| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum se face ca evreii stiau genealogia de la Adam pana la Jesus? Asta da memorie. rolling on the floor

34 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Adam a trait 930 de ani, deci si-a vazut urmasii pana la a 8- a generatie, mai traia inca pe vremea tatalui lui Noe, Lameh.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evreii aveau niște documente în care tratau foarte minuțios genealogia neamului lor...să nu uităm de respectul lor aparte pentru strămoși...

Răspuns utilizator avertizat
| serenityxx a răspuns:

Știau pentru că mesia trebuia să împlinească o profeție

| AteuI a răspuns:

Trebuia scriitorul Moise sa vina si cu ceva fictiune in Biblie, altfel ar fi fost prea plictisitoare.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Un evreu care se respectă știe din ce seminție se trage, chiar și în prezent.winking

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Greșit. In 70 când romanii au distrus Ierusalimul, au fost distruse și listele genealogice. In prezent nimeni nu poate demonstra din ce trib face parte.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mă dezamăgești. Crezi că scriptura era într-un singur exemplar și doar la Ierusalim?
Și apropo, mulți au încercat să distrugă complet Biblia, dar fără succes.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Doar nu crezi că au venit special pentru a distruge listele genealogice, sau că au fost distruse doar ele. Deci întrebarea ta n-are sens.
Cât privește Scripturile, deja ți-am scris.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar o iai pe cîlburi. Repet, au încercat unii dar fără succes.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omule, dacă unele manuscrise din Alexandria existau în mai multe copii și în locuri diferite, au fost distruse toate?
Listele genealogice erau la Ierusalim și au fost distruse. Scripturile existau în o mulțime de exemplare și nu doar la Ierusalim, na reușit numeni sa le distrugă complet. Ce nu ții clar de aici?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu doresc să-ți demonstrez lucruri cunoscute de majoritatea.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Evident, nu din care faci parte...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deviezi și delirezi.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar nu înseamnă că majoritatea are dreptate, doar pentru că sunt mai mulți decât cei care cred altceva. Puteti fi oricâți. Miliarde. Dacă vă lăsați amăgiți de o minciună, ce folos ca sunteti majoritate? Ți-aș face si un exemplu, dar nubare rost. Oricum e pueril, tâmp si de 2 lei. Din punctul tău de vedere. Asa ca nu ma obosesc sa ți-l scriu. Oricum, sa stii ca majoritatea, ca număr, nu garantează nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. Amăgiți. N-am ce să-ți dovedesc ție. Si ca fapt divers, creștinii adevărați nu au fost niciodată majoritari. Nici nu au alergat faptul de a avea majoritate. Mereu au fost puțini si persecutați. Si este asa cum a spus Isus Cristos: pentru că nu faceti parte din lume, de aceea lumea vă urăste.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Foarte bine. Succes.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Postarea era referitor la genealogii - ți-am răspuns. Să comentez vorbele aiurea de mai târziu nu am chef.
Google să te ajute.

| Anonimulcredincios a răspuns:

Aveau și ei arbore genealogic. Și eu îmi știu toată genealogia până la Ștefan Kartoszy (născut pe la finalul secolului XIV și decedat în 1442), care era un nobil dintr-o familie cu origini maghiaro-poloneze.

Răspuns utilizator avertizat