| Antisistem11 a întrebat:

Adam si eva nu știau ce e binele si raul.Atunci cum pot fi ei condamnați? Nu vi se pare ridicol?

33 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru Alice270246):

Kierkegaard, care era un protestant fundamentalist, s-a prins că nu pot exista dovezi obiective pentru a adera la creștinism. Teologia creștină este o părere subiectivă, la care se aderă în mod subiectiv și arbitrar. La fel, creștinismul se părăsește din motive subiective și arbitrare. Numai cunoașterea obiectivă are rațiune suficientă, iar creștinismul nu are așa ceva. Și neavând o rațiune suficientă poate fi abandonat ca o măsea stricată.

| Alice270246 a răspuns (pentru doctorandus):

Ok, este alegerea ta. Eu mi-am spus parerea și la fel și tu. Să încheiem subiectul.

| doctorandus a răspuns (pentru Alice270246):

Inca o data: din punct de vedere obiectiv un material empiric (manuscrisele Bibliei) are niste dificultati logice. Deci eu discutam despre cunoastere obiectiva, nu despre pareri subiective.