| Steregoi a întrebat:

Adevarul cauzeaza armonie intre oameni la fel cum legile fizice, care sunt adevarate, conlucreaza si sunt armonizate intre ele. Ateismul stiintific bazat pe teoria evolutionista cauzeaza dizarmonie, scindare, conflicte si concurenta intre oameni. De aici rezulta ca ateismul stiintific este minciuna amestecata cu adevar stiintific adica per total este minciuna. Ca minciuna sa aiba priza mai mare la public este amestecata cu adevar la fel cum a facut Satan care a dat o interpretare literara unui verset cu sens simbolic cand l-a ispitit pe Hristos spunandu-i sa se arunce de pe acoperisul templului cu ideea gresita ca ingerii i-ar fi anulat impactul cu solul. Acel verset apare in Psalmi. La fel a procedat Satan si cu Eva si cu alti oameni. Apoi Satan a cautat sa-si apere minciuna prin alte minciuni precum teoria unui suflet nemuritor. Insa rezultatele ce arata dizarmonie indica faptul ca ideologia pe care se bazeaza rezultatele este minciuna amestecata cu adevar adica de fapt minciuna intrucat minciuna strica restul de adevar. Adevar este stiinta ce explica fenomene fizice, chimice si biologice si pe baza caruia a fost si este dezvoltata tehnologia. Minciuna sunt deductiile teoretice ce il inlatura din schema sau din ecuatie pe Dumnezeu. Am putea spune ca si credinta in supranatural cauzeaza scindari si dizarmonii si asta e valabila in legatura cu orice religie insa omul si materia are un inceput pe cand cauza ce a generat legile fizice nu are inceput si este o persoana adica Dumnezeu cel viu si adevarat.

Ce parere aveti despre astea?

11 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

"ateismul stiintific este minciuna amestecata cu adevar stiintific adica per total este minciuna."

E buna ideea asta.
Pana si graul pentru sobolani este 99% mancare buna si 1% otrava, cam asa este adevarul amestecat cu minciuna.

| RAY a răspuns:

Nu exista ateism stiintific, cea ce ai scris acolo e o minciuna, vezi ca sunt multi savanti crestini, deci vrei sa spui ca savanti crestini sunt cu satana? atunci de ce se declara a fi crestini? de ce un savant ar face ceva care salveaza viata a 200 de milioane de persoane daca e satanist? parca satana e rau nu? sau satana sa pocait?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Ateism "stiintific" e acela care se bazeaza pe teorii declarate "stiintifice" precum teoria evolutionista. Da, pot exista si oameni de stiinta crestini. Dumnezeu ii adreseaza omului provocarea de a aprofunda creatia sa cu toate ca nu o va intelege niciodata deplin ci intr-o mica masura.

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

"Pana si graul pentru sobolani este 99% mancare buna si 1% otrava, cam asa este adevarul amestecat cu minciuna." - exact, putina drojdie dospeste tot aluatul.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule nu exista ateism stiintific,ateismul nu afirma nimic nici nu infirma nimic,ateismul este lipsa teismului, exista savanti crestini, musulmani, budisti, evrei de toate religile care infirma ceea ce ai spus tu, ateismul nu este stiinta, convingere, religie, credinta iar minciuna e pacat in religia ta

