vârstă este posibilă.

| casian_6565 a răspuns (pentru milan9):

Dar pe vremea aceea se poate ca anii sa se fi socotit altfel nu ca in zilele noastre s au intamplat multe dar ai zis bine

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa si?

| PedoBarbie a răspuns:

Nu înţeleg ce spui. Oricum. Adam a fost făcut din lut de către Dumnezeu şi Eva din coasta lui Adam. Aşa zic creştinii, biblia.

| horansgang a răspuns:

Ne necrezut, huh?

| Zamolxe777 a răspuns:

Ce?