| Steregoi a întrebat:

Asa cum exista un singur adevar si un singur bine tot asa exista un singur Dumnezeu din care provine tot binele. Toate legile fizice se armonizeaza intre ele si evident ca toate acestea provin dintr-un singur Dumnezeu. Toate legile fizice sunt bune si prin ele exista binele. Raul nu guverneaza legile fizice ci binele guverneaza legile fizice. Asa cum exista un singur rau tot asa exista un singur Satan prin care a inceput raul. Binele va invinge raul. Binele din viata unui om incepe sa fie umbrit printr-un singur eveniment prim rau prin care incepe raul in viata lui, rau care poate incepe inainte sa se nasca sau dupa ce se naste. Asa cum raul are un inceput evident ca are si un sfarsit. Raul are la baza aceleasi caracteristici de mii de ani si acestea sunt: violenta nedreapta, ura, invidia, nedreptatea, minciuna, furtul si toate acestea sunt legate intre ele si se armonizeaza intre ele si evident ca provin dintr-o singura persoana adica Satan. Toate acestea sunt caracteristici personale pentru ca de exemplu nu putem spune ca o piatra e mincinoasa sau invidioasa sau nedreapta. O piatra nu poate minti pentru ca ea arata intotdeauna adevarul si de aceea materia provine din sursa fara inceput a binelui adica din Dumnezeu. O piatra nu comite niciodata vreo eroare pentru ca ea se supune neconditionat legilor fizice perfecte si bune si drepte. Avem ce invata chiar si de la pietre chiar si in domeniul moralitatii. In general o piatra e pasnica si linistita. Universul material tinde spre pace si liniste si spre armonie si echilibru. Miscarea nu inseamna automat rau ci mai degraba bine. Miscarea e un dezechilibru controlat sau un echilibru in miscare. Dezechilibrul controlat e ceva bun. A sta inseamna a fi mort. Miscarea nu are inceput. Un om care e violent in general automat e si mincinos si are toate celelalte caracteristici ale raului. Daca un om e mincinos ne putem astepta sa devina si violent pentru ca va incerca sa-si apere minciuna prin minciuna si cand va constata ca nu reuseste, pentru ca adevarul primeaza, va deveni violent pentru a-si apara minciuna si nedreptatea prin violenta. Raul a inceput de le o singura persoana adica de la Satan. Raul nu a inceput de la o piatra pentru ca pietrele sunt guvernate neconditionat de legile fizice bune. Nu exista lege fizica rea pentru ca daca ar fi rea nu s-ar mai armoniza cu restul legilor fizice care sunt bune si toata materia s-ar dezintegra brusc. Cine persista in minciuna sau traieste in minciuna la un moment dat devine si violent si vorbesc despre o violenta nedreapta. Binele nu are inceput si nici sfarsit. Asa am dedus rational fara Biblie ca exista Dumnezeu si Satan. Ce spuneti?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vad nici o legatura si logica intre fizica enuntata de tine aici si religia crestina.
Nu le amesteca, ca una tine de stiinta, cealalta de credinta!

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai tu nu stiai ca el cand se plictiseste de una, o da cu cealalta...sau in cazul de mai sus le combinarolling on the floorDaca a pus intrebare, inseamna ca a terminat de fumat, ce? nici eu nu stiurolling on the floor)

| Violleta2022 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Frate, spuneti-mi ce fumati, ca as incerca si eu laughing

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate ne raspunde el=)

| ALGator a răspuns:

Documenteaza-te despre Satan din istoria religiilor. Satan nu a fost de la inceput prezent in religia crestina timpurie cu rolul lui de rau suprem. Era doar un personaj mostenit din religia iudaica.
"Religia crestina" nu a fost niciodata cum fiecare credincios crede o "singura religie", ci o suma de "bisericute" ale caror oameni erau in stare sa-i omoare pe cei din cealalta bisercuta (vezi iconoclastii), atit de mult isi insusisera invataturile Domnului Isus.
Pe la inceputul milenilui un bisericuta crestina dominanta l-a introdus pe Satan ca instrument pentru a putea ucide pe prozelitii sau pe vrajmasii incomozi. Intrucit unul din precepte era "sa nu ucizi", trebuia introdus un artificiu (destul de absurd si ieftin de fapt, dar extrem de eficient - a dat multe zeci de milioane de ucideri religioase in toata lumea) care sa permita sa ucizi un om fara "sa ucizi". Îi faceai doar un serviciu respectivului, omorind pe dracul din el.
Altfel te poti intreba cum un model de perfectiune, atoateputernic si intelept ca Dumnezeu reuseste performanta sa creeze dupa chipul si asemanarea lui un om de care tot el, Dumnezeu, e extrem de nemultumit, si, in plus, il creaza pe Diavolul care sa bage bete in roate si lui insusi si oamenilor. La minte lui Dumnezeu, daca el insusi cit era de atotputernic nu reusea sa-i dea de cap lui Satan (daca nu cumva erau aliati in spatele culiselor) se coboara sa-l pedepseasca pe bietul om ca nu-l infrunta cum trebuie pe Satan. Nu degeaba zicea Isus: "Iarta-i Doamne (mai lasa-i mai moale si pe ei) ca nu stiu ce fac (pentru ca tot tu i-ai zamislit asa, nimeni altcineva)". Nu oricine poate citi printre rinduri invataturile lui Isus, iar cei putini care pot au legamint de tacere. Hai ca m-am dat de gol! Acum trebuie sa va... pe toti.

| PumpkinDoll a răspuns:

Sa-mi spui si mie de unde iei, ca vreau si eu sa incerc.

| ALGator a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Din natura. Botanice, sintetice... totul de la natura vine.

| Steregoi explică (pentru PumpkinDoll):

Din Biblie, din natura, din cercetarile oamenilor de stiinta expuse pe net si aceste materii prime le combin si fac o "tigara" imbracata cu "hartia" miilor de pagini scrise de mine pe TPU si copiate in cartea mea pe care o memorez pe hard-disk. happy Te invit sa fumam impreuna si sa ne "drogam" cu speranta vietii vesnice in paradis pe Pamant.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Mda,cum credeam....ai fumat spice-uri iar, nu mai baga, nu vezi ca-ti fac rau?

| Steregoi explică (pentru PumpkinDoll):

Nu-mi fac rau. Atata timp ma recomforteaza voi "fuma" in continuare. Parca nu-mi mai trebuie nimic. Sunt ca intr-o stare de extaz continuu. Nirvana, iluminare sau cum vrei tu s-o numesti. Un porc atunci cand se "scalda" in noroi lui i se pare ceva bun chiar daca altii spun ca se murdareste. Fiecare cu "trabucul" lui. Unii fumeaza ateism, altii teorii stiintifice, altii stiinte exacte, altii credinta in Dumnezeu. Fiecare fumeaza ce poate si isi permite.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Dacă tu ai fi fost dumnezeu, nu ai fi facut ceva pentru suferința nedreaptă pe care o îndură mulți oameni sau ființe de pe pamant? Cât despre răutate, ea se manifestă din oameni, ca rezultat al gândirii lor. Înainte să deduci unele lucruri, trebuie sa înțelegi realitatea, legile naturale.

Răspuns utilizator avertizat
| blackmd a răspuns:

Răul exista din totdeauna și va exista pentru totdeauna, deoarece omul nu poate cunoaște ce e bine, dacă nu a cunoscut ce e rău.