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

Satan face la fel cu "lacul cu foc" dandu-i o interpretare literara si nu simbolica la fel cum a facut cu Hristos cand a interpretat literar versetul unde spune de 'aruncare si preluarea de catre ingeri a celui ce se arunca'. La fel face si cu iadul dandu-i o interpretare gresita de parca Dumnezeu n-ar avea altceva de facut decat sa angajeze niste demoni ca sa chinuie oameni sau ca sa chinuie vesnic pe Satan si pe demoni. Satan il acuza pe nedrept pe Dumnezeu tatal de cruzime si ca "nu e niciodata multumit de creaturile sale inteligente." Satan nu e angajatul lui Dumnezeu ca sa ispiteasca si sa incerce pe oameni. Dumnezeu nu i-a cerut lui Satan sa incerce oamenii ci i-a permis si inca ii mai permite lui Satan sa incerce oamenii deoarece atat Satan cat si oamenii au libertate de alegere si oamenii au ales sa treaca de partea lui Satan prin Eva si Adam stramosii lor. Oamenii au tendinte pacatoase si le place pacatul. Toti avem tendinte pacatoase si ne place pacatul insa cei care sunt constienti ca placerea asta e mortala ( cauzeaza moartea ) apreciaza valoarea jerfei lui Hristos si cauta sa se impotriveasca acestei dorinte si placeri innascute sau din nastere. Impotrivirea are loc printr-o cunoastere cat mai deplina a adevarului legat de situatia dezastruoasa in care se afla omul. Natura ne arata ca planul lui Dumnezeu a fost perfect si lucrarea sa a fost perfecta insa acum o intretine la minimul functional datorita pacatului ingerilor si oamenilor. Potopul a fost o distrugere incompleta a raului pentru ca Hristos nu se jertfise inca.

| DeyCj a răspuns:

Minciună este peste tot, inclusiv în credință.Nu există ateism științific. Știința e tehnologie, la fel ca ocultul, dar știința se bazează pe descoperiri ce au la bază o explicație rațional-umană, versus ocultul ce are la bază tehnologia evoluției spirituale a ființelor.
Satan.Acest cuvânt filozofic ce întruchipează maleficul, și de care toți creștinii se feresc(degeaba că este doar un concept filozofic, nu o persoană) sete real definiția ființelor vi: Sa-naștere, Ta-viață, Na-moarte la care dacă se adaugă și Ma-renaștere(regenrare), iese ființa umană.
De cele mai multe ori invențiile oamenilor se bazeaza pe minciună, minciună plauzibilă, asta pentru a transforma o invenție în realitate, fără ca ceilalți oameni să-și deie seama. Exemple sunt destule, inclusiv în credință, tehnologie, și viața de zi cu zi.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Zimi si mie ce rau a facut Satana? ca tot spui ca e un personaj rau, dar biblic fara partea cu apocalipsa, vechiul testament si noul testament -cele 4 evangheli, ca sunt curios

| Steregoi explică (pentru RAY):

Satan a amagit pe Eva si implicit a omorat-o. Apoi efectele s-au perpetuat pana azi. Satan l-a imbolnavit pe Iov, i-a ucis copiii lui Iov. Satan l-a indemnat pe Hristos sa se arunce in gol si sa sfideze gravitatia.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Gresit,in geneza nu scrie ca a fost satana
Şarpele* era mai** şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. El a zis femeii: „Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: ‘Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină’?"
* Apoc 12:9; Apoc 20:2; ** Mat 10:16; 2 Cor 11:3;
2 Femeia a răspuns şarpelui: „Putem să mâncăm din rodul tuturor pomilor din grădină.
3 Dar*, despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a zis: ‘Să nu mâncaţi din el şi nici să nu vă atingeţi de el, ca să nu muriţi.’"
* Gen 2:17;
4 Atunci, şarpele* a zis femeii: „Hotărât că nu veţi muri,
* Gen 3:13; 2 Cor 11:3; 1 Tim 2:14;
5 dar Dumnezeu ştie că, în ziua când veţi mânca din el, vi* se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul."
* Gen 3:7; Fapte 26:18;
6 Femeia a văzut că pomul era bun de mâncat şi plăcut de privit şi că pomul era de dorit ca să deschidă cuiva mintea. A luat deci din rodul lui şi a mâncat*; a dat şi bărbatului ei, care era lângă ea, şi bărbatul** a mâncat şi el.

Sa fim seriosi iisus sa inaltat la cer, a inviat morti, a mers pe apa, a inviat si cica sfida gravitatia, pai a sfidat o de mult

| Steregoi explică (pentru RAY):

Serpii nu vorbesc in mod firesc.

Nu doar ca Hristos sfida gravitatia dar in primul rand atribuia o intelegere gresita versetului din Psalmi